Korzár logo Korzár

Čistá pramenitá voda liečila oddávna

Indickí maharadžovia, ich veličenstvá a eminencie z Ríma, korunované hlavy z Francúzska, Anglicka, Nemecka, vedecké kapacity takmer z celého sveta

veľmi radi a ochotne navštevovali našu prazem Slovensko. Učaroval im Spiš, Bardejov, ale aj také dnes málo frekventované kúpeľné mesto ako Sobrance. Liečivé účinky sobraneckej prírodnej kyselky boli známe už od roku 1336. Furmanské vozy v obrovských drevených sudoch rozvážali minerálnu vodu po celom Uhorsku. Z pôvodných šiestich výdatných prameňov sa v súčasnosti využíva iba jeden. Kúpeľné poklady využívame málo, alebo takmer vôbec. Na území Slovenska je vybudovaných cez 50 tisíc kilometrov vodných tokov. V množstve výverov a prameňov predčíme mnohé krajiny sveta. Podľa najnovšej štatistiky je u nás zaevidovaných 1470 výverov minerálnych vôd. Mnohé z nich poskytujú až 700 litrov vzácnej vody za sekundu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Európska rarita

Začnime pri prameňoch. Východné Karpaty sú tým magickým miestom, ktoré pre Slovensko má neoceniteľný vodohospodársky význam bohatosťou svojich prameňov. Málo známa je skutočnosť, že v Bukovských vrchoch a Laboreckej vrchovine sa nachádza hlavná európska rozvodnica vodných tokov. Iba z tohto jediného miesta vyteká 20 vodných tokov s hustou sieťou prítokov. Príroda tu vystavila rodný list riekam Bodrog, ktorá nevzniká z vlastného prameňa, ale je napájaná sútokom Latorice a Ondavy, Ladomírka, Chotčianka, Zbojský potok a desiatky ďalších známych, ale i bezmenných tokov napájajú vody a jazerá v nižšie položených oblastiach. Človek postavil rieke Ciroche do cesty obrovskú vodnú nádrž Starinu, ktorá zásobuje vodou značnú časť východu Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Z uvedených 1 470 prírodných minerálnych prameňov aj pri najlepšej vôli nech počítam ako počítam, vychádza mi iba číslo 150. Z uvedeného logicky vyplýva otázka - prečo zabúdame na minerálne vody? Slovensko je doslova zlatou baňou v minerálnych prameňoch. Iba v oblasti východného Slovenska je zaregistrovaných 334 výverov minerálnych vôd rôzneho chemického zloženia. Najbohatšie miesta výverov sa nachádzajú v okolí Prešova, Bardejova, Spišskej Novej Vsi, ale aj na iných menej známych miestach.

Slovensko leží na minerálnych prameňoch

V čom je problém? V reklame alebo v nedostatku štartovacích financií na potrebné prieskumné vrty a vybudovanie fľaškovacích liniek, či jednoducho chýba odborný manažment? Možno všetko.

Zlaté pramene minerálnych vôd a liečivých prameňov nájdete v Levoči, v Baldovciach, v Gánovciach, Ľubici... Priamo pod Spišským hradom vyviera Ondrejov prameň, v Pieninskom národnom parku prameň Storočný. Vo Vyšných Ružbachoch vyviera vzácna liečivá voda a nachádza sa tu aj ďalšia európska rarita - travertínové jazierko. Kyselky v Lendaku, Slovenskej Vsi, Vojňanoch a Kamienka.

SkryťVypnúť reklamu

Neďaleko Smolníka bol povestný prameň s cementačnou vodou. Prameň Slatviná pri Spišských Vlachoch je vhodný pre pacientov s nízkym krvným tlakom. Neďaleko Nálepkova a kúpeľoch Thurzov, Gelnici, v Dúbrave, neďaleko Braniska, všade existovali chýrne svetové kúpele, ktoré prinavracali ľuďom z celej Európy zdravie. Na východe Slovenska postupne od začiatku 15. storočia vznikali kúpele. Európa poznala 27 kúpeľných miest, ktoré aj v hojnom počte navštevovala. V súčasnosti, ak dobre rátam, v prevádzke sú iba Bardejovské kúpele (zaradené do prvej kategórie medzinárodného významu), kúpele v Sobranciach a vo Vyšných Ružbachoch... Neuveriteľne smutná bilancia. Pritom sa žiada zdôrazniť, že všetko bohatstvo, čo sa nachádza pod zemou, patrí štátu.

