absolútne kritický. V septembri sa v čase zrazili dva faktory, ktoré sa výrazne odpudzujú - nával kľúčových zákonov v NR SR koliduje s vrcholením krízy koaličných vzťahov.
Bezprostredne ohrozená je Nižňanského decentralizácia štátnej správy, ktorú zatiaľ blokuje (samozrejme okrem opozície) ANO. Pavol Rusko nenamieta proti zrušeniu okresných úradov, čo je základ celej operácie, ale nepáči sa mu vytváranie údajne novej zbytočnej byrokracie, ktorá má vzniknúť pod hlavičkou špecializovanej štátnej správy. To je podľa neho dokonca centralizácia, keďže nové úrady budú len akýmisi predĺženými údmi bratislavských ministerstiev. ANO síce podporilo balík Nižňanského zákonov do druhého čítania, ale tam už chce prísť so zmenami a žiada nové koaličné rokovania.
Ešte vážnejšie je, že vyhodená z rokovania a presunutá na záver schôdze bola aj dôchodková reforma, ktorá sa pretína s reformou verejnej správy tým, že zakladá vznik sociálnych úradov, ktoré majú prevziať úlohy zaniknuvších úradov práce a OÚ, kde sa teraz sústreďuje vyplácanie dávok a podpôr. Pointa je nepríjemná: Ak sa postup jedného či druhého balíka zákonov na septembrovej schôdzi zastaví, je fakticky vylúčené, aby sa reformy spustili k 1. januáru 2004, čo znamená de facto odklad o celý rok.
Je nad možnosti komentátora posúdiť odbornú relevanciu pripomienok ANO. Vie ale inú vec: Viktor Nižňanský je v problematike verejnej správy osoba odborne plne dôveryhodná, kauze sa venuje skoro rovnako dlhý čas, ako Jirko Malchárek závodnému motorizmu. Koncepcia i zákony Viktora Nižňanského politicky hladko prešli najprv Koaličnou radou a potom vládou, čo sú fóra, kde ANO má svoje zastúpenie. Nepamätáme si ani jedno veto, ani jednu verejnú výhradu. A možností bolo dosť - napríklad keď v polovici augusta schválila vláda návrh zákona o krajských a obvodných úradoch, odznelo aj to, že počet úradníkov sa k 1.januáru zníži o 3000 "kusov". Bez reakcie - Rusko, Malchárek a ďalší "experti" ANO neprotestovali. Dnes hovoria, že úradníkov bude možno aj viac. Azda, nevieme (sú také sporadické hlasy aj z regiónov). Je ale neprípustné, aby koaličná strana rozvracala koaličné zákony v terminálnom štádiu - v NR SR. Nemôže nikoho zaujímať, že v auguste mal Rusko v hlave len vlastné stíhanie a imunitu - nie je v ANO sám. Alebo je? Aj táto príhoda ukazuje, akými nástražnými mínami sú v politickom systéme strany jedného muža.
A platí to hneď dvojnásobne. Skutočný problém ANO nie je ťažké vypátrať. Samozrejme, v hre sú aj tlaky loby okresných úradov, ktorá v Ruskovej strane rýchlo identifikovala slabý bod koalície. Pointa leží ale ešte hlbšie; v ANO si asi neskoro všimli, že prednostov 46 nových obvodných úradov bude menovať - osobne minister vnútra. A ten, sa, všakáno, volá Vladimír Palko. Čiže ANO nielenže príde o svojich straníckych nominantov na čele dnešných OÚ, ale ešte musí strpieť - pravdepodobnú - inváziu kádehákov do čela ObÚ. (Samozrejme, budú konkurzy, ale na Slovensku nemajú najlepšie renomé a - menuje Palko. Vysvetlite Ruskovi, že to je len minister a nie diabol s rohami.)
Preto dnes predseda ANO hovorí, že "my nemáme problémy so zrušením okresných úradov, ale s tým, čo ich nahradí". ANO navrhuje redukciu počtu OÚ s tým, že by sa na nich znížil počet pracovníkov o 30 percent. To je však niečo absolútne iného než koncepcia, ktorá prešla bez pripomienok až do parlamentu. Ide fakticky o pokračovanie integrovanej štátnej správy, ktorú nový model rozbíja a prevádza do špecializovanej formy. Tak sa politika nerobí; otázky typu "koľko budú stáť obvodné úrady, koľko tam bude pracovať ľudí, aké budú riešiť kompetencie, aké budú prevádzkové a investičné náklady", mal Rusko položiť dávno. Mimochodom - Nižňanský dáva akési odpovede. My netvrdíme, že sú uspokojivé, úplne stačí, že pýtať sa v tejto chvíli je jednoducho drzosť a obštrukcia.
Paradoxne, odpor ANO nesie v sebe aj jedno nechcené a pozitívnejšie politické posolstvo. Je signálom, že pakt Dzurinda-Rusko nie je dlhodobejším projektom, ale jednorázovým obchodom okolo kauzy Jána Mojžiša. Najsilnejšiu politickú oporu má reforma verejnej správy totiž práve v SDKÚ, kým pre KDH a SMK nie je srdcovou záležitosťou (SMK dokonca ako jediná vzniesla v politickom procese aj nejaké kritické výhrady).
Keďže Ruskova nominácia do vlády znamená vôľu ANO pokračovať koalícii, obštrukcia je dlhodobo neudržateľná. Je možné, že Ruskovi ide práve "len" o to málo - predĺžiť život OÚ o ďalší rok, čo sa stane, ak sa zákony v septembri neprijmú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.