diaľok internáty a domovy mládeže. Kapacitne však nepostačujú a preto čoraz viac mladých ľudí premýšľa o možnosti podnájmu v garsónke alebo menšom byte. My sme mapovali výhody a nevýhody privátu a domova mládeže.
INTERNÁTY
Riaditeľ vysokoškolského internátu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika na Medickej 6, Ing. Ján Pitlanič nás informoval o poplatkoch, ktoré bývajúci platia: "Internát ponúka študentom izby dvoj a trojposteľové. Za dvojposteľovú je 500 korún a za trojposteľovú 450 korún na mesiac. Za elektrospotrebiče, ktoré môžu používať podľa domového poriadku sa platí osobitne. Za jeden elektrospotrebič so spotrebou vyššou ako 200 wattov sa cena používania mesačne pohybuje od 30-50 korún, podľa toho, čo si študent prinesie. Bez poplatkov sú elektrospotrebiče s výkonom pod 200 wattov." Zakázané sú spotrebiče s vysokým nárazovým výkonom ako napríklad fritéza, mikrovlnka, ohrievače, z vysokovýkonných je však povolená žehlička. Naopak povolené sú televízory, počítače, rádiá, kulmy, holiace strojčeky a iné podľa domového poriadku. Raňajky si musíte zaobstarať vo vlastnej réžii. Obedy a večere máte zabezpečené v jedálni. Za jeden lístok zaplatíte asi 37 korún avšak kompletný obed vás výjde približne za dva lístky.
To, koľko a za čo sa vlastne platí na stredoškolskom internáte, sme sa rozprávali so študentkou Dominikou Bystríková: "Ubytovaná som bola na Stredoškolskom internáte s vyučovacím jazykom maďarským na Jedlíkovej 11. Strava stála okolo 600-700 korún na celý mesiac, čo boli raňajky a večere. Jedine v piatok bola suchá desiata namiesto večere. Za ubytovanie som platila 408 korún na mesiac. V jednej ubytovacej bunke sú dve dvojposteľové izby, väčšina aj s balkónom. Mali sme tam chladničku pre jedno celé poschodie, čo je okolo 30 ľudí, rýchlovarnú kanvicu, na tú sme sa však skladali sami po 20 korún. K dispozícii bola aj mikrovlnka, varič, televízor a aj počítač. Ak chcel niekto napríklad telku sám pre seba, musel si ju na izbu prepašovať a používať načierno. Boli dovolené akurát základné elektrospotrebiče ako kulmy, sušiče vlasov či rádio. Čo sa týka režimu, ten bol prísne stanovený. Už o osemnástej som musela byť na internáte, inak by som dostala trestný bod. A čím viac bodov, tým horšie, najhorší možný trest bol vyhazov z internátu. O deviatej sme mohli prísť iba ak sme mali priepustku, učiť sa musel povinne každý povinne od 19. do 21.00, občas bolo jednotlivcom povolené do 23.00."
Vo väčšine prípadov platí, že spať máte so sliepkami o desiatej hodine večer. Niektoré stredoškolské internáty majú svoj režim doslova ako v kláštore: keď je čas na učenie, žiadne zapnuté rádio, keď je čas na spanie, žiadne učenie...
Na stredoškolskom internáte si vo všeobecnosti žiadne návštevy na izbu pozývať nemôžete, vaše nové 'bývaníčko' vám môžu prísť okomentovať akurát tak rodičia, či súrodenci. Naopak, vysokoškolské internáty takýto striktný režim nemajú, návštevy sú povolené a dnu sa dostanete aj v noci. Možno vás síce ofrfle vrátnik, že ho zobudíte, ale vždy lepšie ako nocovať na ulici. Pre nováčikov na vysokej škole je ubytovanie na internáte výhodnejšie aj z hľadiska pomoci starších spolužiakov. Keď ste na internáte, nerobí vám problém zaklopať do vedľajšej izby a poprosiť o radu niekoho skúsenejšieho.
PRIVÁT
Na priváte si môžete robiť (viacmenej) čo chcete. Nik vás nekontroluje, kedy prídete, do kedy ste hore, či koľko spotrebujete prúdu. Na druhej strane si však všetko musíte zaobstarať a zaplatiť sami, respektíve sponzornig firmy mamka&ocko. Je neefektívne prenajať si byt sám, najlepšie s dobrým kamarátom, či spolužiakom, respektíve s niekoľkými. Kým sa však rozhodnete pre takýto krok, rátajte, či na to po finančnej stránke máte. Rodičia by boli totiž určite omnoho radšej, ak by ste boli na internáte ako mali byt sami pre seba, pretože je to znesiteľnejšie aj pre peňaženku a iste by radšej nadobudli pocit, že vás má niekto pod dohľadom.
O bývaní na priváte nám porozprávala Katka Mihóková, študentka Technickej univerzity v Košiciach. "Minulý rok som bývala na priváte - v byte na sídlisku Dargovských hrdinov. Bol to trojizbový byt a bývali sme tam štyri dievčatá. Byt bol zariadený porovnateľne ako intrák. A musím povedať, že sme mali štastie, lebo sme platili 1600 Sk na hlavu. Ale ako vravím, zariadenie bolo veľmi skromné: posteľ, nejaké skrine... Mali sme tam čierno-biely televízor a to je tak asi všetko. Ale bývať mimo intráku je dosť v pohode. Super možnosť vyskúšať si "ozajstný" život bez rodičov, kedy sa musíš postarať o všetko sám. Priemerné výdavky na stravu boli asi tak okolo 2000 Sk na hlavu, varili sme si spoločne."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.