veď už nad starovekým Gréckom - podľa bájí - sa medzi sebou svorne hlušili aj samí bohovia. Už hneď ich prvá generácia, tzv. Titani, sa vzbúrila. Zeus ich však, ako sa na Bohátora number one patrí, potrestal. Napríklad jedného Titana menom Atlas tak, že ho poveril niesť na ramenách celú nebeskú klenbu, a to bez toho, že by mu predtým povolil chodiť do posilňovne. Podľa iných legiend mal zase vláčiť zemeguľu (Ťažko povedať, čo z toho je ťažšie). Zemegule bývajú zobrazené najčastejšie v atlasoch, a preto si jeho meno ľahko zapamätáme.
Atlasa v akcii môžete vidieť aj na Hlavnej ulici. A hneď stereo. Dvaja takíto vzájomne súmerní podopierajú balkón Hadik Barkóczyho paláca. Svoju úlohu si plnia bez mihnutia oka, oblečení hore bez a to dokonca aj v zime. Sexy pôsobia už od roku 1754, keď ich takto barokovo vytesali. Toho istého štýlu je aj celý dom, ktorý pre svoju nákladnosť, vzhľadnosť, krásu a aj kvôli aristokratickým majiteľom sa zaradil medzi košické paláce.
Jeho vlastníkom bol teda gróf a jágerský biskup František IV. Barkóczy, ktorý to dotiahol neskôr v Ostrihome až na arcibiskupa.
V roku 1805 jeho príbuzný Ján Barkóczy bol poctený tým, že v tomto paláci dočasne býval 12-ročný syn rakúskeho cisára Františka korunný princ František. V Košiciach sa vtedy v ďalších domoch (napr. na Hlavnej 68) skrývalo pred Napoleonom aj ďalších 5 panovníkových detí.
Palác si však na prominentov potrpel aj po odchode princa Františka. Od 19. storočia ho využíval bohatý statkár a neskôr minister uhorskej vlády Jan Hadik. Kariéra tohto statkára bola taká závratná, že ho vyniesla až na post premiéra, škoda, že len na 24 hodín. Posledný oktróbrový deň roku 1918 sa RakúskoUhorsko rozpadlo, ale jeho palác v Košiciach našťastie nie.
Odvtedy sa táto budova už nerobila takou "pánskou" a mohol ju navštíviť každý, lebo bol v nej hostinec zvaný Lesch. Koncom socializmu v nej vznikla prvá talianska pizzéria v meste. Teraz je už dostať pizzu všelikde inde, a preto dom môže slúžiť Verejnej knižnici Jána Bocatia. Je tam jej cudzojazyčné i hudobné oddelenie, študovňa regionálnej tlače (kde majú o Košiciach viac materiálov, než si myslíte) i fotogaléria s vždy novými výstavami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.