Kúpeľné tradície Slovensko má, len na ne akosi pozabúda. O zlatej bani v minerálnych prameňoch a podivuhodných vodách Spiša sa píše v starom uhorskom zákone z roku 1876. Minerálne vody na Spiši sú liečivé. V Baldovciach pri Spišskom Podhradí sa využívajú formou veľkokapacitného a moderného závodu s fľaškovacou linkou na celý sortiment liečivých i stolových minerálok. Pramene sú natoľko výdatné, že vydržia aj najsuchšie letné obdobia s plnou kapacitou. Takmer tristotisíc fliaš sklenených sedmičiek, poldruhalitrových plyetylenových opúšťa plniace linky. Denne je to 15 až 16 kamiónov. Jedinečná slovenská minerálka Salvator dobyla Moskvu i Čeľjabinsk, veľký záujem prejavujú obchodné spoločnosti z Holandska, Belgicka, ale aj z amerického Colorada. Salvatorka, ako jediná minerálka, vydržala dlhú cestu cez Atlantik bez porušenia kvality. Prešla prísnou medzinárodnou konrolou kvality, obstála v chemických i fyziologických skúškach. Nie sú v tom čary ani mágia. Je to voda, ktorú namixovala príroda vo svojom jedinečnom a neopakovateľnom laboratóriu hlboko pod našimi nohami.

"Vodná scéna" a rok 1740

V kapitole o minerálnych prameňoch Panónie z roku 1740 sa objavuje meno E. Brükmanna, ktorý veľmi podrobne opisuje Baldovce pri sídle Spišskej diecézy.

"Tieto minerálne vody majú liečebné účinky. Obsahujú síru," píše tento zanietený milovník prírody. Ďalšie známe i menej známe minerálne pramene úspešne liečili prieduškové ochorenia, priaznivo vplývali na pooperačné stavy žalúdka, čriev, močových ciest, ale aj ďalšie neduhy. Kúpeľná liečba mala k dispozícii odborného lekára. Dopravu po celom Spiši obstarávali fiakre.

Čiernohorské kúpele pri Spišskej Novej Vsi, ktoré začali svoju plnú prevádzku roku 1847, mali k dispozícii 14 výdatných prameňov. Podnikaví majitelia kúpeľov vydávali pohľadnice, ktoré veľmi úspešne propagovali služby a úroveň liečivých procedúr. Už v tých rokoch sa vedelo, že pod vyvýšeninou Sivej brady sa podľa hydrogeológov nachádzajú horúce pramene, podobné ako v neďalekom Vrbove. V súčasnosti tu "pulzuje" gejzír, ktorý obveseľuje náhodných turistov. Obnovený prieskum, možnosti hĺbkových vrtov by mohli zmeniť život občanov na celom Spiši.

Kráľ Ferdinand - prvý podnikateľ?

Chýry o čarovných vodách, ktoré liečia všetky neduhy, dostávali krídla. Vtedajšia Európa minerálne vody doslova vyvažovala zlatom. Keď v Bazileji odznela správa o podivuhodných vodách Uhorska (1549), ktorej autorom bol Georgius Wernherus (1551), uhorský kráľ Ferdinand Habsburský zbystril pozornosť. Neskôr sa poradil so svojím osobným hviezdospytcom, ktorý pochádzal z Košíc alebo Gelnice a výsledok bol jednoznačný. Na základe získaných informácií sa rozhodol postaviť kúpele Thurzov neďaleko Gelnice. Nedotknutá príroda, nádherné lesy, čistá liečivá voda, minerálne pramene preslávili dnes už pozabudnutú Gelnicu. Bolo aj také obdobie, keď sa kúpele Thurzov vyrovnali poskytovanými službami, ale aj liečiteľskými úspechmi Baldovciam.

