poslanci KSS, Robert Fico zo Smeru i Dušan Jarjabek z HZDS. Predstavitelia vládnej koalície sa však väčších sociálnych nepokojov v jeseni neboja.
Viceprezident Konfederácie odborových zväzov Eugen Škultéty tvrdí, že ak nebude podpísaná kolektívna dohoda vo verejnej službe na rok 2004, bude za to niesť zodpovednosť vláda. Dohoda má zabezpečiť nárast tarifných miezd vo verejnom sektore od augusta 2004 o 7 percent.
Na obsahu dohody sa ministerstvo práce s konfederáciou dohodlo. Keďže však odborári neodvolali protesty, vláda odmietla dokument podpísať. "Nie je to správny postup, lebo sa tu miešajú dve veci," dodal Škultéty.
Odborári žiadajú pokračovanie "sociálneho dialógu" v tripartite, zvýšenie minimálnej mzdy na 8100 korún do troch rokov, zachovanie tarifného systému odmeňovania vo verejnom sektore a "zmiernenie dosahov" na obyvateľov pri daňovej a dôchodkovej reforme. Vyzvali poslancov, aby zohľadnili únosnosť sociálnych dopadov reforiem. Inak budú 26. septembra hodinu štrajkovať a rozbehnú aj svoju petičnú akciu za predčasné voľby.
Prezident KOZ Ivan Saktor vyzval demonštrujúcich na solidaritu. Symbolickú podporu vyjadrili aj školskí odborári.
Komunisti sú presvedčení, že vládu môže poraziť jednota odborárov a ľudí. "Je to posledná šanca, ako upozorniť vládu, že treba riešiť sociálne a ekonomické otázky," povedal šéf KSS Ladislav Jača.
"Zákony koalície sú útokom na peňaženky a znižovaním sociálnej úrovne," tvrdil Fico. Politiku vlády pred vstupom do Európskej únie označil za "najväčšie šialenstvo". Vyzdvihol prínos odborov, ktorí podľa neho kontrolujú a riadia sociálne protesty. "Živelné sociálne protesty sú totiž nebezpečné." Dušan Jarjabek z HZDS hovoril, že protestné akcie mali prísť už v minulom volebnom období. "Tu nejde len o odborárov, ale o zmenu filozofie riadenia štátu."
"Na protestoch bolo len niekoľko tisíc odborárov, ani raz sa im nepodarilo urobiť nejaký väčší míting. Zrejme nejde o žiadnu veľkú vôľu členskej základne odborov, ale len o politické ambície odborových predákov," tlmočil slová šéfa parlamentu Pavla Hrušovského jeho hovorca Michal Dyttert.
Odbory si majú robiť podľa Hrušovského svoju prácu v podnikoch a v tripartite, a nie na uliciach. "Ak sa odbory rozhodli zostať na ulici, my im v tom brániť nebudeme, ale nemôžu čakať, že za tripartitným stolom budú uzatvárať nejaké dohody," dodal Dyttert.
Autor: sz
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.