čo sa zdvihol, sú obrysy nového usporiadania vzťahov ešte nejasné, ale kameň na kameni nezostane.
Evidentným prvkom novej sústavy vzťahov je družba SDKÚ - ANO, ktorú signalizuje Ruskova tylová podpora Dzurindovým manévrom. Naprotiveň rečiam, ktoré sa šíria, že ide o dlhodobejší projekt, zvrat je celkom čerstvého dáta. Keby tu bola staršia dohoda, premiér by predsa verejne nepotupil Ruska odmietnutím jeho žiadosti odvolať Nemcsicsa. Nebola to ani finta - nevidieť žiadny motív.
Zblíženie nastalo neskôr - po tom, čo prokuratúra odkopla žiadosť vyšetrovateľov o zbavenie imunity predsedu ANO. Tak či tak sa zhusta špekuluje o výmennom obchode: Rusko dodá premiérovi tri hlasy vo vláde na zrušenie Mojžiša a dostane beztrestnosť. Toto, samozrejme, predpokladá vtiahnutie prokuratúry do špinavej hry, čo je samo osebe predstava apokalyptická. Myslime si o Hanzelovi to najhoršie, ale tak jednoducho to nechodí. Navyše - čo keby sa po Dzurindovom "nie" Nemcsics vzpätil a neodstúpil?
S párdňovým oneskorením kšeft SDKÚ - ANO včera bombasticky ohlásil aj Robert Fico. Akurát ho sebe príznačným spôsobom dointerpretoval aj na dohodu na privatizácii SE. To je však nezmysel hodný Fica; predstava, že by sa SMK a najmä KDH, ktoré sa úporne dožadovalo kontroly v elektrárňach ešte za Nemcsicsa, dali odstaviť od dohľadu, je utopická. Podľa koaličnej zmluvy aj jedna strana dokáže blokovať celý proces. Mimochodom, KDH sa o blokáciu pol roka aj úspešne pokúšalo...
Keď si uvedomíme, že Dzurinda v lete už Ruska fakticky odpísal a v priestore Ľudová Únia - HZDS istil zázemie pre menšinovú vládu, ide o dramatický zvrat. Splašení môžu z toho byť najmä v KDH, keďže pakt SDKÚ-ANO má vo vláde prevahu dvoch hlasov (to ale nestačí na akúkoľvek privatizáciu). Lipšicovi môžu padnúť pod stôl reformné zákony o prokuratúre a súdoch, ktoré okrem samotného Hanzela oponuje aj právny expert ANO Drgonec. Pravdepodobne na pokyn Pavla Ruska... Veľkú radosť z novej lásky nemá ani Palko, ktorý môže čeliť stále silnejšiemu tlaku na zrušenie "šátekovcov". Štvanica na Mojžiša a Šátekovo meno v "skupinke" sú nepriamym dôkazom, že podnikateľské krídlo SDKÚ má dôvody na obavy z odboru obzvlášť závažnej trestnej činnosti aspoň také, ako sám Rusko.
Približovanie ANO a SDKÚ však netreba preceňovať. V koalícii dlho fungovali skôr spojenectvá ad hoc, od kauzy ku kauze. Tradíciu narušilo až abnormálne správanie Ruska, ktoré tlačilo troch zvyšných partnerov k väčšej súdržnosti. Pakt Dzurinda-Rusko môže preto byť aj jednorázovou situačnou improvizáciou. Tomu nasvedčuje aj príkra reakcia Ľubomíra Lintnera na menovanie Gabriela Palacku za poradcu do eurobanky, ktorá veru nesvedčí o veľkej láske. Podľa Ruska je Palackovo nové angažmán iba "zvláštne a nebude to komentovať". (Mimochodom - zvláštne je to poriadne. Palacka totiž nastúpil na ministerstvo financií len 15. júla, pričom konkurz na funkciu v Európskej banke pre obnovu a rozvoj, ktorý údajne vyhral, bol iba pre zamestnancov MF. Podozrenie, že vopred vedel, že konkurz "vyhrá", je teda dôvodné. Predstavme si takto, že by neuspel a zostal vo verejnej službe s tabuľkovým platom. Taký pokles životnej úrovne by Palacka ani neprežil.
Ficove včerajšie výpady potvrdili tendenciu, že skupinky, ktoré sú v Dzurindovej hlave, materializuje z abstraktnej do konkrétnej podoby zásadne Smer (prvý bol Kaliňák). Fico ale šiel ďalej, definoval aj ďalšiu skupinku - Dzurindovu s Miklošom a Palackom na krídlach, v zálohe s Badžgoňom. Z toho pozerá ďalšia žaloba, keďže ich dal do súvislosti s nejakými "ekonomickými záujmami". Problém je, že hoci v tejto krajine už niet človeka, ktorý by veril v poctivosť SDKÚ, opozícia vypúšťa len hmly a bubliny. Martináková už poprela, a Šimko poprie takisto úplne všetko, čo natáral predseda Smeru. Pravda je veľmi vzdialená primitívnej konštrukcii, že Dzurinda odpratáva ľudí, ktorí s ním nechcú kradnúť. To je nehorázny populizmus, ktorý znehodnocuje i mnohé rozumné postrehy straníckeho kolegu Kaliňáka. Hoci závary okolo Mojžiša i Šimka pomáhajú Smeru, pokiaľ sa nepremenia na konkrétne veci, nevyťaží z nich dlhodobo nič.
Beh vnútorných vecí v SDKÚ sa už pohol slzavým údolím. Všetky krajské organizácie - ako na povel - vyjadrili včera premiérovi jednoznačnú podporu. Stačil im na to jeden deň, hoci nemajú šajnu, o čom to je, hodili Šimka cez palubu. Poriadok musí byť, aj keby základnej slušnosti a cti v tele nebolo. Je skľučujúce, že títo ľudkovia, ktorým zo šéfovho zadku trčia iba nohy, robia v regiónoch veľkých šéfov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.