členmi obávaného výboru na kontrolu rozpočtu (COCOBU) s výsledkami vyšetrovania aféry Eurostat, v ktorej ide o podozrenia zo sprenevery miliónov eur. Traja vysokí úradníci štatistického úradu EÚ sú podozriví z toho, že niekoľko rokov zámerne nadhodnocovali hodnotu kontraktov a takto získané peniaze ukladali na tajné kontá vytvorené v rozpore s pravidlami EÚ.
Hoci nikto z Európskej komisie nie je podozrivý z obohacovania sa, poslanci EP kritizujú, že komisia, ktorá je za Eurostat zodpovedná, nekonala dostatočne skoro a razantne. Za neuveriteľné považujú, že sa vraj o afére dozvedela až z médií tesne pred letnými prázdninami, nie od Úradu EÚ na boj proti podvodom (OLAF), ktorý prípad už vyšetroval. Komisia až v júli po zverejnení aféry v tlači začala disciplinárne konanie proti vedeniu Eurostatu a zrušila všetky podozrivé kontrakty. Zároveň nariadila audit vo všetkých svojich úradoch a dohodla sa s OLAF na lepšom informovaní o vyšetrovaných prípadoch.
To však mnohým europoslancom nestačí a viacerí z nich budú zrejme žiadať hlavu jedného alebo viacerých komisárov. V najväčšom ohrození je komisár pre menové otázky Pedro Solbes, ktorý je priamo zodpovedný za Eurostat. Pokojne spávať nemôže ani komisárka pre rozpočet Michaele Schreyerová či podpredseda EK pre reformu administratívy Neil Kinnock.
Európska komisia prešla tesne pred dnešným vypočúvaním do protiútoku - v utorok zverejnila výsledky auditu na svojich generálnych riaditeľstvách, podľa ktorých sa na žiadnom z nich neobjavili od roku 2000 náznaky nelegálnych praktík, z ktorých je podozrivý Eurostat. Komisia okrem toho tvrdí, že ak k nelegálnym praktikám dochádzalo v Eurostate, bolo to ešte pred jeseňou 1999, keď do funkcie nastúpil Prodiho tím.
Aféra vrhá tieň na Prodiho komisiu, ktorá nastúpila po exekutíve Jacqua Santera - zvrhnutej kvôli korupčnému škandálu. Prodi na začiatku sľuboval nulovú toleranciu voči nekalým praktikám, korupcii a klientelizmu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.