dolárov na financovanie povojnových operácií v Iraku a v príhovore k národu tiež vyhlásil, že minulé názorové rozdiely vnútri Organizácie Spojených národov nesmú byť prekážkou vyslaniu ďalších zahraničných vojakov do Iraku. Počet amerických vojakov, ktorí v súčasnosti v Iraku pôsobia, je podľa jeho slov "zodpovedajúci ich misii". "Uznávam, že nie všetci naši priatelia súhlasili s našim rozhodnutím... zbaviť Saddáma Husajna moci. Napriek tomu však nemôžeme dovoliť, aby nám minulé rozdiely bránili v súčasných povinnostiach," vyhlásil v príhovore Bush.
* * *
Nemecká vláda včera opäť vylúčila vyslanie svojich vojakov do Iraku. Odmietla tiež bližšie komentovať najnovší prejav amerického prezidenta Georgea W. Busha - skonštatovala iba, že priniesol istý posun.
"Neplánujeme vojenskú účasť (v Iraku)," povedal hlavný hovorca kancelára Gerharda Schrödera Bela Anda a dodal, že Berlín je ochotný prispieť k obnove Iraku iba v humanitárnej oblasti.
Bush v noci na včera vyzval na nasadenie ďalších 15 000 zahraničných vojakov do mierových síl v Iraku, kde sa americkí vojaci stávajú prakticky denne terčom gerilových útokov. Anda uviedol, že Nemecko zastáva naďalej stanovisko vyjadrené minulý týždeň spolu s Francúzskom a požaduje rozsiahlejšiu úlohu OSN v Iraku.
Schröder pred irackou vojnou ostro vystupoval proti Američanmi vedenej operácii a vzťahy medzi ním a Bushom sa v dôsledku toho výrazne ochladili. Noviny Welt am Sonntag najnovšie informovali, že kancelár počas svojej blížiacej sa návštevy v USA absolvuje 23. septembra v New Yorku rokovanie s americkým prezidentom. Anda však v tejto súvislosti konštatoval, že stretnutie oboch politikov ešte stále nie je isté.
Hovorca odmietol bližšie komentovať najnovší Bushov prejav. Ako vyhlásil, "nie je v náplni práce nemeckej vlády komentovať prejavy iných lídrov".
* * *
Francúzsko včera konštatovalo, že najnovší prejav amerického prezidenta Georgea W. Busha, v ktorom
vyzýva medzinárodné spoločenstvo na urovnanie nezhôd ohľadne Iraku, ponúka vyhliadky na dohodu.
"Je to nepochybne dobrá správa pre nás, ako aj pre Irak a iracké obyvateľstvo," povedala v tejto súvislosti na vlnách rozhlasovej stanice RTL francúzska ministerka pre európske záležitosti Noelle Lenoirová. Bushov prejav podľa nej "otvára cestu pre prijatie náležitej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN" o Iraku.
Francúzsko, ktoré bolo jedným z najostrejších kritikov irackej vojny, vyvolalo svojím postojom pred vojnou hnev Washingtonu, ktorý ho v tejto súvislosti označil za súčasť tzv. starej Európy.
Podľa Lenoirovej si Francúzsko želá, aby iracká kríza nepodkopala úlohu OSN ako tmel držiaci pokope medzinárodné spoločenstvo.
Británia vyšle do Iraku ďalších 1200 vojakov
Londýn (TASR) - Británia vyšle do Iraku ďalších 1200 vojakov, aby pomohli stabilizovať situáciu po vlne útokov proti americkým a britským jednotkám a iným cieľom. Oznámil to včera britský minister obrany Geoff Hoon. Vojaci sa pripoja k britským jednotkám na juhu Iraku v okolí mesta Basra.
Minister Hoon včera popoludní oboznámi s týmito plánmi parlament. Dodal, že ministerstvo bude aj naďalej revidovať počet vojakov a je pravdepodobné, že situácia si bude vyžadovať ďalšie posily. Británia má v Iraku momentálne 11 000 vojakov. Od 1. mája, keď americký prezident George Bush oznámil ukončenie bojov v Iraku, zahynulo v tejto krajine 11 britských príslušníkov. Spolu v Iraku padlo 49 Britov. Už cez víkend odcestovalo do Iraku 120 britských vojakov zo základní na Cypre. Podľa Hoona posilnenie britských jednotiek nie je odpoveďou na nedávne útoky, ale súčasťou strategického plánu.
Autor: glo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.