Fico zo Smeru. Podobný návrh mu v roku 2001 poslanci zamietli pre jeho údajnú retroaktivitu.
S veľmi podobným návrhom zákona, ktorý by čiastočne nútil udaných ľudí dokazovať, že nie sú zločinci, v lete prišlo aj ministerstvo spravodlivosti. Smer tvrdí, že ho Ficovi ukradlo. Ministerským návrhom by sa poslanci mohli zaoberať už v októbri.
Oba predkladané návrhy bremeno dokazovania legálnosti pôvodu majetku presúvajú na jeho majiteľa. Musel by dokázať, že majetok získal zákonným spôsobom.
Ficov návrh bude zrejme opäť neúspešný. "Sú tam vážne výhrady aj z hľadiska retroaktívneho pôsobenia toho zákona aj tej technológie, ktorá je v tom zákone uvedená," hovorí odporca návrhu Miroslav Abelovský z Ľudovej únie. Na rokovaní neočakáva búrlivejšiu diskusiu. Návrh zákona podľa neho do druhého čítania neprejde. "Rovnaký osud asi stihne aj návrh ministerstva spravodlivosti," predpokladá.
Medzi poslaneckými klubmi údajne existuje akási dohoda, že poslanci budú hlasovať proti. Peter Miššík z SDKÚ to síce popiera, ale ani on so zákonom zrejme nebude súhlasiť. "Návrh zákona nie je dobrý z toho hľadiska, ako upravuje celú oblasť," hovorí. O návrhu ministerstva spravodlivosti si myslí, že bude tiež potrebovať úpravy. "My sme prístupní určitej zákonnej úprave, ale tá musí byť zákonná, byť v súlade s ústavou a musí mať aj zmysel."
Poslanec Smeru Róbert Madej varuje, že ak poslanci odmietnu Ficov návrh, bude sa s predložením normy musieť čakať. "Ak pán minister Lipšic pripravuje to isté, len v inej forme, bude musieť aj on počkať 6 mesiacov," tvrdí. Očakáva, že budú snahy vrátiť zákon predkladateľovi, aby sa o ňom nemuselo vôbec hlasovať. "Ak sa hlasovať bude, je veľmi pravdepodobné, že poslanci zutekajú z rokovacej sály."
MT: Čo obsahuje Ficov návrh zákona o preukazovaní pôvodu majetku
- návrh ústavného zákona by riešil iba prípady nezákonného obohatenia sa po 1. januári 1990
- uplatnenie zákona by sa vzťahovalo iba na majetok tisícnásobne prevyšujúci hodnotu minimálnej mzdy (necelých 6 miliónov korún), keď dotknutá osoba nie je schopná hodnoverne preukázať jeho pôvod,
- zákon by sa týkal prednostne ústavných činiteľov, vyšších štátnych funkcionárov a osôb, ktoré boli od januára 1990 oprávnené prijímať dôležité finančné a hospodárske rozhodnutia,
- po výzve generálneho prokurátora má mať dotknutá osoba desať dní na poskytnutie hodnoverného vysvetlenia pôvodu a nadobudnutia majetku označeného vo výzve,
- po doručení výzvy generálneho prokurátora nesmie majiteľ označený majetok previesť na inú osobu,
- ak by vo veci konal súd, nariadil by majiteľovi, aby s majetkom nenakladal,
- ak sa nepodarí hodnoverne preukázať pôvod majetku, prepadol by štátu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.