Hlboko v Andách sa ukrýva možno jeden z nových divov sveta
Do rímskokatolíckeho chrámu sa zostupuje veternými tunelmi okolo 14 menších kaplniek, ktoré predstavujú zastavenia Ježiša na krížovej ceste. Lavice v kaplnkách vyzerajú ako z mramoru, ale v skutočnosti sú zo soli. Turisti a veriaci, ktorí sa v nich modlia, vdychujú jemnú vôňu soli a síry. Vlhké kúsky soli na stenách tunelov sa chvejú ako snehové vločky a z bielych a sivých stien visia soľné stalaktity.
Po pološere v tuneloch, v ktorých sa po stáročia dobývala soľ, privíta návštevníkov podzemný dóm s intenzívnou modrou aurou. "Toto je miesto, kde človek stretáva Boha," tvrdí Stella Higuerová, sprievodkyňa v katedrále, ktorú otvorili verejnosti pred ôsmimi rokmi. Osvetľuje ju majestátny kríž - 16 metrov vysoký a desať metrov široký. Do skalnej steny sú vytesané aj spovednice, ale nevyužívajú sa. Dokonalá akustika nedáva totiž priestor pre súkromie.
Pred vstupom do hlavnej časti katedrály stojí socha archanjela Gabriela s biblickým citátom: Vy všetci ste soľou Zeme. Podľa najstarších záznamov z 15. storočia miestne indiánske kmene vymieňali tunajšiu soľ za iný tovar.
Prvú kaplnku vytesali baníci ešte pred 50 rokmi. Zem sa však začala prepadávať a chrám preto v roku 1991 zatvorili. Na obnove katedrály pracovalo viac ako 300 robotníkov a náklady na stavbu dosiahli 3,8 milióna dolárov. Mesto vyberie na vstupnom ročne milión dolárov.
Niektoré časti sa momentálne prerábajú. V budúcnosti by mali v nových podzemných komorách koncertovať kolumbijskí muzikanti. Ich hudbu bude dokresľovať "spev" veľrýb.
"Táto katedrála nevyzerá, akoby ju vytvoril človek. Pôsobí, akoby tu bola odjakživa," skonštatoval na záver prehliadky americký turista Max Camsy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.