Uviedol to na včerajšej tlačovej konferencii viceprezident Konfederácie odborových zväzov Eugen Škultéty. Štrajk môže odvrátiť len ochota vlády rokovať na úrovni premiéra, prezidenta Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení, a prezidenta KOZ SR.
Alternatívou pre toto stretnutie je aj mimoriadne rokovanie tripartity za podmienky, že bude známy predseda Rady hospodárskej a sociálnej dohody. Túto funkciu vykonával odvolaný minister hospodárstva Róbert Nemcsics a dosiaľ nemá ani náhradníka, ani vládou povereného zástupcu. Preto aj náhradné stretnutie na úrovni tripartity zvolané ministrom Ľudovítom Kaníkom považuje viceprezident KOZ SR Peter Gajdoš za porušenie zákona o tripartite.
Podľa predsedu OZ Stavba Dušana Barčíka to zo strany vlády nie je nič nové, lebo dosiaľ predložila do Národnej rady SR až 67 návrhov zákonov bez toho, aby ich prerokovala so sociálnymi partnermi. Odborárski predáci konštatovali, že vláda nie je ochotná viesť konštruktívny dialóg a odmieta odbory ako sociálneho partnera.
Tie trvajú na svojich štyroch požiadavkách formulovaných vo vzťahu k zvýšeniu minimálnej mzdy, zachovaniu tarifného odmeňovania vo verejnom sektore a zmierneniu sociálnych dopadov na občanov pri zavádzaní reforiem v daňovej a sociálnej oblasti, v ktorej osobitne žiadajú stanovenie minimálneho dôchodku na úrovni minimálnej mzdy.
Odbory sa organizačne pripravujú na štrajk a podľa Škultétyho bude záležať na jednotlivých odborových zväzoch, pre akú formu sa rozhodnú. Odmietol vyhrážanie sa niektorých zamestnávateľských zväzov, ktoré tvrdia, že štrajk je nelegálny a strašia zamestnancov prepustením z práce. Vyzval na štrajkovú solidaritu všetkých zamestnancov. Ak sa štrajk uskutoční a minie sa účinkom, bude nasledovať odbormi iniciovaná petičná akcia za predčasné voľby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.