prípravu obhajoby k dispozícii tri mesiace, počas ktorých bude proces prerušený. Toto obdobie začne plynúť začiatkom roku 2004
Obžalovaný, ktorý sa pred haagskym tribunálom háji sám, žiadal na dôkladnú prípravu obhajoby minimálne dva roky a predbežné prepustenie na slobodu. Keď chcel Miloševič proti dnešnému rozhodnutiu protestovať, predseda poroty Richard May mu odobral slovo. "Kategoricky protestujem proti tomuto vášmu rozhodnutiu," povedal Miloševič v tvrdej výmene so sudcom Mayom. "Nie, toto nie je predmetom debaty alebo výzvou k argumentácii. Toto je nariadenie. Je to rozhodnutie, ktoré sme urobili. Teraz pokračujme so svedkami," odpovedal May.
Počas krátkeho verejného zasadania - neskôr proces pokračoval za zatvorenými dverami - sudcovia zároveň oznámili, že Miloševič musí predložiť dokumenty na svoju obhajobu a zoznam svedkov, ktorých chce predvolať do šiestich týždňov po tom, čo obžaloba ukončí predkladanie svojich argumentov a predvádzanie svojich svedkov. Porotcovia žiadosť o podmienečné prepustenie odmietli s tým, že Miloševič bude mať na pôde tribunálu k dispozícii miestnosti, kde bude zaručená dôvernosť jeho komunikácie, čo mu poskytne najlepšie možné podmienky na prípravu obhajoby. Sudcovia ICTY nešpecifikovali čas, ktorý bude mať Miloševič k dispozícii na svoju obhajobu. V rámci anglosaskej procedúry, ktorou sa tribunál riadi, je proces rozdelený do dvoch fáz. Prvá je vyhradená obžalobe, druhá obhajobe, pričom obe by mali mať k dispozícii rovnaký čas a rovnaký počet svedkov.
Proces s Miloševičom sa začal vo februári 2002 a žaloba by mala predkladanie svojich argumentov ukončiť koncom tohto roka. Prokurátori predvolali viac ako 230 svedkov. Na začiatku procesu Miloševič vyhlásil, že ako svojich svedkom plánuje pozvať viacerých prominentných politikov a diplomatov, vrátane amerického exprezidenta Billa Clintona, bývalej ministerky zahraničných vecí USA Madeleine Albrightovej, generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana a viacerých európskych politikov. Svedkov musí schváliť porota ICTY, odmietnuť môže osoby, ktoré nepovažuje za relevantné pre prípad. Ak nedôjde k výraznému narušeniu časového harmonogramu - hlavne kvôli zdravotnému stavu Miloševiča, ktorý si v doterajšom priebehu vyžiadal viacero prerušení pojednávaní - obžalovaný by mal začať so svojou obhajobou v apríli 2004. Ak dostane pridelený rovnaký čas ako žaloba, proces by mal trvať najmenej do roku 2005.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.