zápasmi, je pre tohto centra úspechom. Doteraz sa mu to nepodarilo. Zo všetkých strán sa na Michala Handzuša valili slová chvály, pričom najväčšiu spokojnosť prejavoval ten najkompetenčný - kouč Ken Hitchcock. Michal v každom zápase trénerovi i vedeniu Flyers potvrdzoval, že je tou najlepšou alternatívou za Čecha Dopitu a svojich 1 433 333 dolárov za uplynulú sezónu si zaslúži. Zdá sa, že po hektickom období v jeho kariére, keď sa v krátkom čase dvakrát sťahoval (zo St. Louis do Phoenixu a odtiaľ do Philadelphie) našiel u "letcov" pozabudnuté sebavedomie a nadviazal na skvelé časy strávené pri Pavlovi Demitrovi v St. Louis. Sezónu mal skvelú, a tak sa o to viac môže tešiť na nastávajúci ročník.
Pred tým uplynulým Michalovi predpovedali veľmi úspešnú sezónu. Jeden z najväčších odborníkov na NHL amerického denníka USA Today Ted Montgomery dokonca zaradil centra "letcov" medzi desiatich hráčov, na ktorých si v nastavajúcom ročníku treba dávať pozor. Handzuš podľa renomovaného autora bude môcť po prvý raz v kariére možnosť ukázať aj svoj ofenzívny talent a nielen defenzívnu hru, ktorú produkoval v predchádzajúcich tímoch St. Louis Blues a Phoenix Coyotes. Montgomery mu predpovedal vynikajúcich 35 gólov počas základnej časti súťaže, čo by bolo jeho doterajšie maximum. V sezóne pred tým strelil Handzuš 15 gólov v 79 zápasoch. A hoci predpokladanú kvótu nenaplnil, aj tak sa Michal riadne priblížil k svojmu gólovému sezónnemu maximu. "Samozrejme, že ma teší podobné hodnotenie. Už aj z toho dôvodu, že mi bolo hneď jasné, že tým pádom budem dostávať dosť času príležitosti a celkovo strávim dosť minút na ľade počas zápasu. Človek však nikdy nevie. Sú to len predpovede a tie treba potvrdiť na ľade. My sme mali nového trénera, takže som si stabilnejšie miesto musel vybojovať na ľade. So sezónou som bol spokojný. Pochopiteľne, môžem hrať ešte lepšie. Dobre som si však zahral, tréner mi dôveroval a ja som sa snažil odvďačiť mu za to dobrou hrou." Mimochodom, podľa spomínaného komentátora sa malo dariť aj hviezdam ako Tony Amonte (Phoenix), Sergej Fiodorov (Detroit), Paul Kariya (Anaheim), Saku Koivu (Montreal) či Martin Brodeur (New Jersey), ale tiež mladíkom Robertovi Luongovi (Florida), Vincentovi Lecavalierovi (Tampa Bay), Jeffovi Halpernovi (Washington) a Josefovi Vašíčkovi (Carolina). Naopak, poslabšie výkony oproti minulosti mala vraj verejnosť očakávať od Eda Belfoura (Toronto), Glena Murraya (Boston). Fanúšikovia si teraz môžu urobiť obraz, do akej mieri sa naplnili prognózy odborníka z USA Today...
