slová budú posilnením a povzbudením pre každú kresťanskú rodinu. Jeho prítomnosť a jeho slová budú darom pre rodiny. Dar je darom, ktorý môže byť prijatý ale aj neprijatý. Slová Svätého Otca môžu byť pochopené ale aj nepochopené, dobre ale aj zle posudzované. Treba si uvedomiť, že toto závisí od schopnosti človeka, ktorá ukáže, či vie alebo nevie prijímať dar. A o túto schopnosť ide. Sám Svätý Otec poskytuje pomoc mužom a ženám nadobudnúť schopnosti dobrého manželského a rodinného spolunažívania.
Napríklad: aby sa žena nezriekla svojej ženskosti a nenapodobňovala mužskú povahu, jej ľudská plnosť nech sa ukáže v činnosti domácnosti, ako aj v činnosti mimo domácnosti; aby muž dokonale spĺňal svojim životom dar a úlohu manžela a otca. Podľa slov sv. Ambróza muž nech si uvedomuje, že je manželom a nie pánom a že dostal manželku a nie otrokyňu; svojej manželke má preukazovať nežnú a súčasne pevnú lásku (por. FC čl. 25).
Svätý Otec zdôrazňuje, že úloha a poslanie otca má v rodine a pre rodinu jedinečný a dôležitý význam. Preto častá otcova neprítomnosť spôsobuje psychologické a mravné poruchy. U mužov sa niekedy vyskytuje prílišné panstvo a toto môže ponižovať ženu a to môže byť prekážkou zdravých rodinných vzťahov. V spolunažívaní nemožno zamieňať súdržnosť a pevnosť za drsnosť a tvrdosť.
Duchovnú návštevu Svätého Otca môžu rodiny prežívať s veľkým úžitkom. V tejto aktivite im pomôžu tieto duchovné prostriedky: spoločná ranná modlitba (pred modlitbou možno zveriť Božej prozreteľnosti všetky rodinné problémy, povedať: Bože, zverujem tvojej láskavej starostlivosti ten a ten problém), spoločné čítanie Svätého písma (spoločné rozjímanie, podeliť sa navzájom o myšlienky, ktoré sa zrodili pri rozjímaní), spoločne sa zúčastniť na slávení svätej omše a svätom prijímaní (v prípade nemožnosti prijať Eucharistiu, vzbudiť túžbu po prijatí Ježiša, čiže duchovne prijímať), sviatostný život členov rodiny ( častejšie pristupovať k sviatosti zmierenia napr. na prvý piatok, nepohŕdať ani ostatnými sviatosťami ako sú sviatosť birmovania, sviatosť pomazania chorých. Sviatosti sú liekom pre dušu ale aj pre telo), podľa možnosti aspoň jeden člen v zastúpení celej rodiny nech si vykoná v tichosti súkromnú poklonu pred bohostánkom, alebo pred vyloženou Oltárnou sviatosťou, úsilie o pestovanie rodinných cností, najmä vzájomnej lásky, znášanlivosti a odpúšťania, tvorenie spoločenstiev s inými rodinami
DUCHOVNÁ KYTICA RODINY PRE SVÄTÉHO OTCA
Je krásne, keď kresťanské rodiny privítajú vzácneho hosťa duchovnou kyticou. Hlavným dobrodením duchovnej kytice je duchovné obohatenie tých, ktorí ju utvárajú. Tým, že konajú jednotlivé úklony, sami sa obohacujú a posväcujú. A je aj výdatnou duchovnou pomocou Svätému Otcovi pri riadení celej Cirkvi.
NÁVRH NA KARTIČKU
RODINY PRE SVÄTÉHO OTCA
Naša rodina ................................................. sa pripája k duchovnej kytici pre Svätého Otca a všetci jej členovia sa zaväzujú, že za neho obetujú tieto úkony viery a lásky:
1.sväté omše a sväté prijímanie .......................................................................
2.modlitba svätého ruženca .............................................................................
3.pobožnosť krížovej cesty .............................................................................
4.skutky lásky k blížnemu ...............................................................................
5.sebazaprenie, ochotné znášanie každodenného kríža ...................................
ŽIV, BOŽE, OTCA SVATÉHO NÁMESTNÍKA KRISTOVHO!
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.