Powell. Šéf americkej diplomacie uviedol, že ako prvý predpoklad preto musí dočasná vláda vypracovať návrh novej ústavy. Potom sa musia uskutočniť demokratické voľby a až potom vrátia USA tejto blízkovýchodnej krajine suverenitu. Spojené štáty nechcú dať moc nazad Iraku unáhlene. Powell argumentoval, že ešte predtým musia byť k dispozícii funkcieschopné inštitúcie a práceschopná vláda.
Americký civilný správca Iraku Paul Bremer naliehavo požiadal Kongres o urýchlené schválenie 87 miliárd dolárov na stabilizáciu a rekonštrukciu Iraku. Tento program pritom prirovnal k Marshalovmu plánu, ktorý prispel k obnove Európy po druhej svetovej vojne. Pred senátnym výborom zodpovedným za finančné výdavky požiadal o 20 miliárd na rozvoj irackej infraštruktúry, ktorá je podľa neho podstatná pri vykorenení násilia a zabráni tomu, aby sa z krajiny stalo útočisko pre teroristov. Z týchto dvadsiatich miliárd by malo 5,1 miliárd slúžiť na výcvik irackých bezpečnostných síl, 5,7 na prestavbu elektrického systému, 3,7 na systém narábania s vodou a iné verejné služby a 2,1 miliárd na ropné zariadenia. Okolo 66 miliárd z balíka, o ktorý minulý týždeň požiadal Kongres prezident USA George W. Bush, by malo byť určených na financovanie amerických vojenských operácií v Iraku a Afganistane.
Podľa Bremera ide o dostatočnú sumu na to, aby pomohla Iraku opäť sa postaviť na nohy. Osemdesiatsedemmiliardový balík označil za kľúčový element vo vojne proti terorizmu, pretože vytvorenie demokratického, suverénneho Iraku vyrazí tromfy z karát tým, ktorí opisovali Američanov ako nepriateľov islamu, Arabov a chudobných. Podľa Bremera si Irak ešte nie schopný vládnuť sám, keďže krajina "strávila štvrťstoročie pod diktátorom tak absolutistickým a hrubým ako tým z nacistického Nemecka", ktorý zdeformoval politický a ekonomický systém.
Bremer je tento týždeň vo Washingtone, kde členom amerického Kongresu odpovie na otázky, ako sa naloží s financiami pre Irak. Demokrati i republikáni prisľúbili, že Bushovu požiadavku podrobne preskúmajú. Očakáva sa, že Kongres žiadosť prijme napriek tomu, že 60 percent Američanov s toľkými peniazmi nesúhlasí. Októbrová darcovská konferencia v Madride podľa Bremera pritiahne ešte viac zahraničných financií a Irak získa dostatok medzinárodnej podpory pre realizáciu obnovy. Už teraz prisľúbilo pomoc 61 krajín v celkovej výške 1,5 miliardy dolárov, dodal americký správca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.