Philadelphia je už dávnejšie známa tým, že sa až ortodoxne drží tradičného kanadsko-amerického štýlu, ktorý je založený na nespočetných tvrdých osobných súbojoch na ktoromkoľvek mieste a v ktorúkoľvek chvíľu. Tradičné európske poňatie hry s technickými fintami a predovšetkým oku lahodiacimi kombinačnými akciami mali pramálo spoločné so zavedenou praxou a boli od nej na míle vzdialené. Nečudo, veď hlavným protagonistom maximálnej hry do tela bol ešte donedávna Eric Lindros a ďalší spoluhráči od neho tiež nemali ďaleko. Navyše Flyers sa ani príliš neotvárali hokejistom zo starého kontinentu. Tých tam bolo stále ako šafranu. Až v posledných rokoch prišli Česi Čechmánek, Dopita a práve dvaja spomínaní Slováci. Odborníci poukazujú na to, že aj Philadelphia zmenila zaužívaný herný systém. "Dá sa povedať, že moje očakávania sa splnili. Flyers produkujú trochu tvrdší hokej, viac sa nastreľujú puky, no ak chce človek hrať v NHL musí sa prispôsobiť akémukoľvek štýlu. Keď som začal hrávať s Radom Somíkom prešli sme na európsky štýl, nenastreľovali sme bezhlavo puky na zadný mantinel, ale pokúšali sme sa o kombinácie. Tréner Ken Hitchcock zo začiatku nebol veľmi naklonený našej hre, no potom videl, že to nepôjde len nastreľovaním pukov. Začali sme hrať viac európskym štýlom a ku koncu sezóny sme hrali už úplne iný hokej, ako na začiatku. Záviselo to aj od toho, že tréner nevedel, aké je tu mužstvo a aký štýl by mu najlepšie vyhovoval. Potom sa to trochu zmenilo a ku koncu sme hrali aj s nahrávkami," lakonicky vysvetlil M. Handzuš. Ten to naozaj zo začiatku nemal ľahké. Michal je známy svojou precíznosťou v obranných úlohách, a tak nechýbal na ľade pri oslabeniach. Pritom stále mal niekoho iného na krídlach. I preto si čoskoro získal úctu u trénera Hitchcocka, ktorý na margo Handzuša poznamenal: "Takmer všetky zmeny v našej zostave sa dotknú jeho útoku. Ale čo ho robí dobrým hráčom je fakt, že s každým hrá vynikajúco a produktívne. Nemyslím si, že je to dielom náhody." Ozaj, ako berú v mužstve oboch Slovákov? "Myslím si, že sme dobre zapadli. Nemali sme problém s vedením, ani s chalanmi," usmial sa Michal Handzuš.
Philadelphia síce nezvykne chýbať v play off, no stále čaká na výraznejší úspech. Zvyčajne sú pre ňu zaujímavé len prvé kolá. Pritom od jej posledného triumfu v Stanley Cupe v roku 1975 už ubehlo dosť rokov. "V NHL je veľa vyrovnaných mužstiev. Konkurencia sa veľmi vyrovnala. Napokon, potvrdila to aj táto sezóna. Pokojne sa môže stať, že budúci rok bude ten náš a vyhráme Stanley Cup. Podľa mňa v hre o Stanley Cup je každý rok 8-10 mužstiev. Zatiaľ to nevychádzalo na Philadelphiu. Musíme sa však zlepšiť. Tento rok nám Ottawa vo vzájomných súbojoch ukázala, že bola lepšia než my, takže máme sa čo zlepšovať."
Azda najrozporuplnejšou osobou v drese Flyers bol donedávna skvelý český gólman Roman Čechmánek. Ten si raz dovolil otvorene kritizovať svojich spoluhráčov, za čo sa mu dostalo nepríjemného nastreľovania pukov na prilbu počas tréningu. Svojimi fantastickými výkonmi si však vyslúžil rešpekt u všetkých v kolektíve a na staré nezhody sa rýchlo zabudlo. Všetko je to však už stará pesnička - Čechmánek od novej sezóny bude obliekať dres Los Angeles Kings. Stane sa teda spoluhráčom Žigmunda Pálffyho, Ľubomíra Višňovského, Martina Štrbáka a Jozefa Stümpela. "Výmena ma ani veľmi neprekvapila. Už po sezóne totiž boli indície, že sa Roman asi rozlúči s klubom a skúsia to s iným brankárom. Roman má starý ortodoxný štýl chytania a viacerým ľuďom sa to nepáčilo. Možno preto nebol v milosti trénerov." Michal Handzuš mal v doterajšej kariére vždy šťastie na Slovákov v mužstve. V St. Louis hral po boku Pavla Demitru, Ľuboša Bartečka a Ladislava Nagya. Slovenská lajna vtedy žala veľkú pochvalu. Po výmene, obliekal istý čas dres Phoenixu Coyotes. Tam mu zasa spoločnosť robili opäť Ladislav Nagy, Radoslav Suchý a Branko Radivojevič. Philadelphia bola preto pre 25-ročného centra menším sklamaním. Ani jeden Slovák. Potom prišiel Radovan Somík a situácia sa zlepšila. "Keď som sa na začiatku sezóny dozvedel, že Rado podpísal zmluvu s Philadelphiou, tak som dúfal, že sa prebojuje do prvého mužstva a budeme spolu. Aj sa mu to podarilo a veľmi mi to pomohlo. Som veľmi rád, že je so mnou a dúfam, že tam budeme ešte dlho. Bol by som veľmi rád, keby pribudol do mužstva ďalší Slovák. To však nezáleží na mne, ale na generálnom manažérovi."
