návštevy Bosny Charází pred novinármi v Sarajeve dodal, že nespravodlivosť, ktorá vo svete prevažuje, bude vždy zneužívaná teroristami ako základňa pre ich aktivity. Útoky na USA spred dvoch rokov šéf iránskej diplomacie označil za "katastrofu pre celý svet", ktorá ovplyvnila medzinárodné vzťahy.
Charází zdôraznil, že Irán bol medzi prvými krajinami, ktoré útoky z 11. septembra 2001 odsúdili. Ako dodal, Irán proti režimu talibov v Afganistane bojoval dlho predtým, ako Američania. Napriek iránskemu príspevku v boji proti Talibanu "stále nepodporujeme americkú politiku v Afganistane," povedal Charází. "Ich chybou je, že si myslia, že terorizmus môžu vykoreniť vojenskou silou," vyhlásil. Ako pripomenul, je zrejmé, že napriek vojenskej porážke režimu Talibanu, fundamentalistické hnutie a sieť al-Káida sa zreorganizovali a stále uskutočňujú teroristické akcie. V tejto súvislosti zdôraznil potrebu zaoberať sa "nespravodlivosťou vo svete", ktorá je príčinou terorizmu. Podľa Charázího boj proti terorizmu treba zvádzať bojom proti "teroristickej ideológii". "Je treba preskúmať možnosti boja proti terorizmu kultúrnymi a intelektuálnymi prostriedkami," povedal.
Americký prezident George W. Bush svojho času Irán spolu s Irakom a Severnou Kóreou označil za krajiny tzv. osi zla. Teherán je momentálne terčom podozrení z vývoja nukleárnej zbrane.
V tejto súvislosti Charází vyjadril ochotu svojej krajiny spolupracovať s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE), vyjadril však nespokojnosť s tlakom, ktorý je na Irán vyvíjaný. "Sme pripravení plne spolupracovať s MAAE a poskytnúť jej prístup k našim záznamom počas inšpekcie. Myslím si, že spolupráca medzi MAAE a Iránom by bola užitočnejšia, ak by na Irán nebol vyvíjaný tlak. To veci komplikuje," uviedol.
Charází v rámci návštevy s rezortným kolegom Mladenom Ivaničom podpísal dohodu o spolupráci v oblasti kultúry, vedy a vzdelávania. Obaja predstavitelia sa zhodli na potrebe prehĺbiť vzájomné vzťahy oboch krajín. Podľa Ivaniča obe krajiny pracujú na posilnení hospodárskej spolupráce, osobitne v oblasti ropného priemyslu. Teherán a Sarajevo sa dohodli aj na zintenzívnení spolupráce na multilaterálnej úrovni.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.