miernejšie Béla Bugár odsúdili štýl a hry predsedu vlády. Neodzneli síce šokujúco nové veci, je ale predsa len znateľný kvalitatívny rozdiel, ak rečou analytikov prehovoria aj koaliční partneri.
Formuláciou, že je "nebezpečný trend, ak ústavný činiteľ využíva svoje postavenie na riešenie vnútrostraníckych problémov", trafil predseda KDH klinec medzi uši. Toto je presné, hoci asi nie vyčerpávajúce. Motív, že odstrel Mojžiša je súčasťou širšej mocenskej ofenzívy premiéra, už bol pomenovaný, Hrušovský ho však pekne zhutnil. Vecne významnejší je iný signál: kým doteraz KDH hodnotilo premiérove argumenty proti riaditeľovi NBÚ dosť rezervovane ako nedostatočné, odvčera KDH "nepovažuje za šťastné, ak sa robí politika na základe informácií získaných spravodajským spôsobom". To je posun - Hrušovský nepriamo potvrdzuje, že dodávateľom Dzurindovej munície je SIS. My to hovoríme už dávno - ale je rozdiel, ak to (nepriamo) potvrdí premiérovi rovný ústavný činiteľ a predseda koaličnej strany.
Iná vec je, či výraz "nie je šťastné", je postačujúci. Ak sa preukáže, že Dzurinda disponoval informáciami z Mojžišovej bezpečnostnej previerky, je to skoro na demisiu predsedu vlády. Musel by veľmi detailne vysvetliť, ako Mojžiš ohrozoval bezpečnosť štátu - pretože iný dôvod na to, aby si od SIS vyžiadal tento typ materiálov, zákon jednoducho nepripúšťa. Na strane druhej treba povedať, že s nervami nevydržal ani Ján Mojžiš - ak nedokáže, že premiér držal jeho bezpečnostnú previerku fyzicky v rukách (nebude stačiť, že z nej používal informácie), obvinenie Dzurindu môže byť prvý vážny dôvod na jeho odvolanie z funkcie. Hrušovský i Bugár pritom už začiatkom týždňa svedčili, že informácie z bezpečnostnej previerky sa v Dzurindovom argumentáriu nevyskytli.
Riaditeľ NBÚ mal podať trestné oznámenie a nie odpaľovať mediálnu odvetu cez hovorcu. Teraz Mojžiš za Hanzelom ísť nechce a nie je jasné, prečo sa okúňa - jedno oznámenie z podozrenia na diskreditáciu svojej osoby podal v januári, druhé už-už podával v júni, ale cestou na prokuratúru si rozmyslel. Ak riaditeľ NBÚ teraz dvíha rukavicu mediálnych úderov, len vyvoláva dojem, že sa v zápase s premiérom nespolieha iba na svoju bezúhonnosť. Z toho už môže vyvstávať otázka, že prečo.
Hrušovský i Bugár sa vzácne zhodli, že väčším problémom ako pohon na Mojžiša je úbytok koaličných hlasov a nevypočítateľnosť jedného partnera. To však už vyzerá ako odpútavanie pozornosti, za ktorým môžu byť prípravy na ústupový manéver. Zrozumiteľnejšie: Akoby sa SMK a KDH už ticho zmierili (a možno aj dohodli), že ak ich v kauze riaditeľa NBÚ tandem SDKÚ-ANO vo vláde prehlasuje, tak to prehltnú a vezmú na vedomie. Predstava, že Dzurindu víťazstvo uspokojí a vráti sa k normálu, je iste lákavá a nemá ani veľa racionálnych protiargumentov. Existuje iba stará, ale stále živá skúsenosť - aj Mečiar rástol presne tak, že chlapci z VPN, neskôr Kňažko a ďalší si vždy hovorili, že teraz ešte ustúpime, podhodíme obeť, dostane sedatíva a ide sa ďalej. Ďaleko nedošli...
Mojžiš (a Šimko) môžu byť pre KDH a SMK prijateľné obete, ak získajú obnovenie pokoja (relatívneho, samozrejme) v koalícii a rozbitie paktu SDKÚ-ANO, ktorý je o dva hlasy vo vláde silnejší. "Nejde tu o pána Mojžiša, ide tu o princíp a štýl, akým by sa mali takéto problémy v koalícii riešiť", povedal Hrušovský. Čo si o tom myslieť? Je veru možné, že za včerajším ostrým dvojhlasom KDH-SMK sa skrýva zajtrajší ústup. Obe strany chcú dovládnuť a premiéra ešte nezatratili. Na posuny v SDKÚ niet najmenšej nádeje (hoci Šimko má plány) a koniec koalície nie je riešenie nielen pre zainteresované strany, ale ani pre krajinu.
Toto je legitímny spôsob uvažovania, ale neprincipiálny a zhubný. Všetko vyššie povedané si veľmi dobre uvedomuje aj Dzurinda. Opakované hlasovanie o Mojžišovi si dovolí verejne ohlasovať iba preto, lebo kalkuluje s touto alibistickou špekuláciou KDH a SMK. Oni však disponujú rovnakou silou; ako nemôžu KDH a SMK vládnuť bez SDKÚ, tak nemôže SDKÚ pokračovať bez nich. Ak dnes zovšadiaľ počujeme o neohroziteľnej, najsilnejšej mocenskej pozícii premiéra, aj keby to hneď bola pravda, tak je len dôsledkom slabosti a ustrašenosti partnerov.
Ak teda Hrušovský a Bugár vidia, že premiér s nimi hrá poker, včerajšie ostré vyhlásenia mohli byť aj úvodníkom k lepšiemu a pre Slovensko nádejnejšiemu scenáru: SMK a KDH urobia z prežitia Mojžiša zásadnú kauzu a na koaličnej rade v utorok povedia - buď, alebo. Až takýto kúsok ukáže, aký pevný a silný je Mikuláš Dzurinda.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.