súťažiacim: Blažena PALAŠČÁKOVÁ, Bunetice 25 a Michalovi KABAŠTÚROVI, Zborovská 1, Košice.
Zrúcaniny hradu Zborov, tiež známeho ako Makovica sa nachádzajú severne od Bardejova v bývalej Šarišskej župe na vyše štyristo metrov vysokom kopci. Rovnomenné mestečko Zborov je ako obec písomne doložená z roku 1355 a vyvíjala sa ako poddanské mestečko s právom jarmoku. Jeho obyvatelia sa okrem poľnohospodárstva zaoberali domácim tkaním plátna, výrobou dreveného náradia a inými remeslami. V 18. storočí bola v Zborove papiereň. Zborov je pamätným miestom bojov medzi ruskou a rakúsko-uhorskou armádou v prvej svetovej vojne. Tu sa nachádza aj prvý vojenský cintorín.
Hrad vznikol pravdepodobne v 13. storočí, ešte predtým, než sa o ňom zmieňujú listiny - prvá písomná správa o Zborove je z roku 1240, kedy ho kráľ Belo IV. daroval svojmu kapitánovi Makovi de Tarcza (podľa neho sa volá aj Makovica). Po vymretí tejto rodiny sa hrad opäť stal kráľovským majetkom. V roku 1280 ho vlastnil Jakub Zudar, v roku 1347 boli jeho majiteľmi Bubekovci. V roku 1364 sa uvádza v listinách ako "Castrum Macanycka, Macanicke" a vlastnia ho Zudarovci až do roku 1470. Po celých takmer sto rokov mali Zudarovci majetkové spory s mestom Bardejov. Po vymretí rodu Zudarovcov po meči (1470) je hrad opäť majetkom kráľa a to Mateja Korvína, ktorý ho ešte v tom istom roku daroval svojmu prívržencovi Rozgoňovi. Zborovský hrad menil často majiteľov a tak sa od roku 1512 do roku 1536 na ňom usídlili Tarczayovci, po nich Serédyovci. Majiteľom hradu aj zborovského panstva bol v rokoch 1566 - 1601 aj knieža Ostragovski, ktorý ho dostal do vena so svojou manželkou. Po jej smrti predal Ostrogovski hrad aj panstvo Rákocziovcom za 80 tisíc dukátov. Tarczayovská rodina podala proti tomuto predaju protest a žiadala 13 tisíc dukátov odškodného. V roku 1630 žalovala Rákocziho aj rodina Ostrogovských za to, že si neoprávnene prisvojila hrad Makovicu. V oku 1684 bola paňou hradu Ilona Zrinská, ktorá ho aj bránila proti cisárskemu vojsku na čele s generálom Schultzom. Ten hrad dobyl a na príkaz panovníka Leopolda I. ho dal zbúrať. Odvtedy je v ruinách.
Hrad Zborov známy v minulosti ako nedobytný, postavili pravdepodobne ako kráľovský hrad na ochranu a kontrolu krajinskej cesty vedúcej údolím Tople do Poľska a na obranu uhorských hraníc. Stal sa centrom panstva Makovica už v 14. storočí a zohral významnú úlohu počas stavovských povstaní, keď bol sídlom odbojných Rákocziovcov. Pôvodne gotický hrad tvorila obytná strážna veža, palác a kaplnka. Za Serédyovcov bol v rámci celokrajinskej obrany proti Turkom renesančne prestavaný podľa talianskeho fortifikačného systému. Systém dvojitého opevnenia s delovými baštami a strieľňami urobil z neho bezpečné a pohodlné sídlo východoslovenských magnátov.
Zborov sa dostal aj do literatúry. Z veršov Jakub Graickman vyberáme: "Gašpar Serédy na zámku Makovica zvanom pije víno so susedom, Rákocy Ivanom." Neznámy básnik zo Šariša v r. 1867 napísal: "Kdze zborovski zamek stojí Rákoczého, kdze je Makovica grófa Erdödého, tam sto Lipi stoja - i pisma zostali."
Do utorka 23. septembra posielajte odpovede na fotohádanku 85: Na kolorovanej rytine z 19. storočia je hrad Zemplín. Je alebo nie je rovnomenná obec na východnom Slovensku?
(som)
Foto: archív
Autor: Fotohádanka za 2 x 250 Sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.