K Flyers prišiel s veľkou pompou český útočník Jiří Dopita, dlhé roky najlepší útočník českej extraligy. Po nevydarenej sezóne však so sklopenými ušami opustil Philadelphiu. Naproti tomu Rado Somík prišiel celkom nenápadne a stabilne sa zapracoval do prvého mužstva. Čím to je? "V NHL všetci začínajú od nuly. A je úplne jedno či ide o hviezdu z Európy alebo neznámeho hráča. Treba niekedy aj zatnúť zuby a urobiť niečo, čo nie je veľmi populárne pre hráča a podriadiť sa systému. Ťažko sa mi hodnotí Dopita, lebo vtedy som tam nebol, no na Radovi vidieť, že sa prispôsobil, robil to, čo od neho žiadali a robil to veľmi dobre. Preto sa aj presadil." Ken Hitchcock si Michala vybral do mužstva aj preto, lebo spĺňal jeho predstavy o poste centra a predovšetkým potreboval nahradiť Dopitu. Z toho pohľadu to pre nášho útočníka mohlo byť zaväzujúce. "Ja som nad tým veľmi nerozmýšľal. Po tom roku vo Phoenixe som si znova potreboval urobiť chuť na hokej a to sa mi v Philadelphii podarilo. Ja som zatiaľ veľmi spokojný v tomto tíme," dodal útočník, ktorého v roku 1995 draftovalo St. Louis vo 4. kole, celkovo zo 101. miesta.
Philadelphia je jedným z najstarších miest USA, ktoré sa v porovnaní s Európou nemôžu popýšiť bohatou históriou. Toto mesto sa však v porovnaní s inými v zámorí môže popýšiť akou-takou históriou. "Bývame asi 20 míľ od mesta, takže veľa času na prechádzky nie je a keď človek má čas, tak si radšej oddýchne. V meste som bol asi dvakrát, ale to bolo všetko."
Tú pravú ešte nenašiel
Napriek tomu, že Michal svojou urastenou, vyšportovanou postavou, s trochu dlhšími kučeravými vlasmi priťahuje pozornosť nejedného dievčenského pohľadu, vážnejšiu známosť ešte stále nemá. Pritom, veľa dievčat sníva, že by rado skončilo v náručí tohto fešáka so šibalským pohľadom v očiach. Michal má však jasno v jednom. Nevydá sa cestou, svojho priateľa Ľuboša Bartečka, ktorý si vzal za manželku Američanku. "Slovenky sú lepšie, krajšie, takže skôr preferujem naše dievčatá." Dokedy vás na rôznych podujatiach budeme stretávať samého? "Uvidíme. Keď to má prísť, tak to príde," povedal hokejista, ktorý zatiaľ žije sám v USA.
