Jásira Arafata. Jedenásť členov Bezpečnostnej rady hlasovalo za výzvu, zatiaľ čo Británia, Nemecko a Bulharsko sa hlasovania zdržali.
Spojeným štátom a Sýrii, ktorá bola navrhovateľom rezolúcie, sa nepodarilo dosiahnuť kompromis ani po niekoľkohodinových konzultáciách. Podľa amerického veľvyslanca pri OSN Johna Negroponteho rezolúcia neobsahovala odsúdenie teroristických skupín ako sú Hamas a Brigády mučeníkov al-Aksá, obviňovaných zo samovražedných útokov proti izraelským cieľom. Zdôraznil však, že Spojené štáty nepodporujú odstránenie alebo vynútený exil pre Arafata a vyjadril presvedčenie, že jeho diplomatická izolácia je najlepšou alternatívou.
V súvislosti s americkým vetom vyslovili Palestínčania obavy, že odmietavý postoj USA k rezolúcii by izraelskí lídri mohli vnímať ako licenciu na zabitie palestínskeho predáka. Utorkové hlasovanie v BR OSN nasledovalo po izraelskom zamietnutí prímeria vyhláseného poradcom pre národnú bezpečnosť palestínskeho prezidenta Džibrílom Radžúbom. Izrael argumentoval, že namiesto úsilia dosiahnuť prímerie by Arafatova vláda mala prenasledovať militantov, ako to nariaďuje Spojenými štátmi podporovaný mierový plán známy aj ako cestovná mapa. Vyhostenie Arafata už dlhší čas požaduje tvrdé krídlo izraelskej vlády. Izraelský vicepremiér Ehud Olmert dokonca uviedol, že jednou z možností, ako odstrániť hrozbu Arafata v mierovom procese, je jeho zabitie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.