spomienka na obete teroristických útokov z 11. septembra 2001. "Prichádzame sem uctiť si tých, ktorých sme stratili, a pripomenúť si tento deň so zármutkom," povedal starosta New Yorku Michael Bloomberg.
Niekoľko minút na to ceremóniu prerušili na prvú zo štyroch minút ticha, pripomínajúcich presné časy, keď unesené lietadlá narazili do výškových budov a keď sa obe z nich zrútili. Pod ich troskami skončili pred dvoma rokmi životy 2 792 ľudí. Deti obetí atentátov začali následne s potláčanými vzlykmi čítať mená svojich otcov, matiek a ďalších príbuzných. Tisíce ľudí ich v tichosti počúvali, kým pozostalí kládli kvety do jamy, z ktorej stredu sa dakedy týčili budovy WTC.
Americký prezident George W. Bush a jeho vedúci spolupracovníci začali spomienkový deň bohoslužbou v Chráme sv. Jána neďaleko Bieleho domu. Na trávniku pred ním rovnako o 08.46 h miestneho času - čase nárazu prvého lietadla do WTC - na minútu stíchli. "Pamätáme na stratené životy. Pamätáme na hrdinské skutky. Pamätáme na súcit, úctivosť našich spoluobčanov v ten hrozný deň," povedal Bush.
Druhé výročie teroristických útokov z 11. septembra 2001 si v USA osobitným spôsobom pripomenulo menej ľudí než vlani. Podľa prieskumu organizácie One Day's Pay tak urobilo len 17 percent v porovnaní so 41 percentami z minulého roku. Atentáty majú stále vplyv na pohyb amerického obyvateľstva. Z postihnutých štátov - New York, New Jersey a Massachusetts - na základe údajov jednej sťahovacej spoločnosti naďalej odchádza viac ľudí než sa do nich prisťahuje. Výnimkou je Washington, D.C., do ktorého smeruje viac ako dvojnásobok odchádzajúcej dopravy.
* * *
Európska únia si včera bez veľkých ceremónií, smútočných zhromaždení či minút ticha pripomenula druhé výročie teroristického útoku v New Yorku a Washingtone. Vyjadrila „hlboký zármutok a úprimnú solidaritu" s ľudom USA a obeťami útokov, výročie však zostalo v tieni inej tragédie, s ktorou sa bude spájať dátum 11. september úmrtím švédskej ministerky zahraničných vecí Anny Lindhovej.
Talianske predsedníctvo v EÚ vydalo k 11. septembru vyhlásenie, v ktorom ocenilo výsledky medzinárodnej koalície proti terorizmu. „Široká koalícia vedená USA už dosiahla výrazné víťazstvá. V Afganistane a tiež v Iraku je teraz nádej na slobodu a demokraciu. A práve šírenie slobody a demokracie je najefektívnejším prostriedkom proti terorizmu," uviedol taliansky premiér Silvio Berlusconi. Predsedníctvo pripomenulo, že po 11. septembri 2001 prijala EÚ celý rad významných opatrení: rozhodla o spoločnom európskom zatykači, posilnila policajnú spoluprácu, zmrazila finančné prostriedky teroristických skupín a začala pripravovať svoju bezpečnostnú stratégiu. Pozorovatelia však pripomínajú, že spolupatričnosť a solidarita EÚ s USA po teroristických útokoch je minulosťou. Vzťahy medzi oboma veľmocami za uplynulé dva roky výrazne utrpeli. Z pohľadu EÚ je za to zodpovedný Washington - odmietol prijať Kjótsky protokol o znižovaní emisií skleníkových plynov, bojkotoval Medzinárodný trestný súd (ICC), prijal ochranárske opatrenia proti pravidlám WTO a bez súhlasu hlavných európskych spojencov začal vojnu proti Iraku.
Autor: New York/Brusel (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.