Výbor EP nepodporil požiadavku na plnoprávne zastúpenie všetkých krajín v EK
Brusel (TASR) Ústavný výbor Európskeho parlamentu schválil včera rezolúciu k návrhu európskej ústavy, v ktorej nakoniec nepodporil požiadavku
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Slovenska a ďalších menších krajín, aby mala každá členská krajina aj po roku 2009 plnoprávne zastúpenie v Európskej komisii.
Návrh z dielne Konventu totiž predpokladá, že po roku 2009 bude v EK iba 15 plnoprávnych komisárov, ostatní komisári nebudú môcť hlasovať, pričom krajiny sa budú pri plnoprávnom zastúpení pravidelne striedať. Takýto model sa nepáči Slovensku, Česku a ďalším menším krajinám, ktoré podporuje aj samotná EK.
Zdalo sa, že ich požiadavku podporí aj Európsky parlament. Autori rezolúcie totiž v jej pôvodnej verzii „varovali pred zavedením dvoch kategórií komisárov" a „trvali" na tom, aby bolo ponechané hlasovacie právo pre všetkých. V pozmeňovacom návrhu text zmiernili a konštatovali, že „by bolo lepšie", keby mohli hlasovať všetci komisári, nakoniec však ani táto formulácia výborom neprešla.
Vplyvný nemecký europoslanec Elmar Brok obhajoval návrh Konventu na menšiu komisiu. "Pôvodne veľké štáty žiadali iba 12-člennú komisiu. Teraz bude mať komisára každá krajina, niekedy bez hlasovacieho práva, ale s rotačným systémom, teda aj krajiny ako Nemecko alebo Francúzsko budú mať niekedy komisára bez práva hlasovať. Nebude tak rozdiel medzi veľkými a malými krajinami," povedal Brok novinárom.
Predseda zahraničného výboru Národnej rady SR Ján Figeľ (na snímke), ktorý je zároveň pozorovateľom v ústavnom výbore EP, s touto výzvou nie celkom súhlasí. "Medzivládna konferencia by nemala byť len ceremóniou, ale veľmi vážnym procesom, v ktorom by všetci otvorene a ústretovo hľadali najlepšie spoločné riešenie, a tam, kde je text nejasný, alebo kde ostali otázniky, ho vylepšili," povedal Figeľ.
Europoslanec Brok však "v záujme prijatia ústavy včas" presadzuje, aby medzivládna konferencia prevzala návrh Konventu ako kompromis. "Ak bude dva-tri body ľahké zmeniť a rýchlo sa na nich dohodnúť, to je v poriadku. Ale čo sa stane, ak každá krajina predloží svoje návrhy. Ak z 25 krajín predloží každá 10 návrhov, tak to je koniec debaty," varoval nemecký kresťanský demokrat.
O konečnom znení ústavy bude rozhodovať medzivládna konferencia 25 členských a vstupujúcich krajín EÚ, ktorá sa začne 4. októbra. Ústavný výbor ich vo
včerajšej rezolúcii vyzýva, aby kompromis dosiahnutý na Konvente neotvárali a napriek niektorým výhradám prijali. Rezolúcia považuje za vhodné, aby všetky krajiny usporiadali o texte novej ústavy referendá, ak to umožňujú ich ústavy, a aby sa tieto referendá konali naraz v rovnaký deň, ako budúcoročné júnové voľby do Európskeho parlamentu. Konečný text rezolúcie, ktorá bude oficiálnym stanoviskom EP k návrhu ústavy, schváli koncom septembra plénum europarlamentu.