Konštatuje to správa NBÚ, ktorou sa včera zaoberal brannobezpečnostný výbor parlamentu. Podľa kontroly sa spis dostal na úrad vlády od šéfa SIS Ladislava Pittnera.
Podľa výsledkov kontroly NBÚ, ktorá sa uskutočnila minulý týždeň, existuje šesť kópií tajnej správy. Okrem kancelárie premiéra bola doručená aj na Úrad špeciálneho prokurátora, k dispozícii ju má vyšetrovateľ Krajského úradu vyšetrovania, Slovenská informačná služba, jej riaditeľ a NBÚ.
Vyvodenie politickej zodpovednosti nie je podľa predsedu brannobezpečnostného výboru Róberta Kaliňáka v kompetencii ich výboru. Kontrola NBÚ konštatuje, že ide o porušenie zákona o ochrane o utajovaných skutočností. "Orgány činné v trestnom konaní musia zistiť, či ide o zneužitie právomoci zo strany Pittnera," povedal Kaliňák.
* * *
SIS postúpila v rozpore so zákonom informácie z bezpečnostného spisu šéfa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Jána Mojžiša predsedovi vlády SR Mikulášovi Dzurindovi a Úradu špeciálneho prokurátora SR. "Máme to písomne zdokumentované. Uvedené zistenia sme postúpili príslušným orgánom, ktoré budú vo veci konať," potvrdil včera riaditeľ Kancelárie NBÚ Juraj Puchý. Odmietol sa vyjadrovať k obsahu Mojžišovej previerky. NBÚ je podľa neho zo zákona povinný konať okamžite, ako zistí porušenie nakladania s utajovanými skutočnosťami a tak sa aj stalo. NBÚ vykonal kontrolu na Úrade vlády SR v piatok 19. septembra. "Tá jednoznačne zdokumentovala na základe písomných dokladov, že uvedené informácie boli postúpené zo SIS na Úrad špeciálneho prokurátora a zároveň premiérovi," spresnil Puchý. NBÚ nechá príslušné orgány, aby zistili, či aj premiér konal protizákonne, dodal.
* * *
Premiér Mikuláš Dzurinda získava od spravodajských služieb informácie v súlade so zákonmi SR. Dzurinda informácie dostáva od spravodajských služieb, aby mohol zodpovedne vykonávať funkciu predsedu vlády SR i predsedu Bezpečnostnej rady SR, uvádza sa ďalej v stanovisku hovorcu vlády SR Martina Marušku. "Tieto informácie sú však dôverné a tajné, preto nie je možné o nich diskutovať na verejnosti," píše sa v stanovisku. V prípade, že sú o tom pochybnosti, majú konať orgány činné v trestnom konaní.
* * *
Lídri koaličných strán SMK, KDH a ANO sú k včera zverejneným informáciám o úniku previerky šéfa NBÚ Jána Mojžiša zo SIS do kancelárie predsedu vlády zdržanliví a počkajú si na závery vyšetrovania. Považujú to za vážnu vec a očakávajú stanovisko premiéra Mikuláša Dzurindu a predsedu SIS Ladislava Pittnera. O prípadnom odvolávaní premiéra ale nikto nechcel hovoriť.
"Ak sa preukáže toto zistenie, považujem to za veľmi vážne," povedal predseda KDH Pavol Hrušovský. Očakáva, že premiér a šéf SIS Ladislav Pittner zaujmú k zisteniam stanovisko. KDH potom celú situáciu vyhodnotí. Za predčasné označil vyjadrenia o prípadnom vyvodení politickej zodpovednosti voči Dzurindovi. Celú vec musí došetriť brannobezpečnostný výbor a potom je tu miesto na rokovanie na Koaličnej rade, dodal Hrušovský.
ANO si podľa predsedu Pavla Ruska počká na vysvetlenie premiéra aj riaditeľa SIS a taktiež na postup orgánov činných v trestnom konaní. "Oni môžu odpovedať na otázku či bol porušený zákon a ak bol, potom môžeme vyvodzovať politickú i trestnoprávnu zodpovednosť," zdôraznil.
Podľa lídra SMK Bélu Bugára to zatiaľ vyzerá na porušenie zákona. Ak sa dokáže, že riaditeľ SIS porušil zákon, bude musieť odísť. Ak sa dokáže, že premiér použil informácie, ku ktorým sa nemal dostať, budú o tom diskutovať vo vnútri strany aj v rámci koalície. Bugára spolu s poslancom Smeru Marošom Kondrótom dnes výbor na kontrolu SIS nepustil na svoje zasadnutie, keďže členovia výboru ich účasť na rokovaní neschválili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.