Korzár logo Korzár

Neviditeľný organizovaný zločin vrhá dlhé, predlhé tiene...

Al Capone žije, chyťte ho...!Tieňová ekonomika má zväčša dve príjmové zložky. Prvá pochádza z legálnych činností, ktoré nie sú zdanené, druhý

Al Capone žije, chyťte ho...!

Tieňová ekonomika má zväčša dve príjmové zložky. Prvá pochádza z legálnych činností, ktoré nie sú zdanené, druhý príjem tvorí organizovaný zločin. Inšpekčný tím Bezpečnostnej rady OSN nabáda Slovensko k efektívnejšej spolupráci zameranej proti cezhraničnému organizovanému zločinu, ktorý okrem iného sa zameriava aj na pašovanie a výrobu čierneho alkoholu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Slovensku je zaregistrovaných 44 výrobcov liehu, ktorí zamestnávajú cez tritisíc pracovníkov. Združenie výrobcov liehu a liehovín (ZVLLS) vyprodukuje za rok takmer 11 400 kubických metrov surového liehu, cez 13 400 rafinovaného liehu a 36,5 milióna litrov liehovín. Podľa dostupných informácií, ktoré nám poskytli pracovníci ZVLLS bola ešte pred tromi rokmi produkcia vyššia o 5,5 mil. litrov. Odvtedy však hladina výroby postupne klesá. Tento stav pretrval až do roku 2003. Podľa zdravotníkov by to bol potešiteľný údaj. Pravda je však úplne iná. Hoci výroba liehu a liehovín má klesajúcu tendenciu, spotreba je čoraz vyššia...!

SkryťVypnúť reklamu

MEDZITITUL: Čierne svedomie Slovenska

Podľa vyjadrenia prezidenta ZVLLS Ing. Jána Királyho, riaditeľa košickej Frucony, ktorá vyrába aj všade vo svete hľadanú Spišskú borovičku (o ktorú má záujem aj trh Európskej únie), na Slovensku pokútnym spôsobom vyrábaný čierny alkohol už presiahol rizikovú hranicu 40 percent. Tento hrozivý údaj pripomína dvadsiate roky v Amerike, kde v tom čase ohrozoval existenciu štátu gangster Capone výrobou čierneho alkoholu a piva. Podľa údajov a štúdií (Pricewaterhouse Coopers), ktorý sa zaoberá stavom kriminality v 15 krajinách Európy, vrátane susednej Českej republiky, zmietajúcej sa v podobných problémoch, ako sú tie naše, akcelerácia výroby čierneho alkoholu môže podkopať základy štátu.

Za havarijný bezpečnostný stav Slovenska, ako aj reťazenie ekonomickej kriminality, najmä sústavné zvyšovanie hladiny čierneho alkoholu nemožno viniť políciu. Vláda SR sa zväčša zaoberá iba svojimi problémami, na štát a občanov pozabúda. Za ostatných desať rokov bolo objavených a zlikvidovaných niekoľko nelegálnych páleníc. Bol to však iba ten povestný vrchol ľadovca.

SkryťVypnúť reklamu

MEDZITITUL: Výzva vláde SR

"Situácia s výrobou čierneho alkoholu je už neúnosná. Vláda SR by sa s týmto akútne závažným problémom mala prednostne zaoberať a začať konečne riešiť veci, ktoré sa priamo týkajú občanov. Pokútne pálený lieh je doslova hrobárovou lopatou pre tých, ktorí ho pijú," hovorí technický pracovník pálenice v Kračúnovciach.

JUDr. Pavel Lechman, člen predstavenstva Združenia páleníc na pestovateľské pálenie ovocia na Slovensku plne podporuje výzvu vláde SR, ktorú odoslali 14. mája 2003. "Plne sa stotožňujem s výzvou, pretože spomenutý problém ohrozuje zdravie tisícov konzumentov, podkopáva základy ekonomiky štátu. Na Slovensku je 130 pestovateľských páleníc, ktoré občanom poskytujú odborné služby pri pálení ovocných kvasov. Vypálené destiláty sú pod prísnou kvalitatívnou kontrolou a plne zodpovedajú aj európskym normám kvality. Do štátneho rozpočtu odvádzajú nezanedbateľné finančné prostriedky ako daň z liehu...!"

