nepochybne patrí aj Dolina Siedmich prameňov, ležiaca pod juhovýhodnými úbočiami Belianskych Tatier a prístupná z Tatranskej Kotliny.
Táto dolina, ktorá už geologicky patrí ku vápencovým Belianskym Tatrám, síce nevyniká veľkosťou ani mohutnosťou vysokotatranských dolín, je však krajinársky mimoriadne vďačná, ponúka nenáročnú turistiku a originálne, jedinečné scenérie. Cenia si ju najmä botanici, ktorí tu často prichádzajú za rôznymi vzácnymi druhmi rastlín, ktorými je toto územie doslova posiate. Navyše, pri riedkej sieti značených chodníkov na území Belianskych Tatier je jednou z mála možností dostať sa na územie tohoto nádherného horstva.
Najmä horná časť Doliny Siedmich prameňov, ktorá už nie je tak husto zalesnená, ponúka mimoriadne pekné pohľady. Okrem zaujímavej kveteny zaujmú najmä pohľady na Skalné vráta, ktoré sa týčia nad populárnou chatou Plesnivec a sú typickou krajinárskou črtou hrebeňa Belianskyhc Tatier. V týchto miestach sa tiež nachádza Sedem prameňov, mohutný pramenný systém, podľa ktorého dostala dolina pomenovanie.
Relatívna odľahlosť a izolovanosť doliny zapríčinila, že sa v nej zachovalo veľa rastlinných endemitov, teda rastlín, ktoré sa vyskytujú iba na určitom území. Príkladom môže byť horčičník Wahlenbergov (Erisymum wahlenbergii), ktorý sa nevyskytuje v tejto forme nikde inde okrem Tatier. Je to približne meter vysoká rastlina so žltými kvetmi. Nesie meno po svojom objaviteľovi, švédskom botanikovi Göranovi Wahlenbergovi.
BEDEKER
Prístup: Vychádzka do Doliny Siedmich prameňov patrí k veľmi príjemným, nie príliš náročným podujatiam. Štartuje na autobusovej zastávke v Tatranskej Kotline (760 m), kde sa začína zelená značka. Tá vedie stúpaním lesom ku Šumivému prameňu (1/2 h), ďalej pokračuje neustálym stúpaním , v závere už po prvých lúčnatých častiach až ku chate Plesnivec (1 290 m, 1 a 1/2 h). Odtiaľ už vo voľnejšom teréne možno po pravej ruke obdivovať nádherné scenérie Belianskych Tatier so zaujíamvými pohľadmi na Skalné vráta a Bujačí vrch. Po prechode cez nevýrazný hrebienok už pokračujeme dolinou Predné Meďodoly, cez Rakúsku poľanu a poľanu Jeruzalem, záverom Doliny Bielych plies až ku križovatke chodníkov pri Veľkom Bielom plese (1 612 m, 3 h). Návrat je možný tým istým chodníkom (za 2 a 1/2 h), alebo po modrej značke Dolinou Kežmarskej Bielej vody do Tatranských Matliarov (2 a 1/4 h).
Zaujímavosti okolia: Belianska jaskyňa, náučný chodník Monkova dolina - Kopské sedlo, Kopské sedlo (1 780 m), dolina Zadné Meďodoly, Dolina Zeleného plesa, Jahňací štít (2 229 m), Veľká Svišťovka (2 038 m).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.