obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihók. "Od týchto problémov sa odvíja to, či budeme po vstupe do Európskej únie (EÚ) úspešní, alebo budeme na úspech čakať ďalších päť rokov," pripomenul.
Napríklad súkromný sektor Slovinska má v Bruseli svoje zastúpenie už štvrtý rok, Česká republika druhý rok, Poliaci a Maďari ho otvorili tohto roku. SOPK podľa Mihóka už pol roka diskutuje s predstaviteľmi bankovej asociácie a priemyselnými zväzmi o modeli zastúpenia v Bruseli. Zhodli sa na tom, že od 1. januára ho musia otvoriť. "Musíme si uvedomiť, že pokiaľ nebudeme mať zástupcu v Bruseli, nebudeme môcť napĺňať svoje funkcie v tých kompetenciách, ktoré sa tam presúvajú," uviedol Mihók.
Vysvetlil, že ide hlavne o dobrú informovanosť a možnosť lobingu za záujmy slovenskej ekonomiky v EÚ. Prioritou SOPK je v súčasnosti príprava slovenského podnikateľského sektora na podmienky po vstupe Slovenska do EÚ. "Malo by to byť aj prioritou vlády, bohužiaľ, tá sa tejto otázke absolútne nevenuje. Ministerstvo hospodárstva nemá žiaden konkrétny program, pritom má prvoradú zodpovednosť za to, aby slovenská podnikateľská sféra a ekonomika bola pripravená na podmienky vnútorného trhu," dodal Mihók.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.