SkryťVypnúť reklamu

MEDZITITUL: Tiene...

Akútny problém čierneho a pašovaného liehu nie je včerajší, trvá takmer desať rokov. Názor je zhodný, s tým niečo treba robiť. Nikto však nekoná. Vyšetrovatelia v prípravných konaniach, prokuratúra robia maximum. S aktérmi výroby a pašovania liehu však prevažne všetko končí podaním obžaloby...

Keďže ide o nepredstaviteľne obrovské sumy a podsvetie vrhá dlhé tiene, ktoré využívajú legislatívne diery pripomínajúce ementál, veci sa dostávajú na dlhé lakte a odročenia sa doslova kopia a pripomínajú legislatívne smetisko. Od roku 1990 bol trestný poriadok novelizovaný 13-krát a trestný zákon 20-krát. Parlament sústavne prerokováva novely, noviel a postupne sa všetko natoľko zamotáva, že aj odborníci v trestnom práve sa v nich orientujú iba s ťažkosťami. Štát takto prichádza o 5 miliárd korún ročne. Finančnej polícii, colníkom, daňovým úradnom sťažuje činnosť v oblasti prevencie a dokazovania trestnej činnosti mdlá legislatíva.

JUDr. Pavel Lechman, k tomu dodáva: "Z uvedených dôvodov Valné zhromaždenie ako najvyšší orgán Združenia páleníc odoslalo spomenutú výzvu vláde SR, ako aj vážne varovanie, že doterajšia legislatíva a ustanovenie § 149a Trestného zákona nezodpovedajú životnej realite a sú zastaralé."

MEDZITITUL: Varovný výstrel...

Bývalý riaditeľ Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej inšpekcie v Košiciach, pomáhal kriminalistom pri objasňovaní trestných činov pálenia a pašovania čierneho liehu. Za "odmenu" mu podsvetie prestrelilo kapotu auta za bieleho dňa.

MEDZITITUL: Malí, veľkí Caponovia

Uvedené štatistické údaje poskytujú čísla podľa ktorých Slováci sa dali na pokánie a pijú menej alkoholických nápojov ako v minulosti. Podľa ďalšej štatistiky za jediný rok sa na Slovensku vypije 8 litrov liehovín (toľko pripadne na obyvateľa za rok). Iný, zahraničný zdroj udáva spotrebu cez 11 litrov. Ďalší údaj je viac než optimistickí. Podľa neho spotreba liehovín po roku 2000 klesla dokonca na 3,7 litrov (!).

Ani jeden z údajov však nezodpovedá skutočnosti. Podľa odborníkov medzi výrobou a spotrebou sa prejavuje obrovská disproporcia. V skutočnosti spotreba alkoholu na Slovensku neklesla, skôr naopak stúpla. Tak ako to je vlastne? Rozdiel ide na vrub čiernych výrobcov a pašerákov liehu a liehovín. Už dávno nie je pravdou, že takýto pančovaný alkohol môžete kúpiť hlboko pod cenou niekde v zastrčených kútoch trhovísk. Novodobí Al Caponovia pašujú cez štátne hranice alkoholické nápoje vyrobené na báze zdraviu škodlivého syntetického liehu. Ako huby po daždi vznikajú nové utajené sklady a fľaškovacie aparatúry. Ako sa dostávajú falzifikáty liehovín na pulty predajní je zatiaľ záhadou. Každý výrobok musí mať úradne overený certifikát. Exminister vnútra L. Pittner, svojho času varoval pred liehovou cezhranične prepojenou a vysoko organizovanou mafiou. Keď si dnes v správnom bare sadnete na správnu stoličku, dozviete sa o čiernom liehu veľa. V podsvetí však vždy platilo, kto veľa vie, ten kým kohút zakikiríka už nebude...

