Mikulášovi Dzurindovi poskytol informácie o "skupinke". "Pýtali sme sa ho, ale pomlčal," povedal Boris Zala zo Smeru. Pittner vraj informáciu ani nepotvrdil, ani nepoprel.
Poslanci boli po skončení výboru presvedčení, že skupinka existuje. Názor zmenil aj predseda výboru Viliam Soboňa z HZDS, ktorý dovtedy tvrdil, že žiadna "skupinka" neexistuje. "Podľa vyjadrenia aj pána riaditeľa aj našich informácií táto skupinka existuje," povedal Soboňa. "Nie je to tá istá skupina, ako povedal pán Kaliňák, ale nie je vylúčené, že je ešte širšia." Konkrétne mená vraj Pittner nepovedal. Bezpečnosť štátu je podľa Soboňu naozaj ohrozená. "Všetko sa nachádza v štádiu vyšetrovania," dodal.
"Skupinka funguje, pôsobí a veselo si pracuje," povedal Zala. Skupinka vraj nie je taká istá, ako ju pomenoval jeho stranícky kolega Kaliňák. "Je čiastočne iná, čiastočne totožná."
Výbor sa zaoberal nezákonným odpočúvaním v SIS. Podľa Soboňu treba obnoviť alebo kúpiť nový odpočúvací systém a zamedziť úniku informácií zo SIS. Tajná služba má podľa Soboňu zo štátneho rozpočtu ale málo peňazí. "Je to ako s nemocnicami. Môžu fungovať, ale bez pacientov." Poslanci chcú sumu zvýšiť.
Poslanci rozoberali aj články v Jane's intelligence digest a podľa Soboňu iba časť z nich je pravdivá. Ladislav Pittner sa po skončení výboru pri novinároch nezastavil, povedal, že jeho funkcia mu nedovoľuje, aby sa vyjadril. Potvrdil len, že britský magazín Jane's zažaloval.
Výbor sa znovu stretne do mesiaca a rozhodne, koho ešte pozve. Soboňa povedal, že uvažujú o premiérovi Mikulášovi Dzurindovi, šéfovi NBÚ Jánovi Mojžišovi a aj hlavnom vojenskom prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi.
(mož)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.