je podozrivá zo zneužívania dôverných informácií v mocenskom boji proti riaditeľovi Najvyššieho bezpečnostného úradu. A to je len polovica - tá druhá hovorí o tom, že podozrivým zneužívateľom je premiér slovenskej vlády.
Už minulý týždeň hovorca NBÚ verejne ohlásil manipuláciu s informáciami z bezpečnostnej previerky Jána Mojžiša. Pôsobilo to trochu ako zúfalý výstrel do vzduchu zmietajúcej sa obete. Predstava, že by generál Pittner (napriek svojej povesti chaotika) a najmä premiér Dzurinda spáchali primitívnu hrubku a trestný čin zároveň, vyzerala nevieryhodne i v známych kontextoch slovenských spravodajských hier. Veď sme i napísali, že NBÚ bude mať veľký problém dokázať nelegálnu držbu dokumentov - komukoľvek. A ak nedokáže, zrodí sa konečne jeden zrozumiteľný argument pre odvolanie Mojžiša.
V tejto chvíli ale už vec vyzerá inak: Obvinenie sa teoreticky ešte môže ukázať nedôvodné, ale stopercentne už nie ako vyfabrikované. Po včerajších výsluchoch v NR SR dva parlamentné výbory konštatovali, že "akty Mojžiš" putovali zo SIS na šesť rôznych destinácií, hoci zákon povoľuje len originál a jednu kópiu. Skutok sa teda stal, čoho dôkazom je, že vyšetrovateľ už začal stíhanie vo veci podozrenia z troch trestných činov. SIS je v omáčke po uši - ďalší nepriamy dôkaz, že informácie v Jane°s Intelligence Digest nestáli na vode. Slovenská tajná služba je zrejme prehnitá od pivnice po povalu.
Zdalo by sa, že niet veľa relevantných indícií na to, aby sme vynášali súdy, ale uvažujme. Únik z Mojžišovho spisu SIS priznala. Jej hovorca Vladimír Šimko zdôvodnil toto konanie tým, že "vzniklo podozrenie, že NBÚ nebral do úvahy informácie SIS o bezpečnostných rizikách", a preto služba informovala kompetentných. Fajn, a teraz sa pýtajme: Aký súvis môžu mať bezpečnostné riziká, ktoré NBÚ podcenila, s obsahom bezpečnostnej previerky jej šéfa? Veď je to skoro absurdné - SIS sa nepáči akési rozhodnutie NBÚ, príčinu objaví v podrobnom životopise jeho riaditeľa a hneď posiela podozrenie, aj so spisom, na Dzurindovu adresu. Schustera SIS vynechá, na Hrušovského si nespomenie a výpis ide presne len k tomu premiérovi, ktorý v kuloároch už mesiace šíri fámy o skupinke a prvé meno, ktoré všade spomína, je Ján Mojžiš.
Isteže, pri výdatnom použití fantázie sa všetko dá vyargumentovať. Môžu trebárs tvrdiť, že NBÚ dal previerku nejakej firme (osobe), na ktorú SIS čosi našla. A keďže NBÚ varovanie ignoroval, SIS si to vysvetlila nejakou Mojžišovou vlastnosťou (vzťahom), ktorá bola súčasťou previerkového spisu. A išlo to k Dzurindovi ako šéfovi exekutívy. V poriadku - fantázii sa medze nekladú. Je to ale vysoko nevieryhodné, najmä v aktuálnom kontexte pohonu na šéfa NBÚ pôsobí takýto príbeh extrémne vykonštruovane. A tento typ vysvetlenia je doslova jediný - všetky ostatné cesty, ktorými sa Dzurinda mohol dostať k Mojžišovmu spisu, sú trestný čin. A ani opísaný postup ešte nemusí byť úplne v súlade so zákonom. Vôbec nemusí - štandardné bolo dať premiérovi jednoduchú informáciu. Nie je jasné, prečo musel dostať k nahliadnutiu materiál, ktorého charakter je omnoho dôvernejší, ako napr. zdravotná karta.
O vine Dzurindu sa zatiaľ nedá písať. Teoreticky zostáva otvorené, že Mojžišovu "röntgenovú snímku" prevzal vo viere, že koná v súlade so zákonom. Aj nevedomosť ale môže byť v danom prípade trestný čin. Nebuďme ale ani naivní - kontext príbehu, ktorým je premiérova štvanica na Mojžiša, je diskvalifikačný. Politicky, samozrejme. Ako už naznačili prvé vyjadrenia Bugára a Hrušovského, oni budú odvodzovať svoje kroky od trestnoprávnych záverov. To nie je správne, ale bezzásadovo sa správajú od začiatku kauzy Mojžiš. Ako minimum však musíme od nich v novej situácii očakávať, že kým sa nevyjasní vo veci neoprávneného nakladania s osobnými údajmi Jána Mojžiša, zablokujú jeho odvolanie na vláde všetkými prostriedkami. Teda aj hrozbou odchodu z koalície. Každý uzná, aj posledný člen SDKÚ, že podľa čerstvého stavu indícií a dôkazov je v konflikte Dzurinda-Mojžiš podozrivejší a nedôveryhodnejší predseda vlády.
Napokon, ale nie v poslednom rade: Ak nikdy, tak teraz sa ukáže, do akej miery sú orgány v trestnom konaní nezávislé. O Palkových vyšetrovateľoch ťažko pochybovať, už začali stíhať. Otáznik visí nad Hanzelovou prokuratúrou, ktorá sama bola adresátom previerky riaditeľa NBÚ. Všetko je ešte veľmi zamotané, prekvapenia nie sú vylúčené, jedno je ale zrejmé - ak generál Pittner toto prežije, tak sa dožije sto rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.