MEDZITITUL: Vieme čo pijeme...?

Východoslovenský región, to je aj 205 km štátnych hraníc s Ukrajinou na východe, zo severu je to Poľsko a na juhu Maďarsko, kde hádam niet dňa, aby polícia neobjavila podzemné nádrže s falzifikátmi vína a alkoholu. V krajine, kde už za života dostal miesto vedľa Stalina a Rasputina v moskovskom panoptiku muž menom Žirinovskij, pôsobí cez 5700 zločineckých organizácií. (Oficiálny údaj potvrdený prof. Gurovom, znalcom kriminalistiky). Nespočetné "caponovské" spoločenstvá podsvetia sa zaoberajú výrobou a pašovaním alkoholu cez Ukrajinu ďalej na západ.

Čierny lieh a alkoholické nápoje sa na Slovensku dostávajú rôznymi tajnými kanálmi. Polícia ich objaví, zneškodní, ale vznikajú ďalšie rafinovanejšie utajené cestičky a spôsoby. Colníci to taktiež nemajú ľahké. Evidujú desiatky prípadov, keď sa lieh proklamuje ako chemický čistiaci prostriedok, alebo je uložený v dvojitých sudoch ako stavebný materiál. Caponovské podsvetie sa snaží napodobňovať všade vo svete žiadané alkoholické nápoje. Objavili sa pokusy falšovať Spišskú borovičku, dovozový alkohol z Anglicka (whisky), Fínsku (vodku), USA (whisky), Francúzsky koňak a likéry z Česka... Kriminalisti vymýšľajú nové spôsoby ako odhaliť producentov čierneho alkoholu, cezhraničná mafia zas ako zákon obísť...

MEDZITITUL: Európa plná falzifikátov

Pančovaný a zdraviu škodlivý alkohol nie je jedinou hrozbou pre zdravotný stav slovenského spotrebiteľa. Na trhu potravín sa objavil "jedlý" olivový olej z dovozu s deväťnásobne prekročeným obsahom karcinogénneho benzopyrénu. Kontrolné orgán SR zistili, že dovážané obsahujú zvýšené percento glykolu. V nemeckom Jülichu je uskladnených cez 4000 vzoriek vín a liehovín, ktoré postupne prechádzajú izotopovou analýzou, ktorá odhalí akékoľvek "zlepšovanie" kvality. Celá séria potravinových škandálov doslova otriasla Európou. V čase keď dosahovala strop aféra s chorobou dobytka BSE, marketingové prieskumy, že až 55 percent európskych spotrebiteľov bolo ochotných zaplatiť za potraviny viac, len aby disponovali overenými certifikátmi, ktoré mali potvrdiť, že skutočne ide o zdravotne nezávadné potraviny.

Odborníci tvrdia, že hodnota obchodu s výrobkami organického poľnohospodárstva dosiahne v Európskej únii v roku 2010 cez 48 mld. dolárov. Slovensko teda stojí na prahu nielen Európskej únie, ale aj na prahu nových podnikateľských možností. Komerčne populárna prípona bio či naturál bude rozhodovať o exportnej schopnosti potravinárov a poľnohospodárov.

Vláda SR by mala brať výzvu Združenia páleníc na pestovateľské pálenie ovocia na Slovensku viac než vážne. Ak sa v krátkom časovom termíne nezriadi legislatívna náprava, môže sa stať že výrobcovia liehu a liehovín budú nútení ustúpiť pred liehovou mafiou, ktorá neplatí žiadne dane, získava obrovské finančné čiastky a tým aj možnosti korupcie na takej úrovni, aká bola v dvadsiatych rokoch v USA...

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 229
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 259
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 080
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 126
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 791
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 240
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 544
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 515
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu