inštitúcií s nimi nesúhlasí. Minister kultúry Rudolf Chmel hovorí, že zákony by mali obom médiám pomôcť v ich nedobrej finančnej situácii a rozviazať im ruky v podnikaní.
Šéf STV Richard Rybníček pripomienky k zákonu ani neposlal, lebo STV nesúhlasí so zákonom ako celkom. Jaroslav Rezník za SRo napadol znenie zákona na tlačovej besede a návrh šiel do parlamentu s jeho pripomienkami. Riaditelia nesúhlasia, aby šéfov STV a SRo volili rady a nie parlament.
Chmel predpokladá, že zákony budú platiť už od budúceho roka. Médiá sú však rozhodnuté v parlamente jeho návrhy zastaviť. "Budeme lobovať u poslancov, aby tieto zákony neschválili," povedal Branislav Záhradník z vedenia televízie. "Nemôžeme pripomienkovať niečo, s čím ako s celkom nesúhlasíme."
Rezník zákon považuje za likvidačný a neprijateľný. Záhradník hovorí, že viaceré ustanovenia vážne ohrozujú priebeh reformy, ktorú nové vedenie spustilo v STV, pretože menia pravidlá hry. Poslanci majú pozmeňovacími návrhmi upraviť podobu zákona, tak aby sa dala Rybníčkova reforma dokončiť. Záhradník zopakoval Rybníčkovu ideu, že najskôr treba prijať zákon o všetkých verejnoprávnych inštitúciách.
Pripomienky vlády Chmel označil za kozmetické. Parlament o zákonoch bude rokovať v októbri. Vláda včera schválila aj novelu autorského zákona, ktorá zohľadňuje smernice Európskej únie a podľa Chmela by mala zracionalizovať a sprehľadniť kontrolu autorských práv na Slovensku.
Mirka KERNOVÁ
Čo prinesú Chmelove zákony
Nové zákony majú zmeniť fungovanie STV a SRo. Členovia ich rád, ako aj ústrední riaditelia, budú volení podľa nových podmienok.
Rada STV sa stáva najvyšším orgánom televízie. Počet jej členov sa zvýši z 9 na 12. Deviatich by volil parlament, troch by vymenoval prezident. Návrh ráta aj so zavedením dozornej rady, ktorá by sledovala hospodárenie televízie. Tú by volila vláda.
Aj keď minister považuje doterajšiu voľbu riaditeľov parlamentom za prežitok, politického vplyvu v prípade dozornej rady, ktorú by volila vláda, sa neobáva.
Návrh prevádza majetok štátu, ktorý STV a SRo dnes spravujú, do ich vlastníctva. Dovoľuje im podnikať pri dodržaní určitých podmienok - na podnikanie nesmú použiť koncesionárske poplatky, musia oddeliť účtovníctvo od svojich podnikateľských aktivít, podnikateľské zámery musí schváliť dozorná rada, v prípade strát sa musí podnikanie zastaviť.
Štvrtina koncesionárskych poplatkov musí ísť na pôvodnú tvorbu. Inštitúcie nebudú mať vlastnú rozpočtovú kapitolu, čo im podľa Chmela výrazne rozviaže ruky pri podnikaní.
Ak by zákony poslanci schválili, funkčné obdobie súčasných riaditeľov zostane podľa Chmela nezmenené.
(hr)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.