podnikateľov, samosprávy i Bruselu, ju prinútila celé leto sa venovať práve eurofondom.
Dnes vláda ohlasuje pokrok. "De facto už funguje viac ako 100 kontaktných bodov, sieť regionálnych rozvojových agentúr. Školia sa ich pracovníci. Záujemcovia budú dostávať nielen informácie o fondoch, ale aj technickú pomoc, manuály, podľa ktorých budú môcť pripraviť projekty, ale aj vzorové projekty. Všetko bude v slovenskom jazyku," hovorí podpredseda vlády pre európsku integráciu Pál Csáky. V týchto dňoch začal jeho úrad informačnú kampaň, ktorá sa do veľkej miery sústreďuje na informácie o využívaní fondov.
Spokojný je aj minister výstavby a regionálneho rozvoja László Gyurovszky. "Všetky riadiace orgány sú dobudované, pracovné miesta obsadené, niekde ešte bežia výberové konania. Samozrejme, ide aj o ich kvalitu, títo ľudia musia byť vyškolení, aby si do konca roka mohli plniť všetky svoje úlohy," hovorí.
Ministerstvo prepracovalo dva sektorové operačné programy, ktoré Brusel vrátil. Koncom júla vláda začala oficiálne rokovania s Európskou komisiou o konečnej podobe pomoci z únie. 25. septembra prebehne v Bruseli ďalšie kolo rokovaní. Potom by sa už podľa Gyurovszkého nemalo veľa meniť a bude možné záujemcom o podávanie projektov poskytnúť pomerne presné predbežné podmienky. Do konca roka by sme mali s úniou oficiálne podpísať Rámec podpory spoločenstva. Ministerstvo tvrdí, že už dnes má v zásobe dostatok projektov.
Informovanosť je lepšia aj v poľnohospodárstve. "Informácie, ktoré máme, sa snažíme dostať k poľnohospodárom," hovorí minister Zsolt Simon. Niekedy však treba podľa neho byť trpezlivý. "Poskytnúť treba všetky informácie, ktoré sú definitívne. Stále sa však veci menia, poskytovať čiastočné informácie, alebo tie, ktoré sa ešte zmenia, pokladám za nie veľmi seriózne. Potom sú poľnohospodári zmätení," povedal.
Pohlo sa tiež čerpanie peňazí z predvstupového programu PHARE 2002. Národná agentúra pre malé a stredné podnikanie zverejnila v týchto dňoch grantové schémy na rozvoj cestovného ruchu a priemyslu, ktoré meškali niekoľko mesiacov.
Zlepšenie informovanosti cítia aj samosprávy. "Situácia je podstatne lepšia, materiálov je viac," hovorí primátor Košíc Zdenko Trebuľa.
"V najbližších dňoch by malo byť informačné stretnutie v Košiciach, kde nás budú informovať, ako je možné podávať projekty. Mal by sa tiež vybudovať informačný systém pre samosprávy," hovorí zástupca primátora Prešova Stanislav Kahanec.
"Situácia nie je taká napätá, ako bola na jar," hovorí Filip Vagač, riaditeľ spoločnosti, ktorá sa zaoberá poradenstvom pri príprave projektov. Ideálne to však stále nie je. "Z môjho pohľadu stále slabým miestom zostáva komunikácia medzi jednotlivými rezortmi," hovorí.
Vláda chce komunikáciu zlepšiť pravidelnou kontrolou. Každý týždeň si Csáky zvoláva príslušných ministrov a zodpovedných úradníkov a každý mesiac podáva vláde správu.
Barbora TANCEROVÁ
Autor: pp, kcs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.