rokovať.
"Situácia je vážna a vzťahy vnútri koalície sú narušené. To neznamená, že by sme nemali pokračovať v pokojnom vládnutí a riešení tých najzávažnejších problémov tejto spoločnosti. Ten priestor je tu stále," povedal predseda KDH Pavol Hrušovský.
V kauze odvolávanie Jána Mojžiša podľa Hrušovského hnutie nemá žiadne nové informácie o dôvodoch, pre ktoré ho chce premiér odvolať. Premiéra Dzurindu bude žiadať, aby ďalšie dôvody oznámil, ak ich má. "Ak budú mať silnú argumentačnú hodnotu a naozaj presvedčia aj nás, že je dôvod na personálnu zmenu na poste riaditeľa NBÚ, KDH je ochotné o tom diskutovať," povedal Hrušovský. Ak by vláda znova hlasovala o odvolaní Mojžiša, ministri KDH dostanú voľnú ruku. "KDH bolo jedinou stranou vládnej koalície, ktorá nezaviazala svojich ministrov, ako majú v tejto kauze hlasovať," povedal podpredseda KDH Daniel Lipšic. Svojho kandidáta na riaditeľa NBÚ nepovedali, KDH si uvedomuje, že by aj tak nemal šancu byť zvolený.
Rada KDH rokovala aj o podpore reformy verejnej správy. Podporuje zákony, ktoré predkladá minister vnútra a podpredseda KDH Vladimír Palko, o sporných otázkach, ako je napríklad umiestnenie sídel okresov, chce diskutovať. "Budeme hľadať takú dohodu, aby sme v rámci koalície mohli spriechodniť všetky zákony súvisiace s reformou verejnej správy tak, aby mohla byť funkčná od 1. januára 2004," povedal Hrušovský.
Rada KDH žiada vládu a parlament, aby k ústavnej zmluve o Európskej únii uplatnili pripomienky kresťanských demokratov a aby sa ich vláda snažila presadiť do konečnej podoby zmluvy na konferencii v Ríme. "My považujeme medzivládnu konferenciu za vážne stretnutie, nielen za stretnutie vysokých predstaviteľov vlád na odobrenie východiska, ale na jeho maximálne zlepšenie," povedal podpredseda KDH Ján Figeľ.
Autor: mar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.