Dve vylepšené maximá
S trochou nadsádzky by sme mohli povedať, že ak Michal Handzuš skóroval, pre Flyers to bol jasný signál, že pomaličky môžu oslavovať víťazstvo. Znie to takmer na neuverenie, ale takmer polovica Handzušových presných zásahov znamenala víťazstvo. Na upresnenie, deväť gólov z hokejky Handzuša bolo zároveň víťaznými. "Ja si to ani neuvedomujem. Napokon, človek počas zápasu ani nemôže vedieť, že, napríklad, v druhej tretine bude jeho gól zároveň víťazným. Pochopiteľne, že ma to teší, ale veľmi si to nevšímam." Za to oveľa viac si to všímajú novinári v zámorí, kde sa štatistiky berú takmer smrteľne vážne. Podľa nich, nik z Philadelphie v posledných sezónach nenastrieľal viac víťazných gólov! Po vylepšení bilancie víťazných gólov (doteraz najviac 5 gólov v sezóne), si Michal zlepšil osobnú bilanciu i v play off. Ešte sa mu v nadstavbe NHL nepodarilo skórovať. Až do zápasu s Ottawou. "Som veľmi rád, že som zlomil streleckú smolu. Už bolo načase," poznamenal 191 cm vysoký útočník.
Handuš a historický zápis
Michal sa postaral aj o jeden historický zápis do análov NHL. Stal sa totiž iba druhým hráčom v histórii NHL, ktorému sa podarilo skórovať v predĺžení z trestného strieľania! Stalo sa tak v stretnutí s NY Rangers, ktoré sa v normálnom hracom čase skončilo 2:2. ,,Dostával som sa do sľubnej príležitosti, keď ma zahákoval Poti. Rozhodca nariadil trestné strieľanie. Prišiel za mnou brankár Roman Čechmáne a spýtal sa ma, čo idem robiť. Zvyčajne, keď korčuľujem sám na brankára, tak mu mierim medzi nohy. Poradil mi, aby som to nezakončoval medzi betóny, ale aby som brankára oklamal, naznačil strelu, dal si puk na bekhend a strieľal hore pod žŕdku. Zariskoval som, lebo bol zlý ľad, no nakoniec to vyšlo tak, ako mi poradil Roman," uviedol Slovák, ktorý si rutinérsky položil Blackburna a skóroval ponad jeho ľavý chránič. ,,Bol to asi môj prvý podobný gól, lebo doma na Slovensku sme nehrávali predĺženia," dodal Handzuš, ktorého vtedy vyhlásili za prvú hviezdu zápasu.
PROFIL MICHALA HANDZUŠA
Vek: 26 rokov
Znamenie: Ryby
Stav: slobodný
Auto: Nissan Almera
Hodinky: Nike
Kozmetika: veľmi ju nepoužívam
Obľúbený, spevák, speváčka, skupina: interpretov veľmi ani nesledujem a skupina - asi Elán
Obľúbený herec, herečka: Tom Hanks, herečku ťažko povedať
Obľúbený film: Fase/Off, Útek zo Shawshengu
Obľúbená kniha: Ikona od Forsythea
Obľúbené jedlo: čínske kura s ryžou, ktoré mi robí mamina
Obľúbený nápoj: džús
Obľúbená činnosť: po hokeji asi tenis
Neobľúbená činnosť: upratovanie
Vysnívaná dovolenka: nemám. Je to jedno, kde idem na dovolenku, dôležité je s kým.
Vzor, osobnosť: rodičia
Farba: modrá
VIZITKA MICHALA HANDZUŠA
ZÁKLADNÁ ČASŤZGAB
2002-03Philadelphia Flyers82232144
2001-02Phoenix Coyotes79153045
2000-01Phoenix Coyotes10448
2000-01St. Louis Blues36101424
1999-00St. Louis Blues81252853
1998-99St. Louis Blues6641216
suma35481109190
PLAY OFFZGAB
2002-03Philadelphia Flyers13268
2001-02Phoenix Coyotes5000
1999-00St. Louis Blues7033
1998-99St. Louis Blues11022
suma3621113
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.