Korzár logo Korzár

Z histórie výroby papiera

Východoslovenské múzeumv KošiciachV predchádzajúcich dvoch častiach sme vám priblížili jeden z najväčších objavov vynájdenie papiera, jeho výrobu

Východoslovenské múzeum

v Košiciach

V predchádzajúcich dvoch častiach sme vám priblížili jeden z najväčších objavov vynájdenie papiera, jeho výrobu v Egypte, Číne, rozšírenie použitia Arabmi a cestu do Európy. Dnes pokračujeme ďalším vývojom papiera a jeho výrobou na našom území.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre výrobu papiera sa tiež spracovával odpad vzniknutý pri výrobe hodvábu, či iného textilného odpadu alebo zo starých handier. Podľa údajov na to prišiel v roku 105 n. l. istý Ts´a i Lun /Caj Lun/, ktorý bol vysokým úradníkom u cisára Ho Ti z dynastie Ham, v provincii Lei - yang. Vynález splsteného papiera sa síce pripisuje Ts´a i Lunovi, ale isté je, že už pred ním boli pokusy nahradiť drahý hodváb iným materiálom, lacnejším ale rovnako dokonalým. Eunuch a neskôr minister Ts´a i Lun tieto pokusy len zhrnul a zdokonalil. Tak boli rastlinné vlákna, dovtedy používané ako základný materiál nahradené starými handrami. Pri výrobe papiera sa z handier a vody uvarila kaša, ktorú vo veľkých kadiach miešali a roztĺkali drevenými kladivami na vodný pohon. Táto hmota sa glejovala a potom do nej ponárali sitá a nechali sa odkvapkať. Hárok papiera sa ešte hladil, alebo lisoval na ručnom lise a sušil.

SkryťVypnúť reklamu

Handier bol však čoskoro nedostatok a na konci 17. storočia začalo pátranie po lacnej a bežne dostupnej surovine, ktorá by nahradila handry. Bádanie bolo dosť spletité a niektoré návrhy dokonca aj kuriózne. Východísko v hľadaní náhradného materiálu našli najprv v slame, lenže tá zlyhala pre nekvalitu. Jedným zo zaujímavých návrhov bol vyrobiť papier z osích hniezd. Prečo práve osie zniezda dali podnet človeku k výrobe papiera ? Osy totiž vyrábali papier z dreva dávno pred človekom. Osy sú známe už z treťohornej doby a predpokladá sa, že žili podobným spôsobom ako dnes. Svoje hniezda si stavali zo strúchnateného dreva, len sršeň a čiastočne aj osa obyčajná z dreva čerstvého. Možno u nich hovoriť, o papierových hniezdach. V jednom starom diele o prírode a technológii z roku 1800 sa dočítame o osích hniezdach toto : "Látka týchto hniezd zasluhuje náš obdiv tak isto ako včelí vosk. Je veľmi podobná sivému pijavému papieru. Vonkajšia strana hniezda sa skladá z väčšieho počtu takýchto tenkých papierových listov. Materiál naň berú osy zo starých okenných rámov. Z dreva zrezávajú ostrými zubami tenké vlákna, rozmrvia ich, navlhčia v ústach, vymiesia v cesto a vytvoria z neho guľôčky, ktoré odnášajú do svojho príbytku. Tu z nich vytvoria zubami a nohami tenké lístky, ktoré používajú na stavbu hniezd." Táto práca vzbudila pozornosť istého prírodovedca a priviedla ho na myšlienku napodobniť osy a zhotoviť papier z dreva, alebo iných rastlinných častí. Pokus bol korunovaný úspechom, aj keď tento papier bol krehký a pre sivé sfarbenie sa nedal použiť na písanie.

SkryťVypnúť reklamu

Takže nakoniec všetko skončilo tam, kde začali Číňania pred dvetisíc rokmi, a to pri rastlinných materiáloch. Francúzsky fyzik Reamur navrhol, aby sa papier vyrábal z dreva. Prvé použitie dreva na výrobu papiera bolo zaznamenané v roku 1769, ale až v polovici 19. storočia sa výroba papiera z drevitej kaše dostáva do povedomia širšej verejnosti. Presnejšie v roku 1843 tento problém vyriešil Saxon Keller, svojim objavom celulózy, kde základom bolo drevo. Mimochodom prvé noviny z drevoviny boli New York Times, ktoré vyšli v roku 1870.

V 18. storočí sa aktivita remeselníkov preniesla do manufaktúr. Úsilie zvýšiť produkciu viedlo k snahe vykonať čo najviac práce pomocou strojov. V roku 1799 si nechal N. L. Robert patentovať papierenský stroj, ktorý využíval súvislý pás drôteného sita miesto pracného naberania jednotlivých listov na rám /model sa nachádza v Science museum in South Kensington v Londýne/. Strojom vyrobený papier bol oveľa kvalitnejší a produktivita výroby sa zvýšila tak, že postupne vytlačila ručne vyrábaný papier.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku sa začal papier používať od začiatku 14. storočia. Dovážal sa z Talianska, prostredníctvom benátskych a janovských obchodníkov a z Francúzska. V 15. storočí nastala zmena v monopolnom postavení Talianska vo výrobe papiera a v 16. storočí sa už na naše územie dovážal papier z juhonemeckých a rakúskych papierní. Prvé správy o výrobe papiera na Slovensku pochádzajú z roku 1530. Záznam, ktorý to potvrdzuje súvisí s obliehaním Levoče a spomína vypálenie papierne. Výroba papiera je viazaná na prírodné podmienky a surovinovú základňu. Papiernickí majstri potrebovali k nepretržitej činnosti vodný prúd, ktorý nezamŕza ani v najtuhších mrazoch pre pohon stúp mlynskými kolesami a suroviny - handry, hlavne ľanové. Aj keď obe podmienky boli splnené predsa predpoklady pre výrobu papiera na Slovensku nastávajú až v 16. storočí. O storočie neskôr už vznikajú papierne na Slovensku vo všetkých oblastiach. Zakladateľmi sú väčšinou panstvá. Ručná výroba papiera bola zvlášť rozšírená na Východnom Slovensku. Medzi najstaršie papierne patria vo Veľkej, v Teplici, v Ružbachoch, v Poprade a v Michale. Korabinsky vo svojom Lexikone z 18. storočia uvádza zmienky o najmenej 24 papierňach, ktoré vyrábajú papier strednej akosti. Historik Fényes tvrdí, že v roku 1847 bolo 71 papierní v Uhorsku, z toho 59 na Slovensku. Najznámejšie boli : Bardejov /1722/, Slavošovce /1817/, Harmanecké papierne /1829/ a SOLO Ružomberok /1880/. Podľa posledných zistení bolo na Slovensku celkom 81 papierní s ručnou výrobou papiera.

Vybavenie papierní bolo pomerne jednotné. Pozostávalo z týchto zariadení : vodné koleso na pohon stúp a holanderov, stupy a holandre na drvenie handier, nádrže a kade, kuchyňa na varenie gleja, ručná úpravňa, sušiareň, prípadne ešte iné pomocné miestnosti ako sklad handier, alebo tzv. triediareň.

V Európe sa výrobcovia papiera väčšinou združovali v cechových organizáciách. Keďže na Slovensku papiernici cechy nemali, o živote týchto remeselníkov, o ich zaujímavej a náročnej práci "kumšte" ako ju sami často nazývali sa dozvedáme zo zachovaných písomných dokumentov, prevažne z rakúskych a maďarských artikúl.

(Pokračovanie)

Autor: Mgr. Uršula Ambrušová

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 267
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 333
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 087
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 469
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 307
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 046
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 963
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 477
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu