ale dnes to bude špeciálne: 11. september - druhé výročie teroristického útoku.
Už vopred bolo jasné, že tohto roku to nebude také ako vlani. Jasný signál vyslal prezident George Bush: dnes do New Yorku nepríde. Obete si uctí vo Washingtone. Minulý rok sa poklonil na Ground Zero, ktoré zostalo po dvojičkách, na poli v Pennsylvánii, kam spadlo štvrté unesené lietadlo, aj vo Washingtone pri Pentagone. Teraz nie. Americký prezident akoby naznačil, že krajina sa musí pohnúť vpred.
Oslavy budú omnoho skromnejšie a podľa organizátorov by mali byť skôr súkromnými spomienkami ako celonárodnou tryznou.
Nie všetci sú však spokojní. Jedna časť rodín obetí kričí, že 11. september je spolitizovaný a politici sa na ňom iba priživujú. Preto zorganizovali samostatnú spomienkovú akciu na Ground Zero bez politikov.
Iní majú naopak pocit, že Amerika akoby na svojich hrdinov začala zabúdať. Poburuje ich najmä to, že ešte aj v deň výročia útokov chcú stavebné spoločnosti pokračovať v stavbe na Ground Zero. Tie na rozdiel od radnice tvrdia, že by sa malo pracovať: Už je čas odpútať sa od minulosti a venovať sa radšej budúcnosti.
Je to jeden zo základných rozdielov oproti minulému roku. Vlani sa ľudia utápali v slzách a strachu z ďalších útokov. Žili v krutej minulosti a neistej budúcnosti. Dnes je väčšina Američanov opäť oboma nohami v prítomnosti. Prieskumy hovoria, že útokov sa už tak veľmi neboja a prešli tiež fázou sfanatizovaného patriotizmu. Stále hlasnejšie sa ozývajú otázky, či je americká reakcia na 11. september v svetovej politike akurát tá správna.
Za dva roky sa toho v New Yorku veľa zmenilo. Náladu mesta vystihol reportér agentúry AP. Pred dvoma rokmi sa na Manhattane zo dňa na deň objavili obchody, ktoré sa volali napríklad Bezpečnejšia Amerika. Predávali sa v nich plynové masky alebo padáky pre zamestnancov firiem so sídlom v najvyšších poschodiach mrakodrapov. Niektoré ešte vydržali, ale potrebu navštíviť ich má stále menej ľudí.
Tesne po náraze lietadiel do dvoch veží sa hovorilo o konci mrakodrapov a vyľudnení dolného Manhattanu. Dnes sa pripravuje stavba nových dvojičiek a mohli by byť ešte vyššie ako tie pôvodné. Domy v okolí Ground Zero sú takmer na sto percent obsadené a v parkoch pri finančnom centre New Yorku je plno korčuliarov a cyklistov. Metrom jazdí rovnako veľa ľudí, a to aj napriek tomu, že mnohí si v septembri pred dvoma rokmi mysleli, že tam už nikdy nepôjdu.
New York sa stále celkom z 11. septembra nespamätal. Ekonómovia vyčíslili, že mesto stratilo 83 miliárd dolárov, prišlo o niekoľko tisíc pracovných miest.
Diera po dvojičkách je tu aj napriek tomu, že sa v nej takmer bez prestania pracuje. Každý deň k nej príde niekoľko stoviek turistov. Pozrú si miesto, ktoré je symbolom novej éry, vyfotia sa a utekajú preč. Newyorskí lídri sú spokojní, lebo väčšina turistov zaháňa nepríjemný pohľad na bývalé dvojičky nakupovaním. Ľudia, ktorí bývajú v okolí Ground Zero, sa však zlostia: "Toto nie je Disneyland. Tu nie je Mickey Mouse a jeho kamoši, prečo sa tu musia fotiť?" hovorí denníku New York Times Patricia Mooreová.
Po dvoch rokoch by sa New York najradšej prehupol ponad trosky zo Svetového obchodného centra. Nechce zabudnúť, nechce však ďalej trpieť. Je to zložité: len v pondelok našli robotníci na Ground Zero niekoľko kostí, pravdepodobne jednej z obetí 11. septembra.
Autor: Matúš KOSTOLNÝ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.