ešte musí potvrdiť parlament.
"Je to postupný krok k dosiahnutiu plnej profesionalizácie ozbrojených síl," hovorí minister obrany Ivan Šimko. Ministerstvo predpokladá, že v armáde bude po tomto roku až 70 percent profesionálov a každý ďalší rok o 10 percent viac.
Miest pre vojakov základnej služby ubudne a ich výcvik už nebude tak časovo i odborne náročný. Narukovať tak bude môcť podstatne viac mladých mužov ako dnes. Pri deväťmesačnej "vojne" by do roku 2006 odviedli necelých 10-tisíc brancov, pri šesťmesačnej to má byť o vyše 5-tisíc viac. Náklady štátu stúpnu o necelých 300 miliónov korún. Vojaci, ktorí si k 1. januáru 2004 odslúžili najmenej šiesť mesiacov, pôjdu domov skôr.
"Prináša to svoje pozitíva i negatíva. Mladých ľudí to poteší, daňových poplatníkov to vyjde trochu drahšie, ale problém bude vyriešený," myslí si armádny analytik Vladimír Kmec.
Automaticky sa skráti aj civilná služba, ktorú vykonávajú ľudia, ktorí netúžili byť vojakmi. Dnes trvá 13 a pol mesiaca, od januára to má byť deväť mesiacov.
Organizácia Občianske oko, ktorá tieto veci sleduje, Šimkov návrh víta. "Najlepším riešením je však jej úplné zrušenie," myslí si o povinnej vojenskej službe aktivista Peter Novotný.
S návrhom zrušiť základnú vojenskú službu už k 31. decembru 2004 prišiel predchádzajúci český minister obrany Jaroslav Tvrdík, jeho nástupca ho však nemieni nasledovať. V Slovinsku ju však tento týždeň už zrušili. Od januára ju nahradí dobrovoľná trojmesačná vojenská služba.
Autor: joč
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.