V zabudnutí večného ticha

Vzdelaný kapitán Šarišského hradu G. Wernherus, svoje poznatky o minerálnych prameňoch spísal v latinčine do spomenutej knihy. O dve desaťročia neskôr (pre nebývalý záujem rakúskej pokladnice) knihu preložil a vydal Augustín Rebro. Vyhľadávané dielo autor venoval najjasnejšiemu a najvzdelanejšiemu pánovi Žigmundovi Hebersteinovi, slobodnému barónovi, radcovi kráľa rímskeho, uhorského a českého, ako aj správcovi rakúskej pokladnice.

Spiš bol aj rajom zlatokopov

Spomínaný Werhnerus je dodnes považovaný za prvého zakladateľa uhorskej a slovenskej balneografie. Tento bakalár krakovskej Jagelovskej univerzity patriaci medzi významných európskych humanistických vzdelancov pôsobiacich v 16. storočí na území Slovenska zomrel v chudobe a zabudnutí v Prešove roku 1567. Na jeho hrob nemá kto položiť ani kvietok, hoci práve on sa zaslúžil o objavenie a spropagovanie minerálnych vôd Spiša.

Spiš sa stal magnetom pre celú Európu. Prichádzali sem zlatokopovia, ktorých vábili kráľovské výsady, ale hlavne chýry o náleziskách zlata, striebra a drahokamov. Našli sa však aj takí, ktorí pochopili, že skutočným bohatstvom sú výdatné pramene minerálnych vôd s liečivými účinkami.

A tak rozhegané furmanské vozy prepravovali nielen tokajské vína, ale aj minerálne vody z rôznych oblastí Spiša. K týmto komoditám pribudla soľ a magické kamene z mangánu, ktoré sa nachádzali v okolí Kišoviec. Spišskí kupci obchodovali s Ruskom, Poľskom, Tureckom, ale aj s ďalšími krajinami. Miesta, kde sa voda s bublaním predierala na povrch boli opradené rôznymi povesťami, čarami a mágiou. Kupecké karavány tieto "chýry" nielenže udržiavali a verili im, radi k nim aj čosi pribásnili. Dobrej povesti liečivých vôd zo Spiša, ale aj iných krajov to neuškodilo, skôr naopak. K týmto zázračným prameňom putovali rôzni hviezdospytci, magici, ale aj naslovovzatí šarlatáni.

"Otvorené lono Matky Zeme" a podobné názvy minerálnych prameňov iba zvýrazňovali poznatok, že minerálne pramene majú cenu zlata. Všade tam, kde došlo k nejakému zázračnému uzdraveniu, zvyčajne postavili kaplnku, neskôr aj kostol.

O "duši katedrál" i kňazi hovoria iba stíšeným hlasom

Veľkňaz svetového spoločenstva mágov v Európe, v Maďarsku známy ako maďarský "Nostradamus" tvrdí: "Minerálne pramene pod štítmi Tatier majú neoceniteľnú hodnotu. Z ďalekej a dávnej minulosti k nám dolieha hlas, ktorý nám pripomína mnohé nedocenené reality. Medzi Dómom sv. Alžbety v Košiciach a liečivými podzemnými chrámami prírody sú také spojitosti, o ktorých sa mlčí..."

Gotické katedrály zrazu ako "kamenné kvety" rozkvitli po celom kresťanskom západe. Poslednou baštou európskej gotiky je práve Dóm sv. Alžbety v Košiciach. Zdroj informácií, o ktorom hovorí maďarský hviezdospytec, je utajený, napriek tomu sa k nám dostalo niekoľko kusých správ: "Hlboko pod zemou, na miestach, kde sa postavili božie chrámy sú rozsiahle náleziská vzácnych rúd, liečivé žriedla, horúce pramene, v ktorých je naakumulovaná dobrá sila prinavracajúca človeku zdravie a vieru..."

