zastrešujú dve kľúčové oblasti v integrácii do NATO - reformu armády a ochranu utajovaných skutočností. Predstavitelia NATO aj Spojených štátov sú v rozpakoch, pretože obaja majú ich dôveru.
Americký veľvyslanec Ronald Weiser na otázku, či ho znepokojuje chystaná výmena ministra obrany Ivana Šimka a šéfa NBÚ Jána Mojžiša, odpovedal: "Áno. Pre nás je to dôvod na pozorné sledovanie, pretože tieto oblasti sú kritické pre rozšírenie NATO a dotýkajú sa priamo Spojených štátov."
Weiser potvrdil, že s prácou Jána Mojžiša a Ivana Šimka nemali Spojené štáty žiaden problém. "Ak skutočne nastanú zmeny vo vedení týchto inštitúcií, bude dôležité, akí noví ľudia prídu. Samozrejme, aj strata kontinuity v tomto citlivom čase nás znepokojuje," povedal nám Weiser.
Predstavitelia aliancie sa o Mojžiša a Šimka zaujímajú. Minulý týždeň pricestoval pre to do Bratislavy na neoficiálnu návštevu šéf Bezpečnostného úradu NATO Wayne Rychak a premiérovi Dzurindovi telefonoval generálny tajomník George Robertson.
Oficiálne zatiaľ bruselská centrála NATO svoju pozíciu nemení. "Sledujeme vývoj situácie veľmi pozorne," povedal nám hovorca NATO Robert Pszczel. Nechcel komentovať situáciu, keď Dzurinda zamietol cestu Jána Mojžiša do Bruselu na stretnutie Bezpečnostného úradu NATO. "Vaša krajina je suverénna a vláda má právo rozhodnúť, akých ľudí do Bruselu vysiela."
Pszczel ďalej povedal, že záujmom NATO je, "aby sa uplatňovali vysoké štandardy pri reforme armády a ochrany utajovaných skutočností, ku ktorým sa Slovensko zaviazalo."
Veľvyslanec Weiser pripomína, že proces vydávania bezpečnostných previerok, ktorý má na starosti NBÚ, sa zďaleka neskončil. "Je množstvo ľudí, ktorých treba ešte preveriť a, samozrejme, čím viac ľudí sa vám podarí do vstupu preveriť, tým bude hladší. Po druhé, stále treba prijať zákon o NBÚ, ktorý podporuje NATO aj Spojené štáty."
(fr&ja)
Autor: Horné Strháre (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.