DOMÁCI MAJSTER
Letné horúčavy už síce pominuli, no aj jeseň je pre záhradu ako stvorená. Popri práci treba aj oddýchnuť, no a deti, tie sa chcú predovšetkým hrať. Obľúbenou zábavou na detských ihriskách sú hojdačky, ktoré im môžete urobiť aj v domácom prostredí.
Pred týždňom sme vám priniesli námet na jednoduchú preklápaciu hojdačku, trochu zložitejšia bude závesná hojdačka s dvojitým závesom.
Závesné hojdačky patria k bežným typom, najjednoduchšou z nich je doštička či vyradená pneumatika na povraze zavesená na konári stromu.
Hojdačka zavesená na dvoch rovnobežných závesoch, ktorú vám pre inšpiráciu ponúkame v dnešnom návode má tú výhodu, že sedadlo je vždy vo vodorovnej polohe, aj keď pri hojdaní opisuje poloblúkovú dráhu kyvadla.
Konštrukčných riešení môže byť viacero, záleží od materiálu, ktorý máme k dispozícii alebo ktorý sa do daného prostredia viac hodí. Kostru hojdačky môžeme zhotoviť z kovu, pričom sa však nevyhneme zváraniu ale môže byť aj drevená. Vhodné sú trámy z hranolov, no môže byť aj guľatina zo smrekových kmeňov. Aby bola konštrukcia pevná a stabilná, trámy nedávame do zvislej polohy, ale šikmo k stredu, takže kostra tvorí akýsi zrezaný ihlan. Pri kovovej verzii môžeme pospájať aj dolné konce zvislých ramien priečnymi kusmi, potom celá hojdačka bude prenosná, drevenú verziu je lepšie napevno zasadiť do zeme.
Začneme bočnicami, ktoré osadíme do zeme (obr. 1). Spodnú časť trámov vopred impregnujeme proti vlhkosti a zakopeme do hĺbky 70 cm. Jednu bočnicu tvorí dvojica zvislých trámov osadených šikmo, nad zem vyčnievajú do výšky 2 metre. Horné konce sú od seba vzdialené 130 cm, spojíme ich priečnym trámom. druhú bočnicu umiestnime tak, aby boli navzájom k sebe naklonené a ich horné konce boli vo vzdialenosti tiež 130 cm. Obe bočnice spojíme dvomi kovovými rúrkami na vzdialenosť 70 cm. Tým ukončíme kostru a pokračujeme závesom na hojdanie.
Záves je vytvorený z voľne zavesených latiek alebo kovových tyčiek s dĺžkou 150 cm. Zavesíme ich na priečne kovové rúrky, pričom sa dá uplatniť viacero riešení. Jedným z nich je objímka navlečená na rúrku, na ktorú sa zvislý záves priskrutkuje (obr. 2). Závesy v dolnej časti prevŕtame tak, aby sa dali dvojice vzájomne spojiť kovovými tyčkami. Tie sa musia v otvoroch voľne otáčať, preto ich otvormi len prevlečieme a na koncoch urobíme zarážky.
Na vodorovné tyčky položíme dosku tvoriacu sedadlo a zospodu ju k tyčkám pripevníme tak, aby sa mohli voľne pri hojdaní pretáčať. Poslúžia na to kúsky pásovej ocele vytvarované do písmena U (obr. 3).
Hojdačka zavesená na dvoch rovnobežných závesoch je pri pohľade zboku vlastne obdĺžnik, ktorý sa pri hojdaní mení na kosodĺžnik (obr. 4). Z geometrie vieme, že rovnobežnosť strán sa zachováva, takže sedadlo hojdačky bude vždy vo vodorovnej polohe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.