Kto dal na vyznačených miestach postaviť chrámy, sa nevie. Jedno však možno tušiť. Aj pod košickým chrámom môžu byť v hlbinách utajené veľké zásoby liečivých prameňov, ktorých hodnota je nevyčísliteľná. Konečne, kde sa podel všade v Európe známy liečivý prameň vody z Bankova? Ak slová maďarského "Nostradama" obsahujú iba byľku reality, aj tak nemožno poprieť dohady, že aj táto katedrála ochraňuje ako všetky ostatné v celom západnom svete: "... svetlo, vôňu, farbu a vibrácie, ktoré stúpajú smerom hore, aby modliacich sa veriacich naplnili vierou a mierom v duši..." O týchto veciach aj kňazi hovoria iba stíšeným hlasom a pokorou . Možno že aj z týchto kusých mystikou zaváňajúcich tvrdení pochádza dávna slovenská ľudová múdrosť - čistá pramenitá voda bola prvým liekom na svete.

Možno všetko je iba legendou a gotické stavby neskrývajú žiadne tajomstvá. Ale ktovie? Okolo tvrdenia veľkňaza svetového spoločenstva mágov sme nemohli prejsť ľahostajne nevšímavo. Veď konečne aj na Spiši bolo kedysi takým zvykom, že na miestach, kde boli vývery minerálnych vôd, ktoré priniesli zázračné uzdravenia, vďační ľudia postavili na znak vďaky kaplnky...

Americký podnikateľ, minerálne pramene, slovenská realita

Pred niekoľkými rokmi som sa stretol so starostami troch obcí na východe Slovenska, ktorým nemožno ubrať na aktivite. J. Balščák z Vyšného Tvarožca, R. Bubele z Nižného Tvarožca a J. Hudák z Rokytova sa rozhodli čosi urobiť pre občanov. V chotári je niekoľko výverov vzácnej minerálnej vody. "Horské zlato", tak nazvali svoju vodu. Myšlienka fľaškovať minerálnu vodu, ktorá sa na svetových trhoch vyvažuje zlatom, dostala konkrétnu podobu. Nevedeli však, čo ich čaká. Vybavovanie licencie by trvalo minimálne rok a všade na úradoch majú natrčené dlane. Nedáš, nedostaneš. A ďalej, taká plnička vonkoncom nie je lacný špás. Obce na realizáciu jedinečného projektu nemajú. Štát nie je pestúnka, nedá. Tak si občan pomôž sám. Myšlienku na strategického partnera zavrhli, pretože zisk by neostal doma v obci. Bez štartovacieho kapitálu sa však z miesta nehneš. A tak Horské zlato naďalej vyteká bez väčšieho úžitku do potôčika Sveržovky.

Svedectvo "Amerikána..."

John Šiňanský, slovenský emigrant, ktorý pricestoval do Bardejovských kúpeľov z New Yorku, aby si tu vyliečil žalúdočné neduhy, k problému znechutených starostov sa vyjadril takto: "Keď máte dobrý nápad v Amerike, licencia na podnikanie vás vyjde na 45 dolárov. Dokonca ani nemusíte na príslušný úrad sa unúvať osobne, nemusíte nikoho prosiť a podplácať. Písomnú žiadosť vám vybavia do 15-tich dní. Oznámenie vám doručí pošta. Úrad si je vedomý svojej povinnosti a práva - evidovať a pružne vybaviť žiadosť."

Rada "Amerikána"

Vláda by mala vytvoriť priaznivé podmienky pre prvých 200 potenciálnych podnikateľov, ktorí predložia perspektívne podnikateľské zámery. Samozrejme, žiada sa zmeniť aj živnostenský a podnikateľský zákon. Nemajetným adeptom na podnikanie by mala poskytnúť primerane dostupný kapitál. Všetko to pružne, bez byrokratických prieťahov a podplácania. Transformácia by dostala žiadúcu akceleráciu. Výsledok, rapídne zníženie nezamestnanosti a zvýšenie spokojnosti občanov.

