televízie, z novín, prinajlepšom od niekoho, kto to zažil. Veľké percento študentov odchádza po štúdiu práve do zahraničia. Dôvod je jednoduchý zlepšiť si finančnú situáciu, zdokonaliť sa v jazyku... Z každej strany sa ozýva chvála a spokojnosť. Ako to však vyzerá naozaj, nám v skratke prezradil súčasný učiteľ anglickej jazykovej školy vo Zvolene, Martin Kubranský (23).
"Hneď po strednej škole som odišiel študovať do Sydney. Začiatky boli ťažké, pretože som tam prišiel sám a do školy som nastúpil až štyri dni po príchode. No viac ako rozprávať som mal problém porozumieť. Ľudia v Austrálii sú veľmi príjemní, veselí a otvorení. Poznali však len bývalú ČSR, samotné Slovensko im nebolo veľmi známe. Strávil som tam trištvrť roka a dalo mi to veľmi veľa. Naučil som sa porozumieť ich reči, našiel som si tam veľa kamarátov, spoznal som ľudí z celého sveta, jeden spolužiak z Mexica ma dokonca pozval na svoju svadbu." Tá sa konala o dva roky v meste Monclova. Je to malé mesto na severe, od ktorého je najbližšie mesto vzdialené asi 150 km. "Dva týždne pred svadbou mali snúbenci tzv. gardenparty. Bolo tam približne 50 ľudí len najbližšia rodina." V Mexicu sa pri stretnutí všetci, bez ohľadu na počet, vybozkávajú, muži vyobjímajú. "Na svadbe nás bolo 400. Zaujímavý je počet svedkov - na rozdiel od nás ich tam majú asi tridsať. Zábava bola veľmi dobrá, najviac ma prekvapilo to, že odtiaľ nikto neodchádzal opitý."
Ľudia sú v tejto krajine veľmi rodinne založení. Stále sa stretávajú a držia spolu. Rozvody sú nezvyčajné. "Navštívil som aj Mexico City. Predstavoval som si ho špinavšie, no vcelku ma prekvapilo. Je to veľmi moderné mesto plné zelene a kvetov. A čo sa týka jedla, najčastejšie som sa stretol s fazuľou a kukuričnými plackami. Typické sú pikantné jedlá."
Okrem Mexica a Austrálie navštívil Martin aj Japonsko. Táto krajina je hornatá, zalesnená, ulice sú preplnené ľuďmi bez ohľadu na čas a deň. O ľuďoch z Osaky tvrdí: "Tam sú ľudia trošku odlišní. Navonok sú vždy usmiati a veselí, no človek nikdy nevie čo cítia vnútri. Zo zdvorilosti dokonca ani nevyjadrujú hnev. Radšej v sebe všetko dusia." Zaujímavý je vzťah muža a ženy. Ženy sú veľmi oddané, s teplou večerou čakajú na svoje polovičky bežne aj do pol jednej rána. No nerobia to z donútenia, takáto starostlivosť im prináša radosť. "Berú to ako odplatu za dobrý zárobok." Japonci sú okrem iného známi svojím netypickým písmom. Zaujímalo nás, ako sa tieto zložité znaky dajú vryť do pamäte. "Je to veľmi ťažké. Niektoré znaky, ktoré som si prečítal na stanici, som si zapamätal podľa tvarov niečo vyzeralo ako panáčik, niečo ako slimák, či stromček. Znak východ sa napríklad skladá z okienka a stromčeka." Na záver dodal, že predstavu života v tejto krajine nevylučuje.
Okrem Martina sme vyspovedali aj Mareka Seglédyho z Košíc (23). Ten prostredníctvom programu WORK AND TRAVEL, navštívil Spojené štáty americké. "Žil som tam deväť mesiacov a prešiel ôsmimi zamestnaniami. Pracoval som ako pekár, basér či vykosťovač rýb. Základné pravidlo pri žiadaní práce v USA je všetko vieš, vo všetkom si najlepší. Čo sa týka reči, najväčší problém je naučiť sa počúvať. No každý kto má aspoň nejaký základ anglického jazyka si na to časom zvykne. Trvá to približne dva týždne." Američania majú strašne zlú životosprávu. Najpopulárnejšie sú hamburgery, čo sa odzrkadľuje na postavách plnoštíhlych Američanov. "Obezitou trpí približne 40 percent obyvateľstva. Ale so sebavedomím problémy nemajú. Aj stokilová kočka si pokojne oblečie tričko, ktoré odhaľuje viac ako je únosné."
Zaujímavé sú zvyky v reštauračných zariadeniach. Keď zákazník nie je spokojný s obsluhou, môže po konzultácii s manažérom reštaurácie dostať jedlo zdarma. Podnik si tým chce zachovať dobré meno. "Tento fakt zneužívali hostia ak zistili, že čašník pochádza z Európy. Nemali problém vytrhnúť si vlastný vlas a hodiť si ho do polievky." Američania sú navonok veľmi milí, usmiati a priateľskí, ale v skutočnosti je každý individualista a cudzie problémy nikoho z nich nezaujímajú. Kvôli peniazom sa dokonca súdia za každú maličkosť. Pomoc sa tam nedá očakávať ani od Slovákov, čo je dosť smutné. Stalo sa napríklad, že ľudia naleteli sprostredkovateľom práce na lukratívne ponuky vo veľkých supermarketoch. Sľubovaný plat mal byť vyplatený po šiestich týždňoch. Nakoniec však dostali len tretinu. "Amerika je však veľmi dobrá krajina na zarábanie peňazí, ale na život nie. Študenti, ktorí tam prídu si uvedomujú koľko dolárov zarobia za hodinu, ale nie koľko potrebujú na základné životné potreby. Napríklad zdravotné poistenie, vlastné ubytovanie..." Ak si chce niekto kúpiť, či prenajať dom, môže si zobrať veľmi lacný leasing z banky. Potrebný je však istý kredit na účte, čo je dosť veľa peňazí. Ak ten kredit nemá, dostane neúnosné splátky. "Ťažko však povedať, či je americký svet lepší ako náš. Všetko má svoje klady a zápory. No choďte sa pozrieť, osobná skúsenosť je nadovšetko."
Autor: Ivana Cimová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.