Jozef ČAVOJEC & Andrea HAJDÚCHOVÁ
Bratislava - Dôchodková reforma odštartovala. Parlament v stredu v neskorých večerných hodinách prijal zákon o sociálnom poistení, ktorým sa transformuje prvý - tzv. priebežný - pilier dôchodkového systému.
Od januára budúceho roka sa do dôchodku bude odchádzať v 62. roku života. Skôr do dôchodku pôjdu len tí, čo doň pôvodne mali ísť v najbližších rokoch, no aj oni si na to ešte niekoľko mesiacov počkajú. Dôchodkový vek sa má zvyšovať postupne - tempom 9 mesiacov za rok.
Aj výška dôchodku sa už bude vypočítavať inak, oproti dnešku sa posilní princíp zásluhovosti. Výška dôchodku bude závislá od počtu odpracovaných rokov a od výšky príjmov, z ktorých občan odvádzal príspevky do dôchodkového systému.
Ministerstvo práce a sociálnych vecí, ktoré návrh zákona predložilo, jeho prijatie víta. "Zákon otvára bránu k naštartovaniu celej dôchodkovej reformy," povedal hovorca Martin Danko.
Opozícia sa prijatiu zákona snažila všemožne zabrániť, dokonca navrhla právnu normu vrátiť na dopracovanie, no vládna koalícia ukázala svoju silu. Viacerí - i koaliční - poslanci sa však zhodli, že návrh zákona mal parlament prerokúvať súčasne s návrhom zákona, ktorým sa zavádza systém starobného dôchodkového sporenia. Edit Bauer z SMK si dokonca myslí, že znenie včera prijatého zákona "nebude mať dlhý život" a bude ho potrebné novelizovať.
Aj nezamestnaní si od januára budúceho roka budú zvykať na novinky. Už sa nebudú hlásiť na úrade práce, ale na tzv. územnom úrade sociálnych vecí a služieb zamestnanosti. Vyplýva to zo zákona, ktorý parlament včera rovnako prijal.
Ministerstvo práce a sociálnych vecí chce zákonom predovšetkým zmodernizovať sociálne služby štátu. Tie dnes totiž popri sebe poskytujú úrady práce a sociálne odbory okresných úradov, čo ministerstvo nepokladá za efektívne a chce ich zjednotiť. Okresné úrady majú byť zrušené rovnako - k 1. januáru 2004.
Oproti terajším 79 okresným úradom práce bude fungovať 45 úradov. Obavy, že ľudia pre nižší počet úradov budú za sociálnymi službami cestovať ďalej, minister Ľudovít Kaník však nepokladá za opodstatnené. Pripomenul, že všade tam, kde to bude potrebné, budú fungovať vysunuté pracoviská úradov. Má ich byť 88. "Všetci, ktorí chodili za sociálnymi dávkami alebo po podporu (v nezamestnanosti - pozn. red.), budú aj po schválení zákona dochádzať na tie isté úrady," povedal.
V rozprave k návrhu zákona sa neraz iskrilo. Emócie vzbudzovali najmä sídla nových úradov. Poslanec Róbert Madej (Smer) Kaníka tituloval "pán podnikateľ", pretože návrh, aby sídlom úradu bola Banská Štiavnica, kde minister žije, považuje za jeho "podnikateľský zámer". Madej navrhol, aby sídlom úradu bol Žiar nad Hronom, no neuspel.
Úspešnejšia bola Mária Sabolová (KDH), ktorá zas navrhla, aby sídlom úradu nebol Kežmarok, ale Stará Ľubovňa.
Autor: Nemocenské:
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.