predchádzajúcim sériám tohoto radu nastala zmena vo vyhotovení skrine. Laminátové skrine nahradili plechovými a vozidlá kvôli rozlíšeniu dostali inventárne čísla počnúc číslo 201.
Lokomotívy mali byť určené predovšetkým pre osobné vlaky a rýchliky. Striedavý prúd napätia 25 kV sa v lokomotívach transformoval na napätie do 750 V a až tak sa usmerňoval a dodával jednosmerným trakčným motorom. Pri hodinovom výkone lokomotívy 3 200 kW bol trvalý príkon 3 080 kW, čo sa v praxi premietlo aj v maximálnej dosahovanej rýchlosti - 120 km/h. K technickým parametrom neodmysliteľne patria rozmerové informácie - rázvor podvozku 2,8 m; vzdialenosť otočných bodov podvozkov 7,8 m; celkový rázvor 10,6 m; celková dĺžka cez nárazníky 16,44 m a priemer hnacích kolies 1 250 mm. Lokomotíva ťažká 84 t mohla prechádzať oblúkom polomeru najmenej 90 m.
Lokomotívy tohoto vzhľadu premávali hlavne v pravidelnej doprave na trati z Plzne do Chebu alebo Českých Budějovíc. Na prvý pohľad sa na rad S 499.0 ponášajú aj iné série lokomotív. Bežný pozorovateľ, ale i železničný modelár by preto občas mohol nadobudnúť dojem, že typ, ktorý vidí, je stále rovnaký.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.