Andrzejom Tyskiewiczom a funkcionármi veliteľstva rokoval o spolupráci pri realizácii programov predchádzajúcich vzniku nových ozbrojených síl Iraku.
V súčasnosti sa v Iraku realizuje množstvo programov, ktoré napomáhajú vzniku nových štátnych a zastupiteľských inštitúcií. Dva z týchto programov sa venujú výstavbe nových ozbrojených síl, informoval TASR hovorca slovenskej ženijnej jednotky Vladimír Mečiar. Prvým z programov je výstavba Irackých civilných obranných zborov (ICDC). Cieľom programu, ktorý sa uskutočňuje v oblastiach Iraku, kde sa podarilo dosiahnuť významný pokrok v budovaní orgánov štátnej správy a samosprávy, je vybudovať zložku milícií ozbrojených síl, schopných v spolupráci s koaličnými silami zabezpečiť plnenie úloh spojených s obnovením štátnej suverenity Iraku.
Jednou z prvých úloh ICDC by sa po uskutočnení programu výcviku mala stať ochrana štátnych hraníc Iraku, cez ktoré prenikajú na územie krajiny jednotlivci a skupiny s cieľom destabilizovať situáciu v krajine. Samotný nábor budúcich príslušníkov ICDC sa uskutočňuje v centrách, ktoré preverujú, či záujemcovia spĺňajú základné požiadavky na službu v ozbrojených silách. Druhým programom je budovanie Novej irackej armády (New Iraqi Army). Ide o budovanie kvalitatívne súdobej armády na profesionálnom základe. Program realizuje Vojenský podporný výcvikový tím (Military Assistance Training Team) pod vedením Paula Eatona. Cieľom programu Novej irackej armády je vybudovať v pomerne krátkej dobe profesionálnu zložku ozbrojených síl, schopnú plniť funkcie dané jej pripravovanými legislatívnymi normami v oblasti hájenia štátnej suverenity.
Autor: Hilla (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.