V čom spočíva duchovná príprava
Aby sme z očakávanej návštevy Svätého Otca dokázali prijať Božie požehnanie a milosť, potrebujeme na to byť primerane disponovaní a o to nech nám ide v tejto duchovnej príprave. K tomu nám môže pomôcť najnovšia encyklika Jána Pavla II. Ecclesia de eucharistia, z ktorej budeme čerpať podstatné myšlienky pre obnovu. Dôležitou súčasťou duchovnej prípravy nech sú naše modlitby za Svätého Otca. Modlime sa za neho pri každej príležitosti.
Východiskovým bodom našej duchovnej prípravy sú slová spoločného pastierskeho listu biskupov ôsmych stredoeurópskych krajín pod názvom: Kristus nádej Európy. "Ísť ku Kristovi"(čl. 12) tieto slová biskupov spomínaného listu sa môžu stať programom našej duchovnej obnovy.
1.Pri čítaní a prežívaní Božieho slova hľadajme nové zjednotenie a dôvernú blízkosť s Kristom.
2.Nanovo objavme nedeľu a Eucharistiu, ako slávenie so zmŕtvychvstalým Kristom, ktorý nám pod spôsobmi chleba a vína dáva svoje telo a svoju krv, svoj božský život.
3.Cenným povzbudením žiť z Božieho slova a z Eucharistie sú pre nás svätí, zvlášť tí, ktorí sú darom pre Rožňavskú diecézu. Na prvom mieste je to blahoslavená Panna Mária. Ďalej je to svätý Ján Nepomucký patrón diecézy a svätý Neit mučeník ranokresťanskej Cirkvi. Nakoniec treba si všimnúť aj dnešného Svätého Otca, rímskeho biskupa, a súčasného svedka viery a ako najväčšiu autoritu cirkvi a ľudstva vôbec.
Duchovná príprava na návštevu Svätého Otca sa môže uskutočňovať na viacerých úrovniach: na osobnej úrovni jednotlivých veriacich, na úrovni rodiny, na úrovni diecéznych kňazov a rehoľných kňazov pôsobiacich v diecéze, na úrovni farnosti a dekanátov, na celodiecéznej úrovni
(Z návrhu kňaza Rožňavskej diecézy Pavla Kolivošku a spirituála Kňazského seminára biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskej Kapitule v Spišskom Podhradí)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.