chcel veriacich povzbudiť, aby si vieru nielen zachovali, ale aby pamätali, že sú "márne ľudské namáhania bez Božieho požehnania". To môžeme pozorovať aj vo verejnom živote. Ak sa nehľadí na Božie prikázania, narúšajú sa medziľudské vzťahy. Život bez Boha je vábivý, pretože žiť podľa Božieho zákona sa zdá, že človek je ujarmený. V skutočnosti slobodu prežívame len ako slobodné Božie deti. Hriech človeka si podmaní tak, že sa stane otrokom svojich náruživostí a zlých náklonností.
Svätý Otec je muž Boží.
Skrze neho sa k nám prihovára Boží Duch. Preto majú jeho slová obrovskú silu všade, kde sa k veriacim i k neveriacim prihovára. Jeho slová majú tým väčší účinok, čím sme my lepšie pripravení prijať Božie slovo. Preto sa na príchod Svätého Otca aj pripravujeme. Pripravujeme sa telesne i duševne. Slušnosť vyžaduje, aby sme telesne aj hmotne urobili všetko, čo je v našich silách. Aby nám nič neprekážalo mať duchovný zážitok zo slov Svätého Otca.
Duchovná príprava prebiehala na úrovni jednotlivcov. V prvom rade sa musíme zbaviť hriechov a svojich chýb, nakoľko je to len možné. "Ak prinášaš svoj dar na oltár a tam ti príde na um, že máš niečo proti blížnemu, nechaj svoj dar pred oltárom, choď a zmier sa so svojím blížnym, potom príď a obetuj". Ak máme narušené vzťahy s blížnymi, tieto napravme. Preukazujme lásku k blížnemu nielen slovom, ale aj skutkom. Takto sa človek obnoví a obnovený môže prijať slová Svätého Otca a vštepiť si ich hlboko do srdca.
Duchovná príprava prebieha na úrovni rodiny. "Kde sú dvaja, alebo traja zídení v mojom mene, ja som medzi nimi," hovorí Pán. Kto má správny vzťah v rodine k rodičom, k bratom, sestrám, k dietkam, ten nájde spôsob, ako obstáť aj v inej spoločnosti. A bude vedieť prijať aj prípadné napomenutia od Svätého Otca.
Duchovná príprava prebieha aj na úrovni biskupstva. Sú to rôzne podujatia náboženského rázu, ako sú púte, tematické prednášky, evanjelizačné programy a podobne. Také zhromaždenia vedia človeka nadchnúť a povzbudiť vo viere v Boha a v Božie veci, možno si rozšíriť náboženské vedomosti a potom si ich zamilovať. Čím dokonalejšie dobro poznáme, tým viac si ho zamilujeme. A keď nás k tomu povzbudí aj Svätý Otec, budeme vedieť milovať Boha nadovšetko a blížneho ako seba samého.
Nechcem pripomínať bolesti, ktoré trápia náš národ, ale ak sa dobre pripravíme na príchod Svätého Otca a budeme počúvať jeho slová, môže u nás nastať obrat k lepšiemu, ľudskejšiemu životu. Všade vo svete návšteva Svätého Otca priniesla obnovu života, kiež by sa tak stalo aj u nás.
Keď očakávame, že návšteva Svätého Otca zlepší náš život, odplaťme sa mu aj my tým, že sa budeme zaňho a za jeho úmysly modliť. Najväčšiu radosť mu urobíme, keď si podľa jeho slov a rád zariadime život.
Myslím, že je nevhodné hovoriť a čítať v tejto súvislosti o miliónoch, ktoré sa musia vynaložiť na jeho príchod. Väčšie milióny sa vynakladajú na menej významné udalosti. Nech ale niekto povie, ako lacnejšie zviditeľniť naše Slovensko vo svete, ako práve príchodom Svätého Otca.
Múdro si počínali naši štátni a vládni predstavitelia, keď Svätého Otca pozvali. Tak prichádza k nám nielen ako najvyšší predstaviteľ Katolíckej cirkvi, ale aj ako najvyšší predstaviteľ Vatikánskeho štátu. Svätý Otec prijal pozvanie, lebo na Slovensko, konkrétne do Rožňavy chcel prísť. Pri každom stretnutí mi hovoril: "Do Rožňavy prídem". Tešíme sa, že prichádza a radostne spievame: "Živ Bože, Otca Svätého, námestníka Kristovho!"
Mons. Eduard Kojnok, sídelný biskup Rožňavskej diecézy
Autor: Milí veriaci!
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.