odvolávanie šéfa NBÚ Jána Mojžiša a odvolanie Ivana Šimka z postu ministra obrany. Oslovili sme ľudí, ktorí od roku 1989 verejne hovoria o svojich politických názoroch, angažovali sa v boji proti mečiarizmu a v kampaniach pre SDK a SDKÚ.
Niektorí si myslia, že Dzurinda sa zmenil. Jeden z lídrov aktivity Zachráňme kultúru a hovorca umelcov Matej Landl hovorí: "Myslím si, že súčasný premiér priveľmi uveril svojej vlastnej moci. Málo je otvorený, akoby sa už príliš zahľadel do seba. Podľa mňa by sa mal opäť vrátiť na zem."
Jeden zo študentských vodcov revolúcie 1989, dirigent Tono Popovič: "Pánu Dzurindovi chýba základná pokora, s ktorou by mal vykonávať svoj veľmi zodpovedný post vo vzťahu k osudu tejto krajiny. Veľmi jasne cítiť, že moc, ktorou disponuje, sa podpísala pod jeho správanie."
Dzurindovo tajomstvo?
"Dodnes neviem, čo si mám o tom myslieť," hovorí spevák Marián Greksa, ktorý v roku 2002 robil kampaň pre SDKÚ z presvedčenia. Chýbajú mu dôvody na odvolanie Šimka a Mojžiša, ktoré premiér nechce prezradiť. "Sedliackym rozumom mi z toho vychádza, že buď ide o také hrozné veci, o neskutočné štátne tajomstvo, hoci si neviem predstaviť aké, alebo má premiér vlastné tajomstvo, ktoré musí byť fakt silné."
Na otázku, či sa Dzurinda v poslednom roku zmenil, reaguje: "Podľa mňa musí byť človek veľmi silný, aby vydržal tlak moci. Moc korumpuje. Každého z nás."
Ďalšia z kampane pre SDKÚ, herečka Michaela Čobejová k tomu dodáva: "Ja som ho poznala predovšetkým ako človeka, ktorý vie počúvať a rýchlo sa učí. Teraz mu dávajú lekcie iní a zrejme ide o veľa."
Viacerí umelci hovoria, že keby ich dnes oslovili do kampane pre SDKÚ alebo Mikuláša Dzurindu, museli by najprv poznať dôvody výmeny Jána Mojžiša. Za všetkých Matej Landl: "To by som musel veľmi dlho rozmýšľať, musel by som sa predtým stretnúť jednak s Mikulášom Dzurindom osobne, s jeho poradcami a s viacerými členmi SDKÚ, musel by mi vysvetliť všetky kroky, ktoré urobil za posledné dva mesiace."
Druhý Mečiar?
Odpoveď na otázku visiacu vo vzduchu, či sa Dzurindove metódy podobajú Mečiarovým, nie je medzi umelcami jednoznačná. Podľa Michaely Čobejovej "Dzurindova hra je veľmi nebezpečná. Ak sa nezmení jeho politický štýl, SDKÚ príde o podporu. Voliči SDKÚ nie sú fajta voličov HZDS, naša láska nie je až za hrob."
Marián Greksa sa vždy snažil žiť ako slobodný človek. "Vždy sme sa smiali, ako v HZDS fungovala vnútrostranícka disciplína, všetci skákali, ako Mečiar pískal. Teraz mi je preto veľmi smutno, že v nejakej strane, o ktorej som si myslel, že je moja, demokratická, sa tiež bazíruje na vnútrostraníckej disciplíne. Odvolať ministra obrany preto, že nesúhlasí s mojím názorom, sa mi zdá veľmi stupídne."
O Šimkovi sa vyjadrujú umelci naopak veľmi pozitívne. Váži si ho aj Oľga Záblacká, členka koordinačného výboru Zachráňme Slovensko. Zo súčasného vývoja je síce "veľmi zmätená a šokovaná", ale napriek "divokosti v politike aj tak v duchu s pokorou ďakujem za demokratickú a pravicovú vládu". Michaela Čobejová považuje Šimka za "morálneho víťaza, ktorý ešte nepovedal posledné slovo" a Marián Greksa za človeka, "ktorý má ako jeden z mála v okolí Dzurindu vlastnú tvár. Nie je ich až tak veľa, mal by si ich ceniť. Už len pre vlastnú sebaobranu, aby úplne neohlúpol. Môj otec bol riaditeľ školy a tiež narobil veľa chýb v škole, lebo sa cítil byť tam pánom a absolútnym vládcom."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.