návštevy juhosrbskej provincie v prejave na pôde prištinskej univerzity, kde prevzal čestný doktorát. Vo vystúpení pred študentmi exprezident vyhlásil, že mal "česť patriť k tým, ktorí Kosovo zbavili útlaku" režimu bývalého juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča.
Bill Clinton bol jedným z hlavných stúpencov spustenia náletov na Juhosláviu na jar 1999, po ktorých sa museli juhoslovanské jednotky z provincie stiahnuť a Kosovo sa dostalo pod správu OSN. Bývalý prezident je kosovskými Albáncami považovaný za hrdinu. Minulý rok jednu ulicu v Prištine premenovali na Bulvár Billa Clintona.
Clinton vyzval kosovských Albáncov, aby odmietli násilnosti a pomstu. "Je na vás, aby ste sa rozhodli, čo budete robiť teraz, keď je (Miloševič) preč. Chcete sa pomstiť? Dúfam, že nie," povedal. "Musíte sa pokúsiť odpustiť. Nie kvôli nim, ale kvôli vám. Chcem, aby ste boli slobodní," dodal.
Napriek prítomnosti asi 21 000 vojakov mierovej jednotky NATO sú protisrbské násilnosti v provincii aj štyri roky po skončení vojny častým javom. V obavách z násilností extrémistov Kosovo po konflikte opustilo asi 200 000 Srbov a iných Nealbáncov, do pôvodných domovov sa ich vrátilo len malé množstvo. V dvojmiliónovom Kosove zostalo 80 000 až 120 000 Srbov, ktorí žijú v enklávach pod ochranou vojakov NATO a musia sa zmieriť s obmedzenou slobodou pohybu.
Clinton sa v Prištine stretol aj s kosovským prezidentom Ibrahimom Rugovom a na programe má aj návštevu základne Camp Bondsteel, kde sídlia dve tisícky amerických vojakov, ktorí sú súčasťou jednotky KFOR. V podvečerných hodinách Bill Clinton odcestoval do Bosny, kde sa dnes v Srebrenici zúčastní na otvorení cintorína a pamätného centra venovaného obetiam masakry z júla 1995, pri ktorej bosnianskosrbské jednotky zabili do 8 000 Moslimov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.