štedrými odmenami a v stredu rezignoval na post generálneho riaditeľa a predsedu správnej rady.
Tlak na Grassa sa vystupňoval v posledných dňoch. Výbuch nevôle vyvolalo oznámenie burzy, že Grasso získal na odmenách spolu 140 miliónov dolárov. K rezignácii ho vyzývali najmä mocné penzijné fondy, no neskôr sa ku kritikom pridali aj predstavitelia bánk, burzových obchodníkov a politikov.
Grasso najprv zvolal mimoriadnu schôdzu vedenia burzy na budúci týždeň, rýchly sled udalostí však donútil New York Stock Exchange (NYSE) zasadnúť už po skončení stredajšieho obchodovania. Pre odchod šéfa sa na schôdzi vyslovila väčšina riaditeľov burzy vrátane nedávno vymenovanej bývalej ministerky zahraničia Madeleine Albrightovej.
"Dick ponúkol rezignáciu, ak o to správna rada požiada, a tá to urobila a rezignáciu prijala," uviedol Carl McCall, ktorý mimoriadnej schôdzi riaditeľov predsedal. Za hlasovali napríklad šéfovia významných investičných bánk Goldman Sachs, Morgan Stanley a J. P. Morgan Chase & Co.
"Grassova rezignácia bola nevyhnutným krokom na obnovenie dôvery voči burze. Je to pre trhy závan čerstvého vzduchu," povedal kontrolór veľkých kalifornských štátnych penzijných fondov Steve Westly.
Pre vlnu verejnej kritiky sa podpora Grassa medzi členmi burzy dramaticky oslabila. Rozruch okolo vysokého platu si želali utíšiť hlavne obchodníci a investori, pretože vlna účtovných škandálov z posledných rokov podporila trend poklesu akciových trhov.
(čtk)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.