Korzár logo Korzár

Slováci v ČR žiadajú menšinové vysielanie v ČT

Slovenská národnostná menšina v Česku už roky žiada od Českej televízie (ČT) vytvorenie samostatnej relácie, ale zatiaľ bez úspechu. Požiadavky

slovenských spolkov a občianskych združení podporuje aj vládna Rada pre národnostné menšiny a niektorí členovia Rady ČT. Verejnoprávna ČT sa k návrhom doteraz stavala rezervovane: tvrdí, že multikultúrne relácie vysiela, a upozorňuje aj na to, že slovenské vysielanie nežiada celá menšina. Vyplýva to z postojov zainteresovaných strán, ktoré TASR oslovila v súvislosti so začiatkom vysielania relácie regionálneho Štúdia ČT Ostrava pre 50

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako vysvetlila, slovenské spolky nežiadajú od ČT periodickú reláciu len pre slovenskú menšinu, ale aj reláciu širšieho záberu o česko-slovenských vzťahoch. Podľa jej slov sa situácia vždy opakuje: vedeniu ČT vysvetľujú potrebu národnostnej relácie, neskôr dostanú prísľub, ale po výmene vedenia ČT sa všetko začína opäť od nuly. "Niektorí členovia Rady ČT tomu (vysielaniu pre slovenskú menšinu) boli veľmi naklonení. Ale ani im sa to nepodarilo presadiť," poznamenala Vokušová.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Andreja Sulitku, oficiálneho predstaviteľa českej vlády v Rade pre národnostné menšiny, na mieste by bol veľkorysejší prístup ČT. "S predchádzajúcim vedením ČT bola márna snaha nájsť platformu, na ktorej by sa mohli riešiť otázky národnostných menšín," poznamenal Sulitka. Verejnoprávne médium by malo byť hlasom aj pre národnostné menšiny, ale v prípade slovenskej komunity by sa ČT mala nad rámec menšinového aspektu snažiť o preklenutie medzery, ktorá vznikla po rozdelení federálneho štátu. "Otázka slovenského vysielania by mala byť nad rámec štandardného národnostného vysielania," je presvedčený Sulitka. Predstaviteľ vládnej rady verí, že nové vedenie ČT sa k iniciatívam menšín postaví zodpovednejšie. Ako spresnil, s programovou riaditeľkou ČT Markétou Luhanovou pred začiatkom leta prebehlo niekoľko rokovaní, na ktorých dostala podklady a návrhy všetkých menšín zastúpených v rade. Ďalšie stretnutie očakáva v dohľadnej dobe.

SkryťVypnúť reklamu

V ČT ale nie sú myšlienke klasického národnostného vysielania príliš naklonení. Svoj postoj predstavitelia ČT zdôvodňujú inými úlohami televízie, než vytvárať "servis" pre spolky národnostných menšín, obavami z nízkej sledovanosti, nedostatkom finančných prostriedkov, ale aj príklonom k myšlienke občianskej spoločnosti a línii integrácie namiesto vytvárania "mediálneho geta" pre Slovákov a zopár Čechov. Bývalý šéfredaktor a dnes riaditeľ spravodajstva ČT Zdeněk Šámal uviedol, že myšlienka relácie pre slovenskú menšinu ako skupinu 300-tisíc divákov je mu sympatická, ale nikdy nevidel jasne formulovaný návrh. "Nikdy som sa s takouto žiadosťou nestretol," tvrdí Šámal. "Zo všetkých susedov ste nám najbližší," poznamenal, ale zároveň vyjadril obavu, že český divák by slovenčine nerozumel tak dobre ako slovenský češtine. "Nie som si istý, či by to fungovalo."

SkryťVypnúť reklamu

Pochybnosti má aj garant multikultúrneho vysielania ČT Antonín Trš. Podľa jeho slov multikultúrne relácie ČT vysiela od roku 1996. Od roku 2000 sa vysiela pravidelná relácia Velký voz o národnostných menšinách, od roku 3003 raz týždenne. "Nie je to servis pre národnostné menšiny, ale vysielanie pre všetkých koncesionárov. Nie je preto pravda, že by sme sa problematike národnostných menšín v ČR nevenovali. Ale je pravdou, že samostatný magazín pre Slovákov neexistuje," vysvetlil. Myšlienke samostatnej relácie pre Slovákov v ČT nie je Antonín Trš naklonený a pochybuje, že chýba všetkým Slovákom v ČR. Ako príklad uvádza, že jeho manželka je Slovenka a magazín pre Slovákov jej vôbec nechýba. Obáva sa "mediálneho geta" pre slovenskú menšinu a upozorňuje, že k myšlienke integrácie minorít do väčšinovej spoločnosti sa prikláňa stále viac európskych verejnoprávnych televízií. Vznik päťminútového magazínu pre poľskú menšinu, ktorý raz týždenne vysiela ostravské štúdio ČT lokálne na severe Moravy, Trš víta, rovnako ako ostravský projekt národnostného magazínu pre všetky menšiny, ktorý by sa mohol vysielať od januára 2004 na ČT2. Ale myšlienku magazínov pre jednotlivé menšiny odmieta. "Praha nemá dôvod venovať sa národnostným menšinám v tom zmysle, že by každá mala päť minút vysielacieho času," uzavrel.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 381
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 579
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 352
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 343
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 556
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 248
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 530
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu