Pripomenuli si výmenu obyvateľstva z roku 1947,
vysťahovaným sa dodnes nikto neospravedlnil
Komárom (TASR) - Ekumenickou bohoslužbou v reformovanom kostole v severomaďarskom Komárome začal sa v sobotu druhý ročník Stretnutia odsunutých Maďarov z Československa. Na dvojdňové podujatie, ktoré organizovala Nadácia spoločnosti Lászlóa Kecskésa, pricestovali predstavitelia cirkví dotknutých miest a obcí z Maďarska a Slovenska. Účastníci stretnutia si pripomenuli výmenu obyvateľstva v roku 1947, ktorá sa diala na základe dohody medzi Československou republikou a Maďarskom, podpísanou 27. februára 1946.
Viacerí rečníci v Komárome prízvukovali, že je potrebné úprimne povedať, čo sa pred 56 rokmi stalo s vyše 10 000 Maďarmi. Podľa predstaviteľov kultúrnej a historickej Nadácie spoločnosti Lászlóa Kecskésa sa jej činnosť zakladá na spoločnej minulosti slovenského Komárna a maďarského Komáromu s ohľadom na spoločnú budúcnosť v rámci integrujúcej sa Európy.
Podpredseda SMK Miklós Duray pred zhromaždenými zdôraznil okrem iného dôležitosť zachovania národného povedomia. Toto stretnutie bolo podľa jeho slov dôkazom toho, že pamiatka vysťahovania v ľuďoch zostáva dodnes živá. Ako poznamenal, vysťahovaným sa dodnes nikto neospravedlnil.
V Štokholme pochovali Annu Lindhovú
Štokholm (TASR) - Zavraždenú šéfku švédskej diplomacie Annu Lindhovú pochovali v sobotu v Štokholme za prítomnosti najbližších. Na smútočnej bohoslužbe v chráme Ersta sa popri rodinných príslušníkoch a priateľoch obete vražedného atentátu z 10. septembra zúčastnili aj členovia vlády škandinávskej krajiny pod vedením premiéra Görana Perssona.
Švédska polícia, ktorá podľa dostupných zdrojov pátra naďalej viacerými smermi, v sobotu opätovne odmietla informovať o aktuálnom stave vyšetrovania prípadu Lindhová. Evidentne však dúfa v nové podnety z radov obyvateľstva, pretože zriadila mobilnú kanceláriu pre prijímanie informácií.
Výbuch bomby na trhovisku usmrtil troch ľudí
Šrínagar (TASR) - Najmenej traja civilisti zahynuli a ďalších 28 osôb utrpelo zranenia pri výbuchu v indickom meste Radžauri pri útoku separatistických vzbúrencov po domácky vyrobenou, pravdepodobne časovanou bombou. Nálož vybuchla v obchode na preplnenom trhovisku v meste, vzdialenom 110 kilometrov severne od Džammú, zimnej metropoly indického násilím zmietaného regiónu Džammú a Kašmír, ležiaceho pod úpätím Himalájí.
V posledných týždňoch zmieta touto spornou provinciou ďalšia vlna násilností, vrhajúca tieň na pozvoľné mierové kroky medzi nukleárnymi rivalmi Indiou a Pakistanom, ktoré boli minulý rok len kúsok od rozpútania atómovej vojny. India a Pakistan sú rivalmi vyše 50 rokov, odkedy sa Britská India rozdelila na dve časti a Kašmír zostal zväčša časťou Indickej republiky.
Strety v Bolívii si vyžiadali mŕtvych a zranených
La Paz (TASR) - Šesť ľudských životov a vyše 20 zranených si vyžiadali strety medzi roľníkmi a bezpečnostnými silami v bolívijskej vysočine. Podľa informácií odborov zo soboty (miestneho času) poriadkové sily strieľali do demonštrantov. Medzi mŕtvymi je jeden policajt a päť farmárov. Osem spomedzi zranených je z radov bezpečnostných zložiek. Protesty roľníkov sú zamerané hlavne proti vyvážaniu zemného plynu do USA cez čílsky prístav. Najnovšia vlna protestov sa začala začiatkom týždňa, pričom protesty sa neustále rozširujú.
Pod lavínou zostalo najmenej sedem horolezcov
Naí Dillí (TASR) - Sedem indických horolezcov zahynulo a dvaja ďalší sú nezvestní po tom, ako ich v spolkovom štáte Uttarančal pri zostupe z himalájskeho štítu zasiahla lavína.
Oznámili to včera indické bezpečnostné zdroje. Deväťčlenná skupina príslušníkov pohraničnej polície, z ktorých traja predtým vyliezli už aj na Mount Everest, v sobotu úspešne absolvovala výstup na horu Pančačuli, ale do základného tábora pod Himalájami sa v dôsledku prírodnej katastrofy nevrátila. Záchranné čaty, podporované vrtuľníkmi indickej armády, našli v uplynulých hodinách sedem mŕtvych tiel a pokračujú v pátraní po dvoch nezvestných horolezcoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.