a Európska komisia (EK) má k nemu vážne výhrady, lebo je v rozpore s princípmi slobodného trhu.
"Dal som si urobiť právnu analýzu, či zákon automaticky zanikne naším vstupom do Európskej únie (EÚ) 1. mája 2004 a zdá sa, že nie," konštatoval vicepremiér pre integráciu Pál Csáky. Podľa jeho slov požiadal ministra hospodárstva, aby túto právnu normu zosúladil so zásadami slobodného pohybu tovaru a služieb, ktoré platia v EÚ.
Vláda v stredu schválila dodatok k správe o pripravenosti SR na vstup do EÚ. Podľa Csákyho má SR problémy ešte v pôdohospodárstve, kde EK upozorňuje na potravinovú bezpečnosť a podporné fondy. "Otvorená ostala ešte téma U. S. Steel a produkcia ocele pre kvóty, ktoré EÚ pozorne sleduje," skonštatoval Csáky.
Problematické je podľa neho aj označovanie výrobkov v obchodoch len v slovenskom jazyku. Zákon o štátnom jazyku totiž v SR nedovoľuje používanie iných, svetových jazykov, voči čomu má Brusel výhrady.
EK kritizovala aj verejné obstarávanie, v súčasnosti je však v Národnej rade SR návrh zákona, ktorý je v súlade s normami EÚ a upravuje najmä problematiku prirodzených monopolov a opravných prostriedkov vo verejnom obstarávaní.
Podľa kabinetu sa Slovensko zlepšilo aj v kritizovanej regionálnej politike a v príprave na čerpanie zo štrukturálnych a kohézneho fondu. Komplexnú monitorovaciu správu o pripravenosti SR na členstvo v EÚ schválila vláda už 26. júna. V stredu prijatý dodatok podáva prehľad o krokoch, ktoré Slovensko odvtedy uskutočnilo. Csáky odovzdá dodatok zástupcom EK v piatok. EK potom vypracuje hodnotiacu správu o Slovensku, ktorú zverejní 5. novembra.
Ak Slovensko bude mať v pripravenosti na členstvo do EÚ vážne nedostatky, Brusel bude sledovať, či ich odstránilo. Ak sa tak nestane do apríla budúceho roku, bude môcť únia zaviesť voči Slovensku v problematických oblastiach od 1. mája 2004 ochranné opatrenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.