M. R. Štefánika 143, Trebišov. K výhre blahoželáme. Súťažiacim sa chceme poďakovať za pozdravy z dovoleniek, ale aj zaujímavé pohľadnice, na ktorých posielajú svoje odpovede ako Žofia Henzélyová z Popradu a vlastnoručne vyrobené pohľadnice s obrázkami miest ako Ján Benko z Košíc a všetkým, ktorí sa zúčastňujú našej súťaže.
Zrúcaniny hradu Kapušany na skalnatom kopci, pochádzajú z gotického hradu budovaného v rokoch 1410 - 1420 na starších zvyškoch pôvodného hradu, ktorý bol zničený v r. 1312. O jeho pôvode sa zachovalo málo údajov a podľa ústneho podania ho vraj postavili ešte starí Rimania na vrchu nazvanom Zámčisko a to zo strategických dôvodov ako útočisko a obrana proti Sarmatom, ktorí vtedy vpadli na územie terajšieho Slovenska. Neskoršie ho začali volať Klinika, potom Bagloch a Magloc. V roku 1300 bol majetkom maglodského rodu. Pôvodne Kapušanský hrad plnil funkciu strážneho hradu na ceste do Poľska. Viete, že mestečko Kapušany, oproti ktorému stoja zvyšky hradu, je archeologickou lokalitou? Objavili tu neolitické sídlisko s bukovohorskou kultúrou, halštatské pohrebisko, rímsko-barbarské sídlisko, kostrové pohrebisko z doby sťahovania národov, slovanské sídlisko z doby Veľkomoravskej ríše a sídlisko z 10. - 11. storočia. Obec sa síce písomne spomína v roku 1248, ale jestvovala už predtým, bola pri nej zemská brána, o čom svedčí jej názov a s hradom mala spoločné osudy. Aj keď v roku 1410 dostala právo trhu, v roku 1418 právo jarmoku a bola aj mýtnou obcou, stalo sa z nej iba poddanské mestečko, ktoré bolo centrom panstva.
Prvý historický kamenný hrad vznikol pravdepodobne koncom druhej tretiny 13. storočia. Po upevnení politickej moci Anjouvcov Ľudovít I. daroval hrad svojmu vychovávateľovi Petrovi Pohárosovi a to s výslovným zákazom znovupostavenia hradu. Keď hrad prešiel v roku 1410 do vlastníctva Andreja Kokaiho, tento ho začal obnovovať. Hrad zväčšil, dal vybudovať dve strážne veže a cimburie. Nový hrad mal veľmi výhodnú strategickú polohu a odolal aj sústredenému útoku spojených vojsk Mateja Korvína, ktorým sa ho počas obliehania v roku 1468 nepodarilo dobyť. V druhej polovici 16. storočia bol v rámci všeobecných úprav na protitureckú obranu prispôsobený ako aj iné hrady novej vojenskej technike. Nehral však v týchto vojnách žiadnu úlohu. Až v 17. storočí (1685) sa stal dejiskom bojov medzi povstaleckým vojskom Imricha Tökölyho a cisárskym vojskom. Svoju obrannú úlohu skončil v roku 1709, keď sa ho po dlhom obliehaní zmocnilo vojsko Františka Rákocziho a to ho aj podpálilo. Obnovila ho vdova Gabriela Kapyho potom, ako sa uzavrel Satmársky mier (dohoda o ukončení protihabsburského povstania vedeného Františkom II. Rákoczim uzavretá 1. 5. 1711 v Satu Marc. Ním sa skončila séria stavovských povstaní, uhorská šľachta si ním obhájila feudálnostavovskú ústavu aj výsady a Habsburgovci posilnili svoje postavenie na uhorskom tróne. Slovenské územie bolo spustošené a hospodársky úplne vyčerpané, poddaný ľud uvrhnutý do ešte ťažšieho sociálneho postavenia ako pred stavovským povstaním). Krátko po rekonštrukcii hradu ho na rozkaz kráľovského dvora a snemu roku 1715 úradne zbúrali, aby sa nemohol stať strediskom protihabsburgovského hnutia. To postihlo aj iné hrady a začali chátrať.
Do utorka 16. septembra posielajte odpovede na fotohádanku číslo 84: Hrad Zborov (na snímke je kresba z 19. storočia) je: a) pri Bardejove, b) Michalovciach.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.