(MH) SR. Nový zákon, ktorý rešpektuje platné smernice EÚ, by mal nadobudnúť účinnosť 1. mája 2004, teda v očakávaný deň vstupu Slovenska do únie.
Do 3. októbra tohto roku by malo k návrhu zákona uskutočniť medzirezortné pripomienkové konanie a následne by mali o návrhu rokovať orgány vlády, samotný kabinet a Národná rada SR. Otváranie energetických trhov v SR sa 1. júla 2004 plynule napojí na harmonogram platný pre krajiny EÚ. Dovtedy si budú môcť dodávateľa vybrať odberatelia elektriny s ročnou spotrebou elektriny nad 20 GWh, ktorí budú mať takúto možnosť od 1. januára 2004, a odberatelia plynu s ročnou spotrebou nad 15 miliónov m3. Od 1. júla 2004 budú mať možnosť výberu dodávateľa energií všetci odberatelia okrem domácností, ktoré budú môcť zmeniť dodávateľa od 1. júla 2007. Trhy s elektrinou v rámci EÚ sú v súčasnosti otvorené v priemere na 35 % a trhy so zemným plynom na 28 %. Miera otvorenia domáceho trhu s elektrinou v SR dosahuje asi 48,8 %, vonkajšieho trhu s elektrinou 16,3 % a trhu s plynom 39,5 %. Pôvodne MH predpokladalo najbližší posun v liberalizácii trhu s plynom až k 1. januáru 2008 a otvorenie trhu s elektrinou pre podniky k 1. januáru 2005. Po schválení nového zákona sa liberalizácia energetických trhov na Slovensku urýchli.
Od 1. júla 2004 by sa mal súčasný počet asi 50 oprávnených odberateľov plynu zvýšiť až takmer na 60 000 a o ďalšie 3 roky o ďalších viac ako 1,4 milióna slovenských domácností. Právo na výber dodávateľa elektriny má v súčasnosti okolo 40 podnikov s ročnou spotrebou elektriny nad 40 GWh. Na Slovensku tak zatiaľ čaká na liberalizáciu väčšina zo súčasných okolo 2,3 milióna odberateľov elektriny, z ktorých distribučky ku koncu roka 2002 evidovali 2 273 298 odberných miest maloodberateľov a 12 286 odberných miest v rámci veľkoodberateľov. MH v zákone v prípade elektronergetiky špeciálne neupravuje ochranu domáceho štátneho dominantného producenta elektriny a. s. Slovenské elektrárne (SE). Podľa zákona budú rešpektované dodávky elektriny z iného členského štátu EÚ ak ich odberateľ je považovaný za oprávneného v oboch členských štátoch. V prípade ochrany SPP rezort navrhuje zaviesť pravidlo, že SPP môže odmietnuť prístup do siete z dôvodu nedostatku kapacity a v prípadoch, ktoré sú v rozpore s pravidlami dopravy plynu. Do 1. júla 2004 sa bude prístup k prepravnej sieti zabezpečovať na základe negociovaného prístupu a od 1. júla 2004 sa bude prístup zabezpečovať na základe regulovaného prístupu. V zmysle zákona nebudú dotknuté tranzitné zmluvy SPP uzatvorené pred 1. júlom 2004, ktoré zostávajú v platnosti aj po tomto dátume. Doterajšie otvorenie trhov s energiami v SR zatiaľ neprinieslo výrazné zvýšenie obchodovania so zahraničím. Otvorenie trhov využíva na nákup elektriny v zahraničí zatiaľ len Západoslovenská energetika. Záujem niektorých podnikov, napríklad spoločnosti Siderit, o odber plynu od iného dodávateľa ako SPP doteraz "narazil" na rozdielne predstavy o obchodných podmienkach prepravy plynu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.