skrytý pred očami verejnosti a televíznych kamier. Má tam iba úzku posteľ, dve drevené nečalúnené stoličky a stôl. Prvé minúty venuje meditáciám a modlitbám, nasleduje hygiena. V minulosti sa hovorilo, že pápež ešte ráno stíha písať básne.
6.30 - Ján Pavol II. ide do súkromnej kaplnky, kde sa modlí pred oltárom, v minulosti aj kľačiac alebo ležiac v podobe kríža. Nad oltárom visí kópia obrazu Čiernej madony z Čenstochovej a veľký bronzový kríž. Okolo 7.00 hod. slúži omšu v prítomnosti pozvaných hostí. Po omši je prvá krátka ranná audiencia v béžovom pápežskom salóniku.
8.00 - Svätý otec raňajkuje v pápežskej jedálni v prítomnosti niekoľkých vybraných osôb. Väčšina predchodcov Jána Pavla II. raňajkovala osamote, až poľský pápež zmenil túto obyčaj. Jedlo pripravuje päť rehoľných sestier z Krakowa. Pápež má rád čaj Earl Grey, nepije kávu, obľubuje talianske rosetty (žemle v tvare ruže), na jedálnom lístku bývajú "poľské" chody: praženica s pažítkou, šunka a iné údeniny, syr (niekedy goralské oštiepky z Poľska), džemy - prevažne z malín, ríbezlí alebo hrušiek. Raňajky považuje za hlavné jedlo dňa, lebo sa riadi heslom "Sýty lepšie pracuje".
9.00 - 11.00 - Pracuje v súkromnej knižnici, prípadne vo svojej pracovni, kde má dva telefóny. Dovolať sa sem dá iba cez ústredňu, ale pápež telefonuje iba v najnutnejších prípadoch. Pápež číta práce v siedmich jazykoch, niekedy sa venuje písaniu encyklík a iných dokumentov. Ako zaujímavosť možno dodať, že pápež má kurz rýchleho čítania.
11.00 - 13.00 - V tomto čase prijíma pápež najviac návštev. Aj keď si mnohí myslia, že prijíma väčšinou iba známych politických lídrov, nie je to tak. Viac času venuje "obyčajným" ľuďom. Nikdy nevstupuje do polemík, často len diskrétnym gestom dáva na vedomie, že čiesi názory nie sú na úrovni. Ján Pavol II. nemá rád pochlebovačov, ale niekedy si s nimi zažartuje. Jednému z cirkevných hierarchov, ktorý mu po operácii žlčníka povedal, že vyzerá lepšie ako predtým, povedal: "Vy sa tiež môžete dať operovať."
13.30 - 14.00 - Pri obednajšom stole nikdy nechýbajú hostia. Pred každou zahraničnou cestou je to veľvyslanec krajiny, ktorú ide pápež navštíviť. Svätý Otec často okrem pozvaných ľudí pozýva aj neplánovaných hostí, čo robí "starosti" vatikánskej kuchyni. Pápež uprednostňuje poľské chody - pirohy s kapustou a mäsom, varené a pečené mäso, rezance, zeleninu, v piatok ryby. Šaláty si dochucuje chrenom, ako dezert má rád krémeše a tvarohovníky, ale aj rôzne ovocné šaláty. Občas, ale len symbolicky, pije biele víno z vatikánskych pivníc, trochu zriedené vodou, počas letných horúčav radšej pivo. Je rýchlo a málo, veľmi často vynechá polievku a predjedlo. Rozhovory pri stole začína otázkou: "Po akom si dnes pohovoríme?" Po obede si rád posedí vo foteli, kde číta breviár.
15.30 - 18.30 - Pápež máva porady, vypočuje si správy a názory vatikánskych expertov, vyhotovuje a podpisuje dokumenty rôzneho druhu. Pred 20.h sa modlí. Ešte pred večerou opäť prijíma pútnikov a hostí z celého sveta. Občas pred večerou si pápež vypočuje politické správy, občas pozerá televíziu, málokedy celovečerný film. Má však aj svoje obľúbené filmy, talianske: Vittorio de Sica, Benigni a poľské - Pán Tadeusz či epopeja Quo vadis.
20.00 - Dodnes dodržuje poľskú tradíciu, že večera má byť studená. Niekedy vypije odtučnený bujón a zje niekoľko pirohov, zvyčajne však zje iba ovocie a zeleninu.
21.00 - 23.00 - Pápež zostáva osamote a venuje sa práci, čítaniu dokumentov, prípadne číta knihy. Presne o 23. hodine zvykol pokľaknúť na mieste, kde sa práve nachádzal, a deň zakončuje modlitbou. Pred spánkom často číta knihy, keď je veľmi unavený, číta breviár. K jeho najobľúbenejším knihám patria poľskí básnici - Mickiewicz, Słowacki, Norwid, zo súčasných Herbert. Svätý Otec sám zhasína svetlo vo svojej izbe. Zaspáva, modliac sa ruženec. Bez ohľadu na to, kedy zaspí, zobudí sa vždy presne o 5.30 hod.
Zdroj: SME
Autor: Milí veriaci!
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.