Ďalší bardejovský pacient pán Meyer, podnikateľ z New Hamshiru, nechcel uveriť, že na tom malom kúsku zeme zvanom Slovensko sa nachádza cez dvetisíc výverov minerálnych vôd. A úplne absurdné sa zdalo, že väčšina týchto prameňov je nevyužitá: "Poznám krajiny, v ktorých by slovenské horské minerálne pramene a čistá pitná voda sa vyvažovali zlatom..."

Aj príbeh veľkej lásky je spojený s vodou

Na území Gemera sa nachádza ďalšia minerálna vzácnosť. Neďaleko obce Tornala vyviera prameň so vzácnou liečivou vodou, o ktorú prejavilo záujem iba niekoľko zahraničných podnikateľov. Prameň s výdatnosťou 23 litrov za sekundu sa zaraďuje medzi najvýdatnejšie v strednej Európe. Technické priškrtenie prameňa však znamená jeho minimálne využitie. V hlbinách zeme je bohatstvo Slovenska. Ako osvieženie na púti za čistou zdravou pitnou vodou nám pripadá historický príbeh z najmocnejšej pevnosti Považia - Trenčianskeho hradu, hrdého sídla Matúša Čáka, ktorý za múrmi svojho hradu držal v zajatí krásnu Turkyňu Fatimu. Omar ju chcel vykúpiť. Núkal zlato, drahé kamene, ktoré sa však nevyrovnali svojou cenou, ktorú už v tých časoch mala obyčajná, krištáľovo čistá a chladivá voda. To je však už iný príbeh.

Takmer pod našimi nohami v Košickej kotline sa nachádzajú geotermálne zdroje s teplotou 130 - 150 stupňov Celzia. Vo vrbovských rybníkoch sa nezrkadlí iba rozprávková panoráma Tatier, ale aj hrozba z minulých rokov. Ján Dulovič, ktorého by sme mohli nazvať ekologickým svedomím Vrbova a jeho vodných zdrojov, po dlhé desaťročia vysielal svoje SOS smerom k najvyšším funkcionárom okresu i kraja a varoval, že pacient zvaný voda je chorý a vyžaduje liečbu.

"Chorá" bola aj minerálna voda na Aničke pri Košiciach. Starostlivosť ľudí, ale hlavne Johnsonove filtre zachránili túto prírodnú stolovú vajcovku. Nový vrt je ďalej od komunikácie ako aj od nedostatočne tesniacej kanalizácie. Stovky minerálnych výverov však čaká na svoju renesanciu.

Poznáme tú ľudskú vlastnosť - čo máme, to si nevážime. Vieme, voda je strategická surovina, bez vody by neboli ani hviezdy. Spomeňme ešte Žitný ostrov, ktorý v hlbinách ukrýva najväčšie zásoby podzemných vôd v Európe (!). A ešte čosi. Na Slovensku je iba 55 percent domácností napojených na kanalizáciu. 341 čistiarní odpadových vôd nestačí. Mnohé z nich však už nestačia s kapacitou a sú zastaralé. Odkanalizovanie obcí, budovanie čistiarní odpadových vôd je nákladná záležitosť a obce spravidla nemajú prostriedky na ich financovanie. Aj toto je jedna z rozhodujúcich položiek, ktoré SR bude musieť zosúladiť s normami Európskej únie. Práve oblasť životného prostredia patrí k problémovým v súvislosti s našimi integračnými snahami. Zákon o vodách sa na území SR nerešpektuje s plnou vážnosťou.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 378
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 068
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 085
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 886
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 125
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 914
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 621
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 510
  1. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  2. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  5. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  6. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  7. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  8. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 476
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 033
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 755
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 619
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 859
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 701
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 842
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  2. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  5. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  6. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  7. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  8. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 476
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 033
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 755
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 619
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 859
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